Zeugma Antik Kenti

4.8571428571429 (14 Yorum)

Zeugma; MÖ 300 yıllarında kurulan bir antik şehir olarak bilinmektedir. Büyük İskender’in generalleri arasında yer alan Selevkos I Nikator tarafından meydana getirilmiştir. Şimdiki dönemde Gaziantep şehrinin Nizip ilçesinin 10 km dışında yer almaktadır. Şehrin Roma İmparatorluğu tarafından ele geçirilmesiyle beraber Zeugma olarak anıldığı da ifade edilmektedir. Doğudan Batıya yapılan ticaretlerde Fırat üzerinde köprü görevi gören bu antik kentin döneminde son derecede önemli bir yer olduğu bilinmektedir. Döneminin en gelişmiş ticari noktalarından bir tanesi ve etkin bir nehir limanı olarak da tabir edilmektedir. Bu sayede de döneminin en fazla dikkat çeken kazı alanları arasında da varlık gösteren bir antik kenttir.

Zeugma Antik Kenti

Arkeolojik çalışmalar dahilinde şehrin üç farklı bölümde incelendiği de ifade edilmiştir. Şehir içerisinde yer alan villa ve çarşılar bugün Birecik Barajı altında yer almaktadır. C bölümünde henüz kazılar yapılmamış olsa da burada açık hava müzesi meydana getirme projesi de bulunmaktadır. Zeugma kentinde yer alan Roma dönemi mozaiklerinin Dünya genelinde ilgi çektiği de bilinmektedir. Buradan çıkan mozaikler ilk olarak Gaziantep Arkeolojik Müzesi içerisinde sergilendikten sonraki süre zarfında 2011 yılında ise Zeugma Mozaik Müzesi yeni noktası olmuştur. Antik kenti gezmek kadar Zeugma Mozaik Müzesi de bu kent hakkında yeterli bilgileri verebilecek konumdadır. Bu antik kentten çıkarılanlar herkesin ziyaretine açık bir halde sergilenmektedir.

Zeugma

2 yüzyıl boyunca General Selevkos I Nikator tarafından kurulduktan sonra ailesinin yönetiminde olan Zeugma; sonraki dönemde Kommagene Krallığı’na geçiş yapmıştır. 252 yılında ise Sasani Devleti Kral I. Şapur döneminde burası talan edilerek; işgale maruz kalmıştır. 4. Yüzyılda ise Roma İmparatorluğu bünyesine dahil olan bir toprak parçası olarak kendini göstermektedir. 7. Yüzyılda başlayan İslamiyet akımları konusunda da buradaki yerleşim alanları terk edilir. 12. Yüzyıldan itibaren bu bölge Müslümanların yerleşim haline gelir. 16. Yüzyılda ise Belkıs köyü olarak günümüze kadar gelir. Zeugma Antik Kenti’nin tarih içerisindeki gelişimi farklı medeniyetleri ağırlamasına neden olmuştur. Her medeniyet bu topraklarda izler bırakarak; kalıntılarını ortaya koymuştur.

Zeugma Antik Kenti Nerede, Giriş Ücreti ?

Zeugma Antik Kenti Gaziantep ilinin Nizip ilçesinde bulunmaktadır. Antik Kenti haftanın her günü 08:30 ila 19:00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Antik Kente giriş ücreti 1 yetişkin için 20 TL 'dir. Müze Kart sahipleri ücretsiz ziyaret edebilir.

Hazır Gelmişken

Zeugma Antik Kenti 'ni gezmeye gelmişken Gaziantep civarında gezilecek bir çok tarihi mekanı ve müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan Gaziantep Müzeleri sayfasını ziyaret ederek Gaziantep 'de gezilecek daha çok tarihi yeri ve müzeyi rotanıza ekleyebilirsiniz.

 

Daha fazla göster

Zeugma Antik Kenti Kredi Kartı
Zeugma Antik Kenti Sigara İçilmez
Zeugma Antik Kenti Park Yeri
Zeugma Antik Kenti Müze
+(5)

Fiyatlar


Konum

Belkıs Merkez, 27700 Belkıs Köyü/Nizip/Gaziantep, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 4.8571428571429 Puan

 • avatar

  M.Gokhan CAN

  2006 da ve 2012 se ki ziyaretimden sonra 5 nisanda gittim. Her seferinde gelişiyor daha da gelişecek. 1 saat 16 dk. Kalmışız. Bu süreye yaşlı misafirlerimizin mecburen yavaş olması sık fotoğraf çekmemiz görevlilerle sohbet etmemiz birde mağazadan alışveriş etme dahil. Siz belki 40 45 dakikada bitirirsiniz. Ben 2-2,5 saat harcamışım gibi hissettim ama dediğim gibi 1 s 16 dk. Kafeteryası gayet güzel. Birde Nizip Ticaret borsasının işlettiği mağaza var fiyatlar makul neredeyse market seviyesinde bir de özürlüler derneği ile bağlantılı olarak özürlü vatandaşlarımıza istihdam sağlıyor. Kazı alanı, Gaziantepteki mozaik müzesiyle tumleyendir. Her ikisini de ziyaret edecek şekilde program yapmanız iyi olur. Antepten yaklaşık 45 km uzakta. Ana asfalttan içeriye doğru tek araç sığacak büyüklükte virajlı asfalt bir yol var. Sergilenen alan ile oto park arası mesafe biraz uzun sanırım 500 mt falandır.

 • avatar

  İbrahim Özşeker

  Zeugma Antik Kenti Belkıs/Zeugma, Gaziantep’in Nizip ilçesinin 10 kilometre doğusunda, tepeler üzerine kurulmuş bir kenttir. Büyük İskender’in generallerinden I. Selevkos Nikator, MÖ 300’de, Büyük İskender’in, Fırat Nehri’ni geçtiği yerde, Selevkeia Euphrates ismiyle bir kent kurmuştur. Bu kentin karşısına da eşi Apama’nın adıyla ikinci bir kent kurarak, bu iki kenti bir köprüyle birbirine bağlamıştır. Kent, MÖ 31’den itibaren Roma’ya bağlanarak adı geçit-köprü anlamında “Zeugma” olarak değiştirilmiştir. Roma Dönemi'nde kent altın çağını yaşamıştır. MS 256 yılında Sasani Kralı I. Şapur, Zeugma’yı ele geçirerek yakıp yıkmıştır. Bu tarihten sonra Zeugma bir daha eski ihtişamına ulaşamamıştır. KAYNAK.kulturportalı.gov.tr

 • avatar

  Yasemin Oz

  Oren yerine girmeden once baraj golune nazir bir restaurant bulunuyor. Manzarasi mukemmel. Etraf cok basarili duzenlenmis. Restaurantin ust kismi da sanirim hediyelik esya dukkani olarak belirlenmis ancak biz gittigimizde herhangi bir hareketlilik yoktu. Arabanizi restaurantin hemen yanindaki yere park ediyorsunuz. Oren yeri icin guzel dosenmis bir yoldan gol ve yesillik manzarasi esliginde biraz yuruyerek ulasiyorsunuz. Alani ucretsiz gezebilirsiniz. Bu bolmede sadece giriste degil iceride de kucuk kucuk aciklamalar olmasini isterdim. Tek eksik yani bu. Kazi ekibine yogun calismalari icin ayrica tesekkur ederiz.

 • avatar

  senay atak

  Zeugma kalıntılarının çıkarıldığı bölgede, örnek evlerin kalıntıları yer alıyor. Örnek olarak mozaikler de bırakılmış ancak tabii ki esas parçalar müzede, burası o zaman ki ortamı ve yaşamı hayal edebilmemiz için restore edilmiş. Üstü kapalı bir gezi alanı. Çok büyük, kapsamlı bir yer beklemeyin ama biz ilk burayı gezdik, müzeden önce çok keyif aldık. Çok güzel düzenlenmiş bir müze alanı. Çok nefis bir doğanın ortasında, göl kenarında. Cafe var, güzel bir ortamda gezmek, iyi vakit geçirmek için burası tercih edilebilir. Mesafe olarak merkezden uzak olduğu için sırf buraya,şehri görmek için gelinmeyebilir çünkü şehir değil, sadece 2 örnek evin sergilenmesi diye düşünülmeli ama toplamında vaktiniz varsa, buraya gelinip, görülebilir. Ertesi gün müzeyi gezdiğimizde çok daha zevk aldık. Müzekart geçiyor, kalabalık değil. Tekerlekli sandalye için , müze içi uygun değil ama etrafını parke taşı ile yol yapmışlar.

 • avatar

  hüseyin adana

  Gaziantep’in Nizip ilçesinde yer alan Zeugma Antik Kenti, 20 bin dönümlük bir alanı kaplar. Özellikle ticari ya da askeri anlamda stratejik bir konumda bulunur. Roma haricinde Helenistik dönemden de izler sunan kentte sanatsal ve kültürel eğilim hemen dikkat çeker. Kazılar neticesinde bazı Romalı varlıklı kişilere ait villalar gün yüzüne çıkarılmıştır.

 • avatar

  Bulent Cakiroglu

  Mutlaka Gorulmeli , mutlaka gezilmeli . Nizip'ten Zeugma Antik Kent yoluna döndüğünüz andan itibaren çok güzel, çok keyifli , fistik ağaçlarının çoğunlukta olduğu , tatlı virajli güzel bir yolla , ara ara Fırat'ı görerek ulasiyorsunuz Antik Kente. Antik Kente geldiğiniz zaman iyi tasarlanmış bir alan sizi karşılıyor , otopark, satış noktaları, kafe , tuvalet vb sosyal Alan. Antik Kent çok çok güzel, Fırat Nehrinin yanında olması çok daha ayrı bir hava , ayrı bir güzellik katıyor. Turu tamamladığınız zaman kafede oturabilir , kafenin yanından uzanan yolla Fırat'ın kenarına inebilir , havasını teneffüs edebilirsiniz.

 • avatar

  Fatih SÖĞÜT

  Fırat nehrinin kıyısında antik kentlerdeki yaşamları anlatan güzel korunmuş tarihi bir yer, müze girişinde aracınızı park ettikten sonra yaklaşık 750 metre kadar arnavut kaldırım yol ile yürüme mesafesi sonunda fotoğraftaki yere ulaşıyorsunuz, nehrin kenarında yer alan müzede oturup çevreyi seyretmek bile büyük keyif

 • avatar

  cem baba

  Zeugma, MÖ 300 yılında Büyük İskender'in generallerinden olan I. Seleukos'un kurduğu "Selevkaya Euphrates" ve eşi Apama'nın kurduğu "Apama" şehirlerinin köprü ile birleşmesinden oluşan antik şehirdir. Bu iki şehir, Fırat Nehri'nin karşılıklı iki yakasında bulunmaktadır ve bu şehirlere yapılan köprü sayesinde, Zeugma bugünkü ismini edinmiştir. Gaziantep’in Nizip ilçesinin 10 kilometre doğusunda, tepeler üzerine kurulmuş bir kenttir. Roma Dönemi'nde kent altın çağını yaşamıştır. MS 256 yılında Sasani Kralı I. Şapur, Zeugma’yı ele geçirerek yakıp yıkmıştır. Bu tarihten sonra Zeugma bir daha eski ihtişamına ulaşamamıştır. Bölgenin sadece bir bölümünde gerçekleştirilen kazılarda gün ışığına çıkarılan mozaikler Zeugma’nın tam anlamıyla bir mozaik kenti olduğunu ortaya çıkarmaktadır. **** Antik şehri gezdikten sonra bence mutlaka Gaziantep Zeugma mozaik müzesinede gitmelisiniz. Gözünüzün önüne getireceğiniz antik şehir kalıntıları ile müze daha bir anlam kazanacaktır. Zaten antik kentte sadece beş roma evi kalıntısı görebileceksiniz.. Korugan çatı altına alınmış Danae evi, Dionysos evi, Geometrik desenli mozaik evi, A evi ve B evi olmak üzere büyük bir bölümü MS 70-72 yıllarında yapılmış ama çeşitli sebeplerle MS 3. Yüzyılın ortalarına kadar ilaveler görmüş Evler. Bir platform üzerinden yürüyerek ziyaretinizi yapabilirsiniz. Çoğu yapı önünde açıklayıcı yazılar da bulunmaktadır. Çok güzel bir Ören yeri olmuş. Gerek kafeteryası, gerek hediyelik eşya dükkanları gerekse tuvalet ve otopark imkanları ile beş yıldızı hak ediyor. Teşekkürler Görüntülü bilgi almak isteyenler GeziCEM GörüCEM YouTube kanalında yapmaya çalıştığım ZEUGMA ANTİK KENTİ videomu izleyebilirler.

 • Zeugma, özellikle Roma döneminde, sanat alanında çok ilerlemiş, zengin villaları süsleyen mozaik döşemeler dünya örnekleri ile yarışır hale gelmiştir.Bölgenin sadece bir bölümünde gerçekleştirilen kazılarda gün ışığına çıkarılan mozaikler Zeugma’nın tam anlamıyla bir mozaik kenti olduğunu ortaya çıkarmaktadır.Zeugma MS 256 yılında Sasaniler tarafından ele geçirilerek yakıp yıkılmıştır. Bu tarihten sonra Zeugma bir daha eski ihtişamına ulaşamamıştır. Not: Yaklaşık 5-6 km'lik yol kötü ve tek şerit. Biz hafta içi gitmemize rağmen müze içi servis çalışmıyordu. Müze Kart geçerli. Ancak manzara çok güzel. Eserler zamanla tahrip edilmiş veya olmuş olsa bile o eski ihtişamını koruyor. Size iyi gezmeler....

 • avatar

  Haktan Saka

  Büyük İskender’in generallerinden I. Selevkos Nikator, MÖ 300’de, Büyük İskender’in, Fırat Nehri’ni geçtiği yerde, Selevkeia Euphrates ismiyle bir kent kurmuştur. Bu kentin karşısına da eşi Apama’nın adıyla ikinci bir kent kurarak, bu iki kenti bir köprüyle birbirine bağlamıştır. Kent, MÖ 31’den itibaren Roma’ya bağlanarak adı geçit-köprü anlamında “Zeugma” olarak değiştirilmiştir. Roma Dönemi'nde kent altın çağını yaşamıştır. MS 256 yılında Sasani Kralı I. Şapur, Zeugma’yı ele geçirerek yakıp yıkmıştır. Bu tarihten sonra Zeugma bir daha eski ihtişamına ulaşamamıştır.

 • avatar

  İkbal Hümay ARMAN

  Zeugma Antik kenti, Zeugma Mozaik Müzesi kadar çok eser göremeseniz de muhakkak uğramanız gereken bir yer. MÖ. 3 yy. dan beri insanlığın yaşadığı ve çok ileri mimari zekası ve estetik algısı ile, yaşadıkları yerlere hayat verdiklerini kendi gözlerinizle görmek ve eskilerin bıraktıklarına imrenerek ibret almak için muhakkak gelin derim. Sadece inanılmaz sessizlik için, nehrin altında kalan güzellikleri hayal etmek için gelin derim. Bir zamanlar tepeye inşa edilmiş, şimdiyse nehir kenarında kalan Dionysos Evi, kesinlikle müze kadar görülmeye değer. Yanında kazı çalışmaları halen devam eden Muzalar Evi'ni de uzaktan inceleyebilirsiniz. Üstelik müzenin kafesi de inanılmaz bir Fırat nehri manzarası sunduğu için muhakkak burada bir mola vermenizi tavsiye ederim.

 • Tarih kokuyor. Tabi bir kısmı sular altında kalmış. Baraj manzarası da bir hatika. Girişte müze kart geçerli. Girişten sonra 10 dk. yürümek gerekiyor. Biraz sıcak olabilir. Yanınıza su ve şapka almayı unutmayın. Yol boyu fıstık ağaçlarının arasında yürüyorsunuz. Kazısı bitmiş alanın üstü ve etrafı kapalı. İçerisi dışarıdan daha serin. 4-5 katlı yapılar bulunuyor. Yan tarafta kazı devam ediyor. Hem manzara hem de tarihsel içerikler için gidilmeli.

 • avatar

  Huseyin Gulgen

  Biraz merkeze uzak, Fırat Nehri yanında havası mükemmel, gezebileceğiniz büyük bir platform içinde tek bir alan var. Cafesi pazartesi geldiğimiz için kapalıydı. Cafenin manzarası harika görünüyor.

 • avatar

  Melek KARDEŞLER

  Çok güzel bir tarihi mekan muhakkak görün doğası, manzarası bir harika zaten pazartesi kafe yeri kapalı o yüzden gidecekler yanınız da termus çay olursa girişte aşağı doğru suyun kenarında huzurla oturup balıkları seyrederek çay içebilirsiniz ????müze kart kullandım ücret ne kadar bilmiyorum bu arada biz fıstık zamanına denk geldik yol boyu fıstık yiyerek gittik devlet malı sonuçta dedik eğer değilse hakkınızı helal edin ????


Çalışma Saatleri

Pazartesi 08:30 - 19:00
Salı 08:30 - 19:00
Çarşamba 08:30 - 19:00
Perşembe 08:30 - 19:00
Cuma 08:30 - 19:00
Cumartesi 08:30 - 19:00
Pazar 08:30 - 19:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar