İverönü, Erbaa

İverönü : Türkiye’nin (Karadeniz Bölgesi) Bölgesinde bulunan Tokat ilinin Erbaa ilçesine bağlı bir mahalledir. İdari yönetimini Tokat valiliğine bağlıdır. Köyümüz 21 Mayıs 1864 Çerkes Sürgünü sonrası Kuzey Kafkasya’da Adigey, Psığo Hable, Samsun hattından Erbaa’ya yerleşmiştir.

Erbaa : Tokat iline bağlı olan Erbaa ilçesinin toplam xx mahallesi bulunmaktadır. Erbaa ilçesi hakkında detaylı bilgi için www.yerelnet.org.tr/il/tokat/erbaa/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Tokat : Türkiye’nin (Karadeniz Bölgesi) Bölgesinde bulunan bir şehirdir. Tokat ili hakkında detaylı bilgi için www.yerelnet.org.tr/il/tokat/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Tokat > Erbaa > İverönü Künyesi:

İverönü Coğrafi Bölgesi : Karadeniz Bölgesi
İverönü Bağlı Olduğu İl : Tokat iline bağlıdır
İverönü Bağlı Olduğu İlçe : Erbaa ilçesine bağlıdır
İverönü Plaka Kodu :
İverönü Alan Kodu : 0356
İverönü Posta Kodu : 60500
İverönü Rakım :
İverönü Yüzölçümü :
İverönü Nüfusu (2000) : 411
İverönü Bağlı Olduğu Birim : Erbaa Belediyesi
Erbaa Belediyesi : www.erbaa.bel.tr
Erbaa Valiliği : www.erbaa.gov.tr

Tokat şehirinde bulunan İverönü Mahallesi hakkında yeterli veri/bilgi bulunmamaktadır. Bu bilgileri gncellemek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca Erbaa ilçesi sayfasına bakabilirsiniz.

Köyler, Türkiye’de kırsal kesimde yaşayan nüfus %20 oranındadır. Türkiye’de 2010 Yılında 34 Binden fazla köy bulunmaktaydı, 2014 Yerel Seçimlerinde yürürlüğe giren büyükehir kanunu ile köylerin büyk bir kısmı mahalle olmuştu. Günümüzde (2020 Yılında) 18.291 adet köy bulunmaktadır. Köyler Türkiye’nin en küçük yerleşim birimleri olup Muhtar’lar tarafından yönetilmektedir

Mahalleler, İllere bağlı olan ilçelerin yapı taşlarıdır. Köylere göre daha çok nüfusa sahip olup Muhtar’lar tarafından yönetilmektedir.

2020 Yılındaki Verilere Göre : Türkiye’deki İl Sayısı : 81 Türkiye’deki İlçe Sayısı : 922 Türkiye’deki Mahalle Sayısı : 32.164 Türkiye’deki Köy Sayısı : 18.291

Etiketler : İverönü, İverönü Mahallesi, İverönü Yüzölçümü, İverönü Rakım, İverönü Nüfusu, İverönü Posta Kodu

Bu makale 12 Nisan 2020 tarihinde oluşturuldu.
Bu makaledeki yazım hataları ve güncellemeler için Düzenleme önerebilirsiniz.


Bazı yorumlar "Yerel Rehberler" tarafından sağlanabilmektedir.

 1. Avatar
  Nazım Taşar

  PSIĞOHABLE – İVERÖNÜ KÖYÜ

  Köyümüz 21 Mayıs 1864 Büyük Çerkes Soykırımı öncesinde Adıgey-Maykop Psığoable ( Psıt’uale ) köyünde yaşamaktaydı. 300 yıl süren Kafkas Rus savaşlarının ardından 21 Mayıs 1864 yılında Rusların soykırımına uğrayan Adigeler Anavatanları, Ruslar tarafından işgal edilerek Dünyanın 71 Ülkesine sürgün edildi. Dedelerimiz Adigey, Karadeniz, Samsun, Erbaa hattını izleyerek şu anki Kızılçubuk civarında köyümüzü 1865 yılında kurdu. Daha sonraki süreçte Erbaa nın diğer Abzeg köylerinden gelenler, Samsun yöresinden gelen Şapsığ ailelerle birlikte büyük bir köy haline gelen köyümüz, Kızılçubuk köyü civarında o yaz ayını konaklayarak geçirdiler. Yerleşim bölgesinde sivri sineğin çok olması ve sıtma hastalığına yakalanmaları onları oraya yerleşmekten vazgeçirdi. Ertesi ilk baharda Küçük yayla adı verilen rakımı daha yüksek bir dağa yerleşmeye karar verdiler. Ev ve arazi için ormandan yer açtılar fakat kış mevsimi çok zor şartlar altında geçirdilerse de temelli olarak yerleşmekten vazgeçtiler. Daha alçakta kalan Oğlaçı ve Kavalcık köyleri civarına indiler oraları da dağın yamacı olup ekilip biçilecek arazisi olmadığı için bir bölümü o iki köye yerleşti diğer çoğunluk ise köyün şu an bulunduğu İverönü köyünün yerine yerleşti.

  Köyümüzde yaşayan aileler ise;

  ALBOÇKO, ANÇOK, APIŞ, BAJ, BETMIT, BLANGAPS, ÇEMİŞO, ÇETAW, ÇUNTU, ÇUNTIJ, ÇUVENEŞKO, ÇUYEKO, DEGUMKO, GIŞ, HAKHUKO, HAPAPXI, HATAKUJ, HATKO, HUNAG, MELGOŞH, PŞICELH, PŞIPİY, SİYUH, SOFTA, ŞABUKO, ŞEVCEN, L’IŞE, TSEY, TUĞUJ, YEDIC

 2. Sevara
  Sevara

  Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir