SARIKOZ Köyü 6360 Sayılı Kanunla Mahalleye Dönüştürülmüştür!

SARIKOZ KÖYÜ

Ankara Çubuk Sarıkoz Köyü sayfasında eksik veya hatalı gördüğünüz bilgiler için bildirimde bulunabilirsiniz.

HÜDAVER KUVVET
Sarıkoz Köyü Muhtarı

Yaş: 45-54

Cinsiyet: ERKEK

Eğitim Düzeyi: İLKOKUL

Muhtarlık Süresi: 3 DÖNEM

Nüfus Bilgileri

E-Posta:   Kayıtlı Değil!

Telefon:   0(312) 8310104

Cep:  0(532) 4749508

Köyün Genel Bilgileri

Kuruluş Tarihi: 450 YILLIK

Kuruluş Yeri: YAYLADA

Yerleşim Tipi: TOPLU KÖY

Hane Sayısı: 20

Yaz Kış Nüfusu: Aynı

İle Uzaklığı: 53km
İlçeye Uzaklığı: 12km
Rakım: 1226m


Nüfus Bilgileri
Yıl Toplam Kadın Erkek

2012

41

15

26

2011

40

16

24

2010

52

2009

2008

2007

2000

46

21

25

1990

92

49

43

1985

96

49

47

1980

1975

1970

1965

Yerleşim Birimlerine Uzaklığı
İl İlçe Belde Köy

50km

13km

13km

4km

---

---

---

---

STABİLİZE YOL

---

---

---


MUHTARLIĞIMIZ TEK BİR KÖYDEN OLUŞMAKTADIR

Sağlık Evi Yok
Sağlık Ocağı Yok

İlköğretim Okulu Var / Faal Değil
Taşımalı Eğitim Yapılıyor

PTT Şubesi Yok
PTT Acentası Yok

Su Şebekesi Var
Kanalizasyon Yok
Su Kontrolü Yapılıyor

Elektrik Var

Tv Yayını Var

Telefon Hattı Var

İnternet Yok

Muhtarın Pc si Yok

Cep Telefonu Çekiyor

Her Ailede Çamaşır Makinesi Yok

Her Ailede Bulaşık Makinesi Yok

Pazar Kurulmuyor

Güneş Enerjisi Kullanılmıyor

ÇUBUK SARIKOZ KÖYÜ

Köy Fotoğrafları


Köyünüze Ait Fotoğraf Gönderebilirsiniz!

Fotoğrafınız JPG Formatında Olmalıdır!
Gönderdiğiniz Fotoğraf İşlendikten Sonra "Köy Fotoğrafları" Albümünde Yayınlanacaktır!

ÇUBUK SARIKOZ KÖYÜ

Köy Tanıtım Bilgileri

KÖYÜMÜZ HAKKINDA

Kendisi küçük hikayesi ve geçmişi büyüktür bizim köyümüzün. Adını tarihten almış tarihlere ev sahipliği yapmış. Gücünü silah ve kılıçtan değil birlik ve beraberlikten almış manevi duyguları yüksek bir ulusun köyü.
Sabah rüzgarında ne kadar yüce ve serindir. Kuşların ötmesi bile farklıdır. Bir başka temizdir havası bir başka tatlıdır ekmeği aşı.
Baharda yem yeşildir ağaçları, çayırları. Kışın bembeyaz dır dağları yamaçları. Baharda Güneş ışıltısını azıcık gösterse her taraf Kardelen ve Çiğdem ile güzelleşir. O köy belki de bizim köyümüz olduğu için bu kadar güzeldir, ama ne demişler.

KÖYÜMÜZÜN ADI NEREN SARIKOZ ?

Beyazıd’ı yakalayan Çağatay Han imparatoru Mahmut Pehlivan Timur’dan hediye olarak Aktepe ve önünde uzanan Çubuk topraklarından bir bölümünü aldı. Mahmut oğlan köyü 1402 Ankara savaşından sonra kurulmuştur. Köyün adını Mahmut pehlivandan aldığı bilinmektedir. Mahmut oğlan Ankara savaşından sonra bu köyünün olduğu yere yerleşmiş ve onun zürriyetinden bugünkü köy halkı oluşmuştur. Yıllar sonra hizmetçilerinden biriyle kız kardeşini evlendirir. Düğün hediyesi olarak da, bizim köyün yerini verir. Kız kardeşi sarışın olduğu için buranın adı Sarıkız olur daha sonra Sarıkoz a dönüşür. İnsanlar yaşadıkları mekanlara, genellikle o yerin en ileri geleni, ve en çok faydalı olanlarının ya da kahramanlarının adını koyarlar.

Köyümüzün asıl olarak ilk kuruluş yeri şu anki mevkii değildir. Söylenilenlere göre köyümüz önce bugünkü Mahmutoğlan köyünün bağlarının bulunduğu Aktepeye daha yakın bir yer olan Sarıkoz altın da imiş. Burada yalnızca üç hane olarak kurulmuşlar daha sonra sayıları giderek artmış. Sarıkız altında 50-60 yıl gibi bir süre kaldıkları tahmin ediliyor, buna gerekçe olarak, bizim köyümüzün orada bulunan mezarlarını gösteriyorlar çünkü hayli kalabalık bir mezarlık varmış zamanla bu mezarlık Mahmutoğlan’lılar tarafından sökülerek tarlaya çevrilmiş ama yinede orada hala sökülmemiş olan mezarların var olduğu söyleniyor.

Köyümüzün kurucusu olan Sarıkız öldüğü güne kadar köylülerini idare etmiş, Anaerkin bir köy kurmuş. Bize Yaşar Yurdakul’ un anlattıklarına göre akıllı, çalışkan, disiplinli ve yiğit bir kadınmış. Yaşadığı mekanı güzelleştirmek daha rahat bir hayat sürmek için sürekli çalışmış. Öyle ki 1400 lü yıllarda yaptırdığı Su Arklarının hala yaşadıkları ekip biçtikleri yerlerde zamana inat sapa sağlam durduğunu anlatıyor. Bunlardan bir kısmı ancak Traktörlerle sökülebilmiş. Hatta ta o zamandan kalma birde çeşmeden bahsediyor.

Peki dedelerimiz neden yaşadıkları ve bu kadar çalışıp çabalayıp güzelleştirdikleri hayatlarını idame ettirdikleri bu yerden uzaklaşmış?
İşte bizde bunları merak ettik ve sorduk. Bu sebeplerden biri Sarıkoz köylülerinin milattan 2000 yıl önce Hitit liler tarafından yapılmış olan Aktepe üzerindeki Kale kalıntılarında kazılar yapıp değerli eşya çıkartmaları Mahmudoğlan köylülerini rahatsız ediyormuş. Ayrıca iki köy arasında sık, sık sınır kavgaları oluyormuş. Hatta bu kavgalardan birinde bizim köylü bir kişi Mahmudoğlan köylü birisinin sapanından atılan bir taşla başından vurulmuş ve ölmüş. Bu olay iki köyün arasında gerginliğin iyice artmasına ve sık, sık kavga etmelerine neden olmuş. Birde köyümüz Aktepe ye çok yakın olması sebebi ile bu dağdan akan sular ile sel ve heyelan tehlikesi atlatıyormuş. Özellikle bahar aylarında yağan yağmur ve Aktepe’nin üzerindeki karların erimesi ile insanlar sel korkusu içinde yaşamaya başlamışlar. Yine böyle bir bahar günü Aktepe üzerindeki karlar erimiş birde üzerine sağanak yağmur yağmış ve köyün olduğu yerde heyelan oluşmuş evlerin ambarları şuan köyümüzün kurulu olduğu yere mezar içi dediğimiz yere sürüklenmiş. Köylülerde bakmışlar ki burası oradan daha düz ve heyelan olma ihtimali yok üstelik ambarlar içinde ekinleri ile duruyor bunda bir hikmet var hem burada bizimle tarla toprak yüzünden kavga edecek kimsede yok deyip evlerini buraya taşımaya karar vermişler. Ve bizim köyümüz o günden sonra şu an kurulu olduğumuz yere göçmüş.

Tarihçilerin elindeki Çubuk Kazası ve köyleri ile ilgili en eski belge 1463 tarihlidir. Bu bilgi Osmanlıdan Cumhuriyete Çubuk Kazası isimli kitapta yazmaktadır. Kitapta bizim köyümüz 1463 Yılında Aşağı Sarukoz diye ve 9 hane olarak geçiyor. Aşağı demelerinin nedeni ise ilk kurulduğumuz yere göre daha aşağıda kalmış olmamızdan dolayıdır.

İşte sevgili köylülerimiz bizim köyümüzün bilinen en eski tarihi Ankara savaşına kadar uzanıyor. Umarım bulduğumuz kaynakları doğru değerlendirip sizlere doğru bilgiler sunabilmişizdir. Yukarıda anlattığımız olaylar internet ve kitaplardan bir kısmı ise konuştuğumuz, bilgisine güvendiğimiz kişiler ve bu kişilere onlarında dedelerinin anlattığı olaylardan alınarak hazırlanmıştır.

Bilgi: Derya ÖZEN
Köy Bilgileri

Ahır ve Evin Aynı Binada Olduğu Haneler:

E

Tuvaleti Konut İçinde Olmayan Haneler:

E

Çöp Nereye Dökülüyor?

BOŞ ARAZİLERE

Köylü Yaylasına Çıkıyor mu?

HAYIR

Köye Turist Geliyor mu?

HAYIR

Yabancıya Toprak Satışı Var mı?

HAYIR

Göç Eden Aileler Var mı?

EVET

Onaylı Yerleşim Planı Var mı?

HAYIR

Salma Usulü ile Para Toplandı mı?

EVET

Pansiyonculuk Var mı?

HAYIR

Su Tesisini Yapanlar:

KÖYLERE HİZMET GÖTÜRME BİRLİĞİ

İçme Suyunun Kaynağı:

İÇME SUYU ŞEBEKESİ

Sağlık Hizmeti:

İLÇEYE GİDİLİYOR


Alışverişte Tercih Sırası

İLÇE 


Kışlık Kullanılan Yakıtlar

ODUN 

KÖMÜR 

TEZEK 


KOYDES Projesi-Yararlanılan Hizmetler

YOL

SU

ALTYAPI


Köyün Araç Bilgileri
Araçlar Sayı

MİNİBÜS

2

OTOMOBİL

5

KAMYON

1

KAMYONET

3

TRAKTÖR

8

BİÇERDÖVER

1


Köydeki Tesisler
Tesisler Sayı

İBADETHANE

2


YAYINLAR Kitaplar

BELEDİYELERİN SINIRLARI

TÜRKİYE`DE ULUSAL VE YEREL PLANLAMA İLİŞKİLERİ: MERSİN İLİ ÖRNEĞİ

YEREL YÖNETİMLER İÇİN MAL ALIMI İHALELERİ KILAVUZU

Tüm Yayınlar
TODAİE (Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü) Yerel Yönetimler Merkezi
85. Cadde Yücetepe 06100, ÇANKAYA / ANKARA
"YerelNET - Yerel Yönetimler Portalı" Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü (TODAİE) Yerel Yönetimler Merkezi'ne aittir. YerelNET'in içeriğini oluşturan bilgiler, uzmanların katkılarıyla hazırlanmıştır. Uzmanlar tarafından hazırlanan içeriğin hukuki sorumluluğu tümüyle yazarlarına aittir. İlgili içeriğe istinaden idari ve mali sorumluluk gerektiren iş ve işlemlerin yapılması idarelerin kendi sorumluluğu altındadır. YerelNET'de yayımlanan veritabanının içerikleri, ilgili Kamu Kurumları tarafından sağlanmış ve Merkez tarafından güncelleştirilmiştir / güncelleştirilmektedir. Tüm Veritabanları 5.000'e yakın içerik sağlayıcı kullanıcımız tarafından güncel tutulmaktadır. İçerik sağlayıcı kullanıcılar tarafından (Belediye, İl Özel İdare, İlçe ve Birlik) girilen her türlü bilginin hukuki ve cezai sorumluk kendilerine ait olup TODAİE'ye sorumluluk hiçbir şekilde atfedilemez. Yoğun bir emek ve uzmanlık ürünü olan YerelNET'teki tüm bilgi ve materyal, ilgili yasaların koruması altındadır. YerelNET'e ait her türlü yazılım kodu, veritabanı içeriği ve görsel materyal kesinlikle kopyalanamaz, çoğaltılamaz, yeniden yayınlanamaz ve başka bir bilgisayara yüklenemez. TODAİE Yerel Yönetimler Merkezi, YerelNET içeriğinin kullanımı ile ilgili fikri ya da başka haklarını çiğneyen veya uygulanabilir diğer yasalara aykırı kullanım durumlarına karşı hukuki yollara başvurma hakkını saklı tutar. Yalnızca, ticari olmayan amaçlar için kaynak gösterilerek kullanılabilir. Bu tip kullanımımlarda bilgilerin güvenilirliği ve doğruluğu kaynak gösterilmesine karşın YerelNET'in yükümlülüğünde değildir. TODAİE - Yerel Yönetimler Merkezi her türlü sorumluluğu reddeder.

YerelNET - Yerel Yönetimler Portalı

Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü'nün bir hizmetidir.