Zelve Açık Hava Müzesi

Dünyada ve ülkemizde en popüler turistik yerler arasında bulunan peri bacaları ile ünlenen Kapadokya doğal ihtişamı sayesinde büyülemektedir. Zelve Açık Hava Müzesi bu doğal güzellikleri arasında yer almaktadır. Kapadokya içerisinde yer alan vadileri keşfetmenin bir diğer yolu ise grup halinde gerçekleşen Kapadokya turlarını tercih etmektir. Bu turlar içerisinde balon ve at sürüşü gibi alternatifinden yararlanmakta mümkündür. Kapadokya içerisinde adın atıldığı andan itibaren kişi kendisini bir film seti içerisinde hissedebilmektedir. Kapadokya doğal ihtişamı ile gezilerek birçok sır dolu anlara imza atmaya fırsat vermektedir. Doğal harikalar diyarı Kapadokya unutulmayacak seyahat imkanı sunmaktadır. Bu bölgede en çok tercih edilen ve seyahat edilen alternatifler içerisinde Zelve vadisi, Zelve açık hava müzesi, Paşabag vadisi gibi turistik yerler yer almaktadır. Henüz Kapadokya doğal ihtişamına adım atmadan bilgi sahibi olmak ve orayı tanımak dahi mümkündür. Kapadokya bölgesinde en uzun süre kullanılmış yerleşim yeri olarak tanınmaktadır. Aynı zamanda bu vadi bölge içerisinde en eski yerleşim yerlerinden biridir.

Zelve Açık Hava Müzesi

Zelve Açık Hava Müzesi Vadisi Eski Dönemleri

Zelve Vadisi için söylenenlere göre Hristiyanlığın İlk olarak yaygınlaştığı ve manastır olmak üzere birçok kilise de bu bölge içerisinde yer almaktadır. Hristiyanlık dönemi sonrasında Zelve Vadisi 1950 senesine kadar köy olarak kullanılmıştır. O dönemlerde insanlar bir süre kaya evler içerisinde yaşamış fakat sonra vadiye 2 km mesafe içerisinde Zelve köyüne taşınmıştır. Zelve vadisinde yer alan tünellerin incelenmesi üzerine son derece ilginç olmasına rağmen yıkılmalar neticesinde vadinin birçok kısmı ziyarete kapatılmıştır. Yine de bölge içerisinde gezip görülecek birçok doğal güzellikleri yer almaktadır. 

Vadiye ilk girildiği andan itibaren kişiyi içine çeken büyüleyici atmosferin kişiye yeteceğine emin olunabilmektedir. Zelve Vadisini gezmek isteyenler mutlaka üzerine rahat kıyafetler tercih etmelidirler. Çünkü buraya gelindiğinde macera ve merak ruhu kontrol edilmemektedir. Bunun içinde tırmanmak ve yürümek gerekecektir. Zelve vadisi Avanos Göreme yolu üzerinden ayrılmakta olan Paşabag vadisine 1 km uzaklıktadır. Bu bölge hakkında bilgi sahibi olmayan kişiler Zelve Vadisini harita üzerinde bulabilmektedir. Avanosta gezilecek yerler bu kadarla sınırlı olmamasından dolayı mutlaka detaylı bilgi sahibi olunmalıdır.

Daha fazla göster

Zelve Açık Hava Müzesi Kredi Kartı
Zelve Açık Hava Müzesi Sigara İçilmez
Zelve Açık Hava Müzesi Park Yeri
Zelve Açık Hava Müzesi Müze
+(3)

Konum

50500 Aktepe/Avanos/Nevşehir, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar Puan


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar