Başçatak, Akdağmadeni

Başçatak : Türkiye’nin (İç Anadolu Bölgesi) Bölgesinde bulunan Yozgat ilinin Akdağmadeni ilçesine bağlı bir köydür. İdari yönetimini Yozgat valiliğine bağlıdır. 2019 Yılı verilerine göre Başçatak Köyü nüfusu 181 ‘dir. Başçatak Köyü rakımı ise 1500 metredir.

Akdağmadeni : Yozgat iline bağlı olan Akdağmadeni ilçesinin toplam 19 mahallesi bulunmaktadır. Akdağmadeni ilçesi hakkında detaylı bilgi için www.yerelnet.org.tr/il/yozgat/akdagmadeni/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yozgat : Türkiye’nin (İç Anadolu Bölgesi) Bölgesinde bulunan bir şehirdir. Yozgat ili hakkında detaylı bilgi için www.yerelnet.org.tr/il/yozgat/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yozgat > Akdağmadeni > Başçatak Künyesi:

Başçatak Coğrafi Bölgesi : İç Anadolu Bölgesi
Başçatak Bağlı Olduğu İl : Yozgat iline bağlıdır
Başçatak Bağlı Olduğu İlçe : Akdağmadeni ilçesine bağlıdır
Başçatak Plaka Kodu : 66
Başçatak Alan Kodu : 0354
Başçatak Posta Kodu : 66300
Başçatak Rakım : 1500
Başçatak Yüzölçümü :
Başçatak Nüfusu (2019) : 181
Başçatak Bağlı Olduğu Birim : Yozgat Belediyesi
Yozgat Belediyesi : www.yozgat.bel.tr
Yozgat Valiliği : www.yozgat.gov.tr

İlçe merkezinin 24 Km. güneyinde, Akdağmadeni – Şarkışla karayoluna ise 10 Km. uzaklıkta, Sivas ili Gemerek ilçesi ve Yozgat Çayıralan ilçe sınırını oluşturmakta olup, etrafı sarıçam ormanlarıyla kaplı bir orman köyüdür.

1800’lü yıllarda Rumlar tarafından iskana açılmış ve 1924 yılında yapılan nüfus mücadelesiyle Selanik Kayalar bölgesinden gelen muhacirler iskana tabi tutulmuştur. Köy Göndelen vadisinde, Göndelen çayının besleyen derelerin kesişim noktasında kurulduğundan “Başçatak” adını almıştır.
Köy 1500 rakıma sahiptir. İlkokul 1968’de, cami 1974’te, içme suyu 1983’te, elektrik 1984’te, acente telefonu 1987 yılında hizmete girmiş sadece muhtarın evinde telefon bulunurken 2001 köye tamamen ev telefonu hattı getirilmiştir. Köyde GSM telefon vericisi bulunmaktadır.
Geçim kaynakları arasında tarım, hayvancılık ve orman kesimi (maktacılık) oluşturmaktadır. Köyün tarımsal kalkınma kooperatifi bulunmaktadır. Ormandan dünyanın en güzel salep bitkisi ve göbelek yılın bahar aylarında toplanmaktadır. İklimin sert olmasından dolayı meyve sebze yetiştiriciliği yoktur. Patates ekimi yapılmaktadır.

Sırıklı, Karaziyaret ve Aktaş yaylalık alanlarıdır. Sırıklı deresinde “At oluğu” adı ile güzel bir çeşmesi vardır. Karaziyaret tepesinde yangın gözetleme kulesi bulunmaktadır. Köyün dağlarından doğan “Göndelen Çayı” Çekerek ırmağının kolunu oluşturmaktadır.

Köyler, Türkiye’de kırsal kesimde yaşayan nüfus %20 oranındadır. Türkiye’de 2010 Yılında 34 Binden fazla köy bulunmaktaydı, 2014 Yerel Seçimlerinde yürürlüğe giren büyükehir kanunu ile köylerin büyk bir kısmı mahalle olmuştu. Günümüzde (2020 Yılında) 18.291 adet köy bulunmaktadır. Köyler Türkiye’nin en küçük yerleşim birimleri olup Muhtar’lar tarafından yönetilmektedir

Mahalleler, İllere bağlı olan ilçelerin yapı taşlarıdır. Köylere göre daha çok nüfusa sahip olup Muhtar’lar tarafından yönetilmektedir.

2020 Yılındaki Verilere Göre : Türkiye’deki İl Sayısı : 81 Türkiye’deki İlçe Sayısı : 922 Türkiye’deki Mahalle Sayısı : 32.164 Türkiye’deki Köy Sayısı : 18.291

Etiketler : Büyükkızılkum, Büyükkızılkum Mahallesi, Büyükkızılkum Yüzölçümü, Büyükkızılkum Rakım, Büyükkızılkum Nüfusu, Büyükkızılkum Posta Kodu

Bu makale 12 Mayıs 2020 tarihinde oluşturuldu.
Bu makaledeki yazım hataları ve güncellemeler için Düzenleme önerebilirsiniz.


Bazı yorumlar "Yerel Rehberler" tarafından sağlanabilmektedir.

  1. Avatar
    zeynep

    çok iyi uygulama ben beğendim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir