Emirler, Gölbaşı

Emirler : Türkiye’nin (İç Anadolu Bölgesi) Bölgesinde bulunan Ankara ilinin Gölbaşı ilçesine bağlı bir mahalledir. İdari yönetimini Ankara valiliğine bağlıdır. 2019 Yılı verilerine göre Emirler Mahallesi nüfusu 247 ‘dir. Emirler Mahallesi rakımı ise xxx metredir.

Gölbaşı : Ankara iline bağlı olan Gölbaşı ilçesinin toplam xx mahallesi bulunmaktadır. Gölbaşı ilçesi hakkında detaylı bilgi için www.yerelnet.org.tr/il/ankara/golbasi/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Ankara : Türkiye’nin (İç Anadolu Bölgesi) Bölgesinde bulunan bir şehirdir. Ankara ili hakkında detaylı bilgi için www.yerelnet.org.tr/il/ankara/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Ankara > Gölbaşı > Emirler Künyesi:

Emirler Coğrafi Bölgesi : İç Anadolu Bölgesi
Emirler Bağlı Olduğu İl : Ankara iline bağlıdır
Emirler Bağlı Olduğu İlçe : Gölbaşı ilçesine bağlıdır
Emirler Plaka Kodu : 06
Emirler Alan Kodu : 0312
Emirler Posta Kodu : 06770
Emirler Rakım :
Emirler Yüzölçümü :
Emirler Nüfusu : 247
Emirler Bağlı Olduğu Birim : Gölbaşı Belediyesi
Gölbaşı Belediyesi : www.golbasi.bel.tr
Gölbaşı Valiliği : www.golbasi.gov.tr

Ankara şehirinde bulunan Emirler Mahallesi hakkında yeterli veri/bilgi bulunmamaktadır. Bu bilgileri güncellemek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca Gölbaşı ilçesi sayfasına bakabilirsiniz.

Köyler, Türkiye’de kırsal kesimde yaşayan nüfus %20 oranındadır. Türkiye’de 2010 Yılında 34 Binden fazla köy bulunmaktaydı, 2014 Yerel Seçimlerinde yürürlüğe giren büyükşehir kanunu ile köylerin büyük bir kısmı mahalle olmuştu. Günümüzde (2020 Yılında) 18.291 adet köy bulunmaktadır. Köyler Türkiye’nin en küçük yerleşim birimleri olup Muhtar’lar tarafından yönetilmektedir

Mahalleler, İllere bağlı olan ilçelerin yapı taşlarıdır. Köylere göre daha çok nüfusa sahip olup Muhtar’lar tarafından yönetilmektedir.

2020 Yılındaki Verilere Göre : Türkiye’deki İl Sayısı : 81 Türkiye’deki İlçe Sayısı : 922 Türkiye’deki Mahalle Sayısı : 32.164 Türkiye’deki Köy Sayısı : 18.291

Tarihçe

Emirler Köyü Dulkadiroğlu Beyliği`nin dağılması üzerine Kahramanmaraş`tan Anadolu’nun iç bölgelerine hareket eden, Sünni mezhebini benimsemiş halkın göç sırasında meydana getirdiği; takriben 300 yıl önce kurulmuş bir köydür. Halkının çoğunluğu aynı beylikten kopan farklı ailelere mensup ama aynı yolu izleyen insanlardan oluşmuştur.

Evvelinde, köy daha yukarılarda kurulmuşken, beyliğin adını taşıyan aile büyüklerinden Deli Kadir tarafından yerleşke yeri tespit edilmiştir. Kurucu şahsın mezarı halen Yeniyapançarsak Köyünde, Kadir Öreni olarak adlandırılan yüksek viranededir.

Yaban hayvanı olarak keklik, sığırcık, kurt görülmektedir.

Köyde tarım yoğun bir şekilde yapılmaktadır ve önemli bir buğday üretim potansiyeline sahiptir. Bu da köyden kente göçe sebep olmuştur. Konya yolu köyün sınırları içinden geçmesine rağmen köy yoldan çok içerde kalmış, ekonomik olarak da gelişememiştir. Oysa köy yol kenarında olsa idi ticari olarak daha fazla gelişip iş imkanları sağlanabilirdi. Ama bu durumda oldukça işlek olan Konya yolunun sebep olacağı hava kirlenmesini doğuracaktı. Ve köyün Ankara`da emekliye ayrılan insanların geri dönmesiyle canlanan ortamı havasının kirlenmesiyle albenisini yitirecekti. Kaldı ki yol kenarında kurulan bazı yakın köylerin çok da geliştiği söylenemez ayrıca bir köyün zenginliği halkın zenginliği için gerekliyken emirler köy halkının zenginliğe ihtiyacı yoktur.

Kültür

Köy, tipik Orta Anadolu köy gelenek ve göreneklerine sahiptir. Farklı olan yastık oyunudur. Düğün gecelerinde lamba söndürülür ve misafire ses vermesi aksi takdirde ezileceği söylenir. Misafir seslendiğinde de sesin geldiği yere bir kaç kişi yastık atar ve misafir o anda her şeyin yerle bir olduğunu ve kendisinin nispeten emniyette olduğunu düşünerek sevinir. Hal bu ki o sırada sadece kendisi yastık yemektedir. Köyde son yıllarda eğitim düzeyi çok yükselmiştir. Okuma yazma oranı yüzde 99 dur. Üniversiteli ve üniversite mezunu olanlar bir hayli çoktur bütünü şehirde yaşamaktadır. Üniversiteli olanlarla eski nesil sert bir kültürel çatışma içerisindedir. Eski kültürü savunan kişilerin icra ettiği meslekler genelde dolmuşçu ve taksici olması nedeniyle kültürel anlamda yetişkin değillerdir. ve yeni kültürlü gençler onlar gibi olmayı onların savunduğu kültürü savunmak olarak görüyor. Bu durum ilerisi için ne getireceği bilinmez bir sublimleşme veya kırılma yaratıyor.

Coğrafya

Ankara iline 60 km, Gölbaşı ilçesine 40 km Balâ ilçesine 30 km uzaklıktadır.

Komşu köyler olarak Çimşit, Yeniyapançarsak, Afşar, Yaylaözü ve Gülbağı(Traş) yer almaktadır. İçinden Bala`ya Konya yolundan en yakın olan karayolu geçmektedir. Ancak ne yazık ki asfalt olmadığından Bala ve Kırşehir’e gidecek araçlar daha uzak mesafeleri kullanmaları gerekmektedir.

 

Etiketler : Emirler, Emirler Mahallesi, Emirler Yüzölçümü, Emirler Rakım, Emirler Nüfusu, Emirler Posta Kodu

Bu makale 12 Nisan 2020 tarihinde oluşturuldu.
Bu makaledeki yazım hataları ve güncellemeler için Düzenleme önerebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir