icon

Ziyaret Tepe Höyüğü

 • (3 Yorum)

Müzeler

5.0

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Diyarbakır’ın Bismil sınırları içerisinde yer alan Ziyaret Tepe Höyüğü; aynı zamanda da Dicle’nin güneyinde bulunmaktadır. Bu bölgede büyük yerleşim yerleri kendini göstermektedir. Geniş bir ova içerisinde kurulan bu bölgenin 22 metre yükseklikte olduğu ve 3 dönümlük bir konumda da bulunduğu ifade edilmiştir. Kuzey kısmında yer alan akropolün ise aşağı şehir olarak adlandırıldığı ve yaklaşık olarak 29 dönümlük bir arazi içerisinde yer aldığı da saptanmıştır. Buradan çıkarılan eserler de Diyarbakır Arkeoloji Müzesi içerisinde sergilenmektedir.

Ziyaret Tepe Tarihi

Ziyaret Tepe Höyüğü; ilk olarak 1980 yılında Kessler tarafından keşfedilmiştir. Sonrasında da 1989 yılında Guillermo Algaze tarafından ilk araştırmalar bölgede gerçekleştirilmiştir. Timothy Matney de bölgede detaylı araştırmalarda bulunmuş ve hem aşağı şehir hem de yukarı şehir detayı bir yüzey taramasına dahil edilmiştir. Aynı yıl çerçevesinde bölgede manyetik tarama işlemleri 4 farklı noktada gerçekleştirilmiştir. 2001 yılında da tekrar Timothy Matney tarafından tekrar bir çalışma hayata geçirilmiştir.

Ziyaret Tepe Höyüğü içerisinde farklı çağlardan buluntulara rastlanılmıştır. Ancak en yoğun insan nüfusunun Orta ve Geç Asur Dönemi içerisinde olduğu da ifade edilmektedir. Aynı zamanda da bu dönemde saray ve akropol yapımlarının gerçekleştirildiği de söylenmektedir. Demir Çağı’ndan sonra yerleşim alanı olmayan bu höyük içerisinde MÖ 3000 yılına kadar insanların yerleşim alanı olarak kullandığına dair buluntulara denk gelebilmek mümkün olmuştur.

Ziyaret Tepe Höyüğü

Bu şehrin Geç Asur Dönemi içerisinde Dicle kıyısında yer alan 3 büyük Asur kentinden bir tanesi olduğu da ifade edilmektedir. Aynı zamanda da Tuşhan şehrinin Ziyaret Tepe Höyüğü olduğu da tahmin edilmektedir. Burada yapılan kazılar çerçevesinde MÖ 9. Yüzyılda en önemli sınır şehri olduğu tabir edilmektedir. Burada yapılan kazılar çerçevesinde 21 tane kil tabletin yer aldığı da ifade edilmektedir. Bu tabletler de kentin yönetim biçimini ve var olan düzenini aktarmaktadır. Bu kentten Tuşhan olduğu yönünde de bazı detaylar yine kil tabletlerden ortaya çıkan bir husus olarak bilinmektedir.

Aynı zamanda Ziyaret Tepe’nin değil Üçtepe Höyük alanının Tuşhan olduğuna dair söylemler de bulunmaktadır.

Ziyaret Tepe Höyüğü Nerede, Giriş Ücreti ?

Ziyaret Tepe Höyüğü Diyarbakır ilinin Bismil ilçesinde bulunmaktadır. Müzeyi haftanın her günü 08:00 ila 17:00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Müzeye girişler tamamen ücretsizdir.

Hazır Gelmişken

Ziyaret Tepe Höyüğü 'nü gezmeye gelmişken Diyarbakır civarında gezilecek bir çok tarihi mekanı ve müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan Diyarbakır Müzeleri sayfasını ziyaret ederek Diyabakır 'da gezilecek daha çok tarihi yeri ve müzeyi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Özellikler

Ziyaret Tepe HöyüğüKredi Kartı
Ziyaret Tepe HöyüğüSigara İçilmez
Ziyaret Tepe HöyüğüPark Yeri
Ziyaret Tepe HöyüğüMüze
Ziyaret Tepe HöyüğüRezervasyon
Ziyaret Tepe HöyüğüÜcretsiz
Ziyaret Tepe HöyüğüTarihi Yer
Ziyaret Tepe HöyüğüMüze Kart Geçerli
Ziyaret Tepe HöyüğüAçık Hava
Ziyaret Tepe HöyüğüGezilecek Yerler

Fiyatlar

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

5.0
Puanlama :


 • avatar

  @josueortizgutie

  Ziyaret Tepe mevkii, Tunç Çağı kadar erken bir tarihte yerleşim görmüştür. Bugüne kadar keşfedilen kentsel gelişimin çoğu, kentin Orta Asur döneminin sonunda yıkılmasından sonra yeniden inşa edildiği Orta Demir Çağı'na aittir. Geç Asur zamanlarında, MÖ 612-605'e kadar Tuşhan olarak biliniyordu. C., imparatorluk düştüğünde. Alan ayrıca Helenistik, Roma, Orta Çağ ve Osmanlı dönemlerinde çok daha küçük bir ölçekte işgal edildi.

 • avatar

  @mehmetnuryamac

  Çok güzel

 • avatar

  @sehmusguclu

  Manzara sı mükemmel


 • Künye

  ✅ Müzeler : Ziyaret Tepe Höyüğü
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 3 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 5.0/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 17:00
  Salı 09:00 - 17:00
  Çarşamba 09:00 - 17:00
  Perşembe 09:00 - 17:00
  Cuma 09:00 - 17:00
  Cumartesi 09:00 - 17:00
  Pazar 09:00 - 17:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Müzeler Ziyaret Tepe Höyüğü Ziyaret Tepe Höyüğü +90Yok Tepe, 21500 Bismil/Diyarbakır, Türkiye Ziyaret Tepe Höyüğü Ziyaret Tepe Höyüğü hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Ziyaret Tepe Höyüğü Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada. ₺₺ TR 37.7927997 40.7935099 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  5.0/5 3