Zeki Müren Sanat Müzesi

4.5714285714286 (7 Yorum)

Türk Sanat Müziği’nin önde gelen isimlerinden olan Zeki Müren’in son dönemlerinde yaşadığı evin müzeye dönüştürülmesi sonrasında Zeki Müren Sanat Müzesi adını almıştır. Muğla’nın Bodrum ilçesinde yer alan bu müze aynı zamanda da Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından dizayn edilmiştir. 8 Temmuz 2000 tarihinde ziyaretçilerini beklemeye başlamıştır. Bu müze içerisinde Zeki Müren’e ait eşyalar yer almaktadır. Aynı zamanda da ünlü sanatçının sahnede giydiği kostümlerin yanı sıra çizdiği resimleri, hayran mektupları, kazanmış olduğu ödüller ve evinde yer alan eşyalar da bulunmaktadır. Aynı zamanda da müze bahçesinde de yine Zeki Müren’e ait olan Buick Regal marka bir otomobil yer almaktadır. Öte yandan Tankut Öktem tarafından yapılmış olan bronz Zeki Müren heykeli de bulunmaktadır.

Zeki Müren’in vefat etmesinden sonra evin bulunduğu koy da Zeki Müren Koyu olarak adlandırılmaktadır. Zeki Müren’in zamanında en fazla dikkat çeken isimlerinden biri olduğu ve marjinal kimliğiyle de dikkat çektiği bilinmektedir. Zeki Müren’in tüm hayatına dair unsurları bu müze içerisinde görebilmektedir. Zeki Müren’in kıyafetleri, müzik hayatı ve daha farklı unsurları bu müze içerisinde görebilmek mümkün olmaktadır. Bu evin alt katı olduğu gibi korunmakta ve ancak üst katı sergi salonu olarak ifade edilmektedir. Oldukça dikkat çeken bir ev olarak da öne çıkan bir konumda da yer almaktadır.

Zeki Müren Sanat Müzesi

Zeki Müren Sanat Müzesi

Zeki Müren’in son yıllarını geçirdiği ve Bodrum ilçesi içerisinde yer alan bu ev, 1977 yılı içerisinde bir sosyolog tarafından satın alınmıştır. Sonraki yıllarda da Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilmiştir. Bu bakanlık tarafından gerekli işlemlere tabi tutulan Zeki Müren’in evi restorasyon faaliyetlerini içermiştir. Sonrasında da 2000 yılında hazır hale gelmiş ve müze halini almıştır. BU süre zarfında da halkın ziyaret edebileceği bir alan olarak görülmektedir.

Bodrum ilçe merkezinde yer alan Zeki Müren Müzesi, Zeki Müren Koyu içerisinde yer almaktadır. Bu sayede de son derecede etkin bir konumda yer alarak, geçmişe dönmek isteyenler için etkili bir adres olarak görülmektedir.
 

Daha fazla göster

Zeki Müren Sanat Müzesi Kredi Kartı
Zeki Müren Sanat Müzesi Sigara İçilmez
Zeki Müren Sanat Müzesi Park Yeri
Zeki Müren Sanat Müzesi Müze
+(3)

Konum

Kumbahçe, Zeki Müren Cd. No:11, 48400 Bodrum/Muğla, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 4.5714285714286 Puan

 • avatar

  Cem Mersinli

  Zeki Müren şarkıları eşliğinde müthiş bir atmosfer

 • avatar

  ibrahim Sevim

  Kapının önünde her zerrenize işleyen bir duygu sarıyor.. Eve yaklaştıkça, sanki bahçesinde usulca şarkı mırıldanarak sizi bekleyen ev sahibi gibi yankılanıyor sesi Üstadın. Gülerek karşılıyor kapının üzerindeki fotoğrafları. Hoşgeldiniz, şerefler verdiniz der gibi! Bir anda bir koku, elinizden sıkıca tutup çocukluğunuza götürüyor! Sanki o ev memleketimizin,evimizin geçmişi yansıtan aynası! Oturma odasında duvarda asılı duran büyük lider,bir memleketi yoktan var eden, yürekli adam Mustafa Kemal Atatürk Paşa! Sol altta kanepenin üzerinde sevinç ve hüzün karışımı gözlerimize bakan, gönlümüze şarkıları ile memleket kuran Zeki Müren paşa! Dolapta asılı duran zarif ve şık kıyafetleri.. Göğsünde bir şeref madalyası misali taşıdığı yüzlerce plaket, şilt, asrın sanatçısı ödülleri..! Yatak odasında duran bir beşik! Kimbilir neyin burukluğunun simgesi olarak orda öksüz bir çocuk gibi sessiz sedasız..! Yatağı hâlâ hasta! Yüzü solmuş, yorgun! Geçmiş olsun deyip çıkıyorsunuz hüzünle! Geçmiş olsun! Bu dünyadan bir Zeki Müren geçmiş oldu! "Hiç ayrılamam derken, kavuşmak hayal oldu" Sevgi, saygı ve Rahmetle....

 • avatar

  Bulent Aydin

  Zeki Müren Sanat müzesinin önünde park alani mevcut ama boş yer bulmak zorun, yolun sonunda sola dönüp sahil kenarinda uygun bir yere aracimizi park edip müzeye geldik. Müze kartla giriş yaptik.ucretli girişte mevcut 15 tl. Giriş bir kafede var dinlenip bir şeyler içme imkaniniz da var. 08.30 ile 18.30 arasinda açık. Sanat Güneşimizin evini ziyaret etmek çok mutlu etti. Yaşadığı evi ve eşyalarını görmek çok güzel eserlerini dinlerken müzeyi gezdik. Özlemimizi bir nebze olsun giderdik. O güzel sesi ve eserleriyle hep bizle birlikte sonsuza kadar yaşayacak. Hep sevgi ve saygiyla anilacak. Yolu düşenler kesinlikle ziyaret etmeli.

 • avatar

  armagan tunaboylu

  Güzel bir çalışma. Keşke belediye ya da zengin birileri el atsaydı. Bundan yedi sekiz yıl evvel Yapı Kredi Kültür bir sergi hazırlamıştı, buradan daha zengindi. Buraya da yeni bir bina eklenip interaktif etkinlikler, daha zengin içerikler eklenebilir. Adımız Hıdır elimizden gelen budur ilr bu işler olmuyor maalesef. Ama bu yazıyı okuyan herkesin de gidip görmesini öneriyorum...

 • avatar

  İsmail Seriner

  BODRUM MERKEZDE BULUNAN SANAT GÜNEŞİ ZEKİ MÜRENİN EVİNİ ZİYARET ETTİK. EVİ İKİ KATTÜN OLUŞMAKTA EVİN ALT KISMININ GİRİŞİNDE GALOŞ GIYİP ÜCRETEN SONRA GEZİLİYOR. GİRİŞ ÜCRETLİ MÜZE KARTI OLANA BEDAVA. EVRE ZEKİ MÜRENİN KULLANDIĞI EŞYALAR MÜZİK ÇALARLAR RESİMLER BULUNMAKTA BİRİNCİ ALT KATTA İSE ARABASI VARDIR. BAHÇEDE HEYKELİ VE ÇİÇEKLER VARDIR.

 • avatar

  Serkan Kar

  Sanatçı bütün servetini TSK Mehmetçik Vakfı ve Türk Eğitim Vakfına bağışlamış. Daha sonra bu ev Kültür Bakanlığı tarafından restore edilerek müze haline dönüştürülmüş. Sahne kıyafetleri ve fotoğraflarının sergilendiği bu müzeyi gezip de etkilenmemek elde değil... (Önemli not: Pazartesi günleri kapalı.)

 • avatar

  Okay Ersoy

  Zeki Müren Sanat güneşimiz☀️☀️. Türk Musikisinin ölmeyen yeri doldurulamayacak büyük üstadı.. son yıllarını geçirdiği evi,sanat yaşamına ait eşyaları, sahne giysileri... yaşadığı ve sanat icra ettiği yıllara ait eşyalarla donatılmış bir sanat müzesi...


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar