Çağlıyan Köyü, Şavşat

Çağlıyan: Türkiye’nin (Karadeniz Bölgesi) Bölgesinde bulunan Artvin ilinin Şavşat ilçesine bağlı bir köydür. İdari yönetimini Artvin valiliğine bağlıdır. Eski adı, kaynaklarda “Khevtsvirili” (ხევწვირილი) “ince dere” olarak geçmektedir. Gürcüce olan bu ad günümüze kadar değişime uğrayarak Xevsrul adını almıştır.

Köy, Artvin il merkezine 97 km, Şavşat ilçe merkezine 32 km uzaklıktadır. Çağlıyan Köyü, köyün merkezi Cami Mahallesi’ne 5 ila 45 dakika yaya yürüyüşü mesafesinde değişen uzaklıklarda 8 mahalleden oluşur. Bunlar aşağıdan yukarıya doğru sırasıyla “Mikelkmienti”, ”Abramienti”, “Megrelienti”, ”Revazienti”, “Cami Mahallesi”, “Cimuhienti”, “Goçienti” ve en yukarıdaki “Beltieti” mahalleleridir. Köyün merkezi, iki dere arasında yukarıya doğru uzanan eğimli bir araziye yayılır, üst kısımdaki orman eleklerinde evler sıralanır, evlerin önündeki arazi aşağıya doğu uzanır. Diğer mahalleler ise derelerin kaynakları yönünde yukarılarda ve derelerin karşı yamaçlarında yer alır. Ladin, köknar ve çam ormanlarıyla çevrili olan köyümüzün üst kısımları yüksek kayalıklarla kaplı, çıplak dağ ve tepelerden oluşur. Köyümüz, kışın çok yağış alır ve Kasım, Nisan arasını karlı geçirir.

Çağlıyan köyünün rakımı ise 1.563 metredir. Köyün doğusunda Demirci ve Oba, batısında Yağlı ve Maden, güneyinde ise Tepebaşı köyleri bulunmaktadır.

Çağlıyan, bir gürcü  köyüdür ve köyde yaşayanların tamamı Müslüman gürcülerden oluşmaktadır. 2019 yılı verilerine göre Çağlıyan köyü nüfusu 102’dir. Yaz mevsiminde gurbetçilerin gelmesiyle nüfus bir hayli artmaktadır. Cumhuriyet döneminde 30’u aşkın hane de çeşitli illere yerleşerek köyle ilişkisini kesmiştir. Ayrıca Osmanlı döneminde, 93 Harbi’nde birçok hane Tokat-Niksar’ın Sorhun, Osmaniye, Ustahasan ve Erbaa’nın Çeş­meli köylerine göç etmiştir. Gurbetçi nüfusu­ ise sırasıyla en çok Kocaeli. İstanbul, Ankara, Bursa, Sakarya, Samsun ve Trabzon illerinde yaşamaktadır.

Çağlıyan, Çağlıyan Deresi’ndeki beş köyün merkezi durumundadır. Çağlıyan’da geçmişte sağlık ocağı, PTT şubesi, üç bakkal, bir kahvehane bulunmakta ise de günümüzde bu yerler kapalı durumdadır.  Çağlıyan Or­taokulu, yeterli öğretmen verilmemesi, öğrenci sayısının da giderek azalması nedeniyle 1995 yılında kapanmıştır. 1936 yılında açılmış olan Çağlıyan  İlkokulunda da öğrenci mevcudunun git gide düşmesi sebebiyle Çağlıyan İlkokulu’da 2001 yılında kapatılmıştır.

Çağlıyan’a 1986 yılı sonlarında elektrik verilmiş, 1991 yazında da evlere telefon bağlanmıştır. 1969 yılında orman işletmesinin köy kenarına getirdiği yol ise 1993 sonbaharında köy hizmetleri tarafından köy merkezine ve diğer mahallelere uzatılmıştır. Yayla yolu yapımı 1997 yılında tamamlanmıştır.

Çağlıyan yaylası, Gürcistan sınırına dört saatlik mesafede olup Gürcistan sınır boyundaki tepeler çıplak gözle net görülebilmektedir.  Yaylaya Temmuz başlarında çıkılmakta ve yaylacılık Eylül ortalarına kadar sürmektedir.

Şavşat: Artvin iline bağlı olan Şavşat ilçesinin toplam 61  köy 7  mahallesi bulunmaktadır. Şavşat ilçesi hakkında detaylı bilgi için www.yerelnet.org.tr/il/artvin/savsat/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Artvin: Türkiye’nin (Karadeniz Bölgesi) Bölgesinde bulunan bir şehirdir. Artvin ili hakkında detaylı bilgi için www.yerelnet.org.tr/il/artvin/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Artvin > Şavşat > Çağlıyan Künyesi:
Çağlıyan Coğrafi Bölgesi : Karadeniz Bölgesi
Çağlıyan Bağlı Olduğu İl : Artvin iline bağlıdır
Çağlıyan Bağlı Olduğu İlçe : Şavşat ilçesine bağlıdır
Çağlıyan Plaka Kodu : 08
Çağlıyan Alan Kodu : 0466
Çağlıyan Posta Kodu : 08790
Çağlıyan Rakım : 1563 m
Çağlıyan Yüzölçümü :
Çağlıyan Nüfusu (2019) : 102
Çağlıyan Bağlı Olduğu Birim : Şavşat Belediyesi
Şavşat Belediyesi : www.savsat.bel.tr
Şavşat Valiliği : www.savsat.gov.tr
Çağlıyan Köyü : www.cagliyankoyu.com
Sosyal Medya Hesapları :
www.facebook.com/khevsrul
www.instagram.com/khevsrul

Köyler, Türkiye’de kırsal kesimde yaşayan nüfus %20 oranındadır. Türkiye’de 2010 Yılında 34 Binden fazla köy bulunmaktaydı, 2014 Yerel Seçimlerinde yürürlüğe giren büyükehir kanunu ile köylerin büyk bir kısmı mahalle olmuştu. Günümüzde (2020 Yılında) 18.291 adet köy bulunmaktadır. Köyler Türkiye’nin en küçük yerleşim birimleri olup Muhtar’lar tarafından yönetilmektedir

Mahalleler, İllere bağlı olan ilçelerin yapı taşlarıdır. Köylere göre daha çok nüfusa sahip olup Muhtar’lar tarafından yönetilmektedir.

2020 Yılındaki Verilere Göre : Türkiye’deki İl Sayısı : 81 Türkiye’deki İlçe Sayısı : 922 Türkiye’deki Mahalle Sayısı : 32.164 Türkiye’deki Köy Sayısı : 18.291

Bu makale 9 Temmuz 2020 tarihinde oluşturuldu.
Bu makaledeki yazım hataları ve güncellemeler için Düzenleme önerebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir