icon

Zelve Açık Hava Müzesi

 • (5 Yorum)

Müzeler

4.8

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Dünyada ve ülkemizde en popüler turistik yerler arasında bulunan peri bacaları ile ünlenen Kapadokya doğal ihtişamı sayesinde büyülemektedir. Zelve Açık Hava Müzesi bu doğal güzellikleri arasında yer almaktadır. Kapadokya içerisinde yer alan vadileri keşfetmenin bir diğer yolu ise grup halinde gerçekleşen Kapadokya turlarını tercih etmektir. Bu turlar içerisinde balon ve at sürüşü gibi alternatifinden yararlanmakta mümkündür. Kapadokya içerisinde adın atıldığı andan itibaren kişi kendisini bir film seti içerisinde hissedebilmektedir. Kapadokya doğal ihtişamı ile gezilerek birçok sır dolu anlara imza atmaya fırsat vermektedir. Doğal harikalar diyarı Kapadokya unutulmayacak seyahat imkanı sunmaktadır. Bu bölgede en çok tercih edilen ve seyahat edilen alternatifler içerisinde Zelve vadisi, Zelve açık hava müzesi, Paşabag vadisi gibi turistik yerler yer almaktadır. Henüz Kapadokya doğal ihtişamına adım atmadan bilgi sahibi olmak ve orayı tanımak dahi mümkündür. Kapadokya bölgesinde en uzun süre kullanılmış yerleşim yeri olarak tanınmaktadır. Aynı zamanda bu vadi bölge içerisinde en eski yerleşim yerlerinden biridir.

Zelve Açık Hava Müzesi

Zelve Açık Hava Müzesi Vadisi Eski Dönemleri

Zelve Vadisi için söylenenlere göre Hristiyanlığın İlk olarak yaygınlaştığı ve manastır olmak üzere birçok kilise de bu bölge içerisinde yer almaktadır. Hristiyanlık dönemi sonrasında Zelve Vadisi 1950 senesine kadar köy olarak kullanılmıştır. O dönemlerde insanlar bir süre kaya evler içerisinde yaşamış fakat sonra vadiye 2 km mesafe içerisinde Zelve köyüne taşınmıştır. Zelve vadisinde yer alan tünellerin incelenmesi üzerine son derece ilginç olmasına rağmen yıkılmalar neticesinde vadinin birçok kısmı ziyarete kapatılmıştır. Yine de bölge içerisinde gezip görülecek birçok doğal güzellikleri yer almaktadır. 

Vadiye ilk girildiği andan itibaren kişiyi içine çeken büyüleyici atmosferin kişiye yeteceğine emin olunabilmektedir. Zelve Vadisini gezmek isteyenler mutlaka üzerine rahat kıyafetler tercih etmelidirler. Çünkü buraya gelindiğinde macera ve merak ruhu kontrol edilmemektedir. Bunun içinde tırmanmak ve yürümek gerekecektir. Zelve vadisi Avanos Göreme yolu üzerinden ayrılmakta olan Paşabag vadisine 1 km uzaklıktadır. Bu bölge hakkında bilgi sahibi olmayan kişiler Zelve Vadisini harita üzerinde bulabilmektedir. Avanosta gezilecek yerler bu kadarla sınırlı olmamasından dolayı mutlaka detaylı bilgi sahibi olunmalıdır.

Zelve Paşabağlar Örenyeri

Üç vadiden oluşan Zelve örenyeri, Kapadokya bölgesinde peribacalarının en yoğun olduğu yer. Doğanın yarattığı güzelliklerden biri olan bu alan IX. ve XIII. yüzyıllarda Hıristiyanların önemli yerleşim ve dini merkezlerinden birisi oldu, papazlara verilen ilk dini seminerler bu yörede gerçekleşti.

Vadideki en önemli kiliseler olan Balıklı, Üzümlü ve Geyikli kiliseleri İkonoklastik dönem (728-842) öncesine tarihleniyorlar. Burada ayrıca Aziz Simeon adına yapılmış şapel ve birçok kaya mekânı bulunuyor. 1952 yılına kadar iskân edilmiş vadide manastırlar, kiliseler, yerleşim yerlerinin yanı sıra tünel, değirmen, cam gibi yapılar görülebilir.

Zelve Açık Hava Müzesi Nerede, Giriş Ücreti ?

Zelve Açık Hava Müzesi veya diğer adıyla Zelve Paşabağlar Örenyeri Nevşehir ilinin Avanos ilçesinde bulunmaktadır. Müzeyi haftanın her günü 08:00 ila 19:00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Müzeye giriş ücreti 1 yetişkin için 65 TL 'dir. Müze Kart sahipleri ücretsiz ziyaret edebilir.

Hazır Gelmişken

Zelve Açık Hava Müzesi 'ni gezmeye gelmişken Nevşehir civarında gezilecek bir çok tarihi mekanı ve müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan Nevşehir Müzeleri sayfasını ziyaret ederek Nevşehir 'de gezilecek daha çok tarihi yeri ve müzeyi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Özellikler

Zelve Açık Hava MüzesiKredi Kartı
Zelve Açık Hava MüzesiSigara İçilmez
Zelve Açık Hava MüzesiPark Yeri
Zelve Açık Hava MüzesiMüze
Zelve Açık Hava MüzesiRezervasyon
Zelve Açık Hava MüzesiTarihi Yer
Zelve Açık Hava MüzesiMüze Kart Geçerli
Zelve Açık Hava MüzesiGezilecek Yerler

Fiyatlar

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.8
Puanlama :


 • avatar

  @pelinck

  Dağların arasında gizli bir mabet sanki. İyi korunmuş. Görülebilir. Müze kart almanızı tavsiye ederim. Kapadokya da ören yeri girişleri pahalı. Hele de kalabalık gittiyseniz.

 • avatar

  @mine2245

  Görülmesi gereken bir yer. Yüz yillar önce insanlar orada o zamanlar nasil yaşadiklarini merak ediyor! Ne amacla o kayalari kazip onca zahmete girdiler acaba! Iceriye girmeden yaniniza bolca su alin, yorucu bir yolculuk eger her mağaraya girmek isterseniz. Önemli olan en yükseğe cikip o manzaranin keyfini cikarmaniz. Tavsiyem

 • avatar

  @gorkemdnz

  Gerçekten çok büyüleyici ve doya doya gezilmesi gereken bir alan. Kapanış 19.00 yazıyor fakat o içerdeki konuklar için. İçeri alışı 17.40-18.00 gibi kapatıyorlar. Müzekart ile giriş yapabiliyorsunuz. Kalıntılar çok güzel fakat çevre düzenlemesi ve yürüyüş patikaları çok düzensiz. Uyarı levhaları ve patika yönü bazı noktalarda karışabiliyor. Araçla gelenler için ücretli otopark mevcut. Ziyaret ettiğimiz dönemde 8₺ bir ücret verdik. Ziyaret etmenizi mutlaka tavsiye ederim

 • avatar

  @fatodgu

  Otopark ücretli. Tuvaleti mevcut. Müzekart geçerli. Çocuklara ücret alınmıyor. Zelvede 1954 yılına kadar köylüler kalıyormuş. Kesinlikle gezilmesi gerekiyor. Avanos’a 5 km, Paşabağları’na 1 km. uzaklıktaki Zelve, Aktepe’nin dik ve kuzey yamaçlarında kurulmuştur. Üç vadiden oluşan Zelve Örenyeri, peribacalarının en yoğun olduğu yerdir. Üç vadiden oluşan Zelve örenyeri, Kapadokya bölgesinde peribacalarının en yoğun olduğu yer. Doğanın yarattığı güzelliklerden biri olan bu alan IX. ve XIII. yüzyıllarda Hıristiyanların önemli yerleşim ve dini merkezlerinden birisi oldu, papazlara verilen ilk dini seminerler bu yörede gerçekleşti. Vadideki en önemli kiliseler olan Balıklı, Üzümlü ve Geyikli kiliseleri İkonoklastik dönem (728-842) öncesine tarihleniyorlar. Burada ayrıca Aziz Simeon adına yapılmış şapel ve birçok kaya mekânı bulunuyor. 1952 yılına kadar iskân edilmiş vadide manastırlar, kiliseler, yerleşim yerlerinin yanı sıra tünel, değirmen, cam gibi yapılar görülebilir.

 • avatar

  @esrapil

  Zelve açık hava müzesi gerçekten olağanüstü bir yer, camisi, manastırı, evleri ile her karışı tarih ve heyecan verici güzellikle dolu. Hele ki 1952 yılına kadar aktif şekilde kullanılmış olması gerçekten çok şaşırttı, bu tarafa yolu düşenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yer.


 • Künye

  ✅ Müzeler : Zelve Açık Hava Müzesi
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 5 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 4.8/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 19:00
  Salı 09:00 - 19:00
  Çarşamba 09:00 - 19:00
  Perşembe 09:00 - 19:00
  Cuma 09:00 - 19:00
  Cumartesi 09:00 - 19:00
  Pazar 09:00 - 19:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Müzeler Zelve Açık Hava Müzesi Zelve Açık Hava Müzesi +903842713535 Aydınlı Mahallesi, Yavuz Sk. No:1 D:No:1, 50180 Aktepe/Avanos/Nevşehir, Türkiye Zelve Açık Hava Müzesi Zelve Açık Hava Müzesi hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Zelve Açık Hava Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada. ₺₺ TR 38.6692556 34.8633163 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  4.8/5 5