ÇALOVA Köyü 6360 Sayılı Kanunla Mahalleye Dönüştürülmüştür!

ÇALOVA KÖYÜ

Balıkesir Balya Çalova Köyü sayfasında eksik veya hatalı gördüğünüz bilgiler için bildirimde bulunabilirsiniz.

HASAN AYCAN
Çalova Köyü Muhtarı

Nüfus Bilgileri

E-Posta:   Kayıtlı Değil!

Telefon:   Kayıtlı Değil!

Cep:  Kayıtlı Değil!

İle Uzaklığı: 65km
İlçeye Uzaklığı: 23km
Rakım: 251m


Nüfus Bilgileri
Yıl Toplam Kadın Erkek

2012

247

125

122

2011

243

122

121

2000

293

142

151

1990

338

153

185

1985

371

169

202

Sağlık Evi Yok
Sağlık Ocağı Yok

İlköğretim Okulu Var / Faal Değil
Taşımalı Eğitim Yapılıyor

PTT Şubesi Yok
PTT Acentası Var

Su Şebekesi Var
Kanalizasyon Yok
Su Kontrolü Yapılmıyor

BALYA ÇALOVA KÖYÜ

Köy Fotoğrafları


Köyünüze Ait Fotoğraf Gönderebilirsiniz!

Fotoğrafınız JPG Formatında Olmalıdır!
Gönderdiğiniz Fotoğraf İşlendikten Sonra "Köy Fotoğrafları" Albümünde Yayınlanacaktır!

BALYA ÇALOVA KÖYÜ

Köy Tanıtım Bilgileri

KURULUŞ TARİHİ: Bilinmiyor .

NUFUS : Yerleşik Nüfus mahallesi ile birlikte son sayıma göre 277 Kişidir. Köy uzun yıllardır göç vermektedir. Bu nedenle yerleşik nüfus içinde yaşlı oranları daha fazladır. Ancak son yıllarda Manisa Soma maden emeklilerinden köye dönüşler olmuştur. Köyden göçlerin büyük çoğunluğu il merkezine ve Manisa Soma ilçesine olmuştur. Memuriyet nedeniyle ülkemizin değişik yerlerine de göç verilmiştir. Çalova köyünde nüfus azalırken Karamustafalar mahalle nüfusu artmaktadır.

EĞİTİM : Köyde bulunan okul kapanmış olduğundan İlk Öğretim taşımalı olarak yapılmaktadır. .

ULAŞIM : Köy Balya ilçesini kuzey batısındadır. Köyün üç ayrı noktadan ülke şebekesine bağlantısı mevcuttur. Köy ilçeye 30, Balıkesir il merkezine yaklaşık 80 Km lik asfalt bir yol ile bağlıdır. Ayrıca stabilize olan 20 Km lik bir yoldan (Gönen-Balya yönünden) da ilçeye ulaşmak mümkündür. Karamustafalar mahallesi köye yaklaşık 2 Km uzaklıktadır. Düzenli olarak Balıkesir ve ilçeye sabah köyden gidip, akşam dönen iki ayrı dolmuş bulunmaktadır. Köyde TELEKOM şebekesi mevcut olup, köy merkezinden henüz GSM şebekelerine erişim mümkün değildir. .

EKONOMİK DURUM : Köy de hayvancılık yaygın olup. Tarım kişilerin kendi ihtiyacına ve hayvan yemine dönük olarak yapılmaktadır.Son yıllarda sanayi bitkisi olarak salçalık biber üretimi yapılmaktadır. Arazilerin büyük çoğunluğu ekilmemekte ve mera olarak kullanılmaktadır. Daha çok küçük ve büyük baş hayvancılık temel geçim kaynağıdır. Süt ve süt ürünlerinin pazarlanması kolay olduğu için üretim bu yöne yönelmiştir. Yaygın olmasa da son yıllarda arıcılıkta yapılmaya başlanmıştır. Yeterli tarım alanı olmayanlar ise köyde ve körfez bölgesinde dönemsel yevmiyeli işçi olarak çalışmaktadır. .

KÜLTÜR ve SOSYAL YAŞAM: Köyde 1 Cami, 2 Kahvehane, 1 Bakkal bulunmaktadır. Köyde bazı gelenek ve görenekler sürdürülmekle birlikte bir çoğu terk edilmiştir. Yılda bir “Köy Hayırı” yapılmaktadır. Bazı yıllarda “Yağmur Duasına” çıkılmaktadır. Köyün ortak işleri “Angarya” düzenlemek suretiyle halledilmekte, evcil hayvanların korunması için zaman zaman “sürek avları” düzenlenmektedir. Toplumsal dayanışmanın güzel örneği olan ve yörede “Meci” olarak isimlendirilen “İmece” büyük ölçüde kalkmıştır. Üç gün üç gece süren davullu,klarnetli köy düğünleri yerini bir gecelik meydan düğünlerine ağır Zeybek oyunları da yerini, kıvrak çifte telli oyunlarına bırakmaktadır. Aşağıdaki dörtlük köyde yaşanmış acıklı bir olayı anlatan ve yerel olarak söylenen bir türküye aittir. “Çalovanın gazeli Dibindedir güzeli Emin ağayı vurmuşlar Nerededir mezarı…”.

TURİZM : Köy arazinin sulak olması nedeniyle oldukça yeşilliktir ve piknik yapmaya elverişlidir. Özellikle Pınarbaşı ve Değirmen yanı gelenlerin beğendiği piknik alanlarındandır. Konum itibariyle ana yollara uzak olması köyün turizm alanında gelişmesini önlemektedir. Keklik, tavşan ve domuz avı yapılabilmekte ve köyden çıkan kaynak suyundan beslenen derede balık tutmak mümkündür. .

Bilgi: Ramazan Koç

YAYINLAR Kitaplar

BELEDİYELERİN SINIRLARI

TÜRKİYE`DE ULUSAL VE YEREL PLANLAMA İLİŞKİLERİ: MERSİN İLİ ÖRNEĞİ

YEREL YÖNETİMLER İÇİN MAL ALIMI İHALELERİ KILAVUZU

Tüm Yayınlar
TODAİE (Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü) Yerel Yönetimler Merkezi
85. Cadde Yücetepe 06100, ÇANKAYA / ANKARA
"YerelNET - Yerel Yönetimler Portalı" Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü (TODAİE) Yerel Yönetimler Merkezi'ne aittir. YerelNET'in içeriğini oluşturan bilgiler, uzmanların katkılarıyla hazırlanmıştır. Uzmanlar tarafından hazırlanan içeriğin hukuki sorumluluğu tümüyle yazarlarına aittir. İlgili içeriğe istinaden idari ve mali sorumluluk gerektiren iş ve işlemlerin yapılması idarelerin kendi sorumluluğu altındadır. YerelNET'de yayımlanan veritabanının içerikleri, ilgili Kamu Kurumları tarafından sağlanmış ve Merkez tarafından güncelleştirilmiştir / güncelleştirilmektedir. Tüm Veritabanları 5.000'e yakın içerik sağlayıcı kullanıcımız tarafından güncel tutulmaktadır. İçerik sağlayıcı kullanıcılar tarafından (Belediye, İl Özel İdare, İlçe ve Birlik) girilen her türlü bilginin hukuki ve cezai sorumluk kendilerine ait olup TODAİE'ye sorumluluk hiçbir şekilde atfedilemez. Yoğun bir emek ve uzmanlık ürünü olan YerelNET'teki tüm bilgi ve materyal, ilgili yasaların koruması altındadır. YerelNET'e ait her türlü yazılım kodu, veritabanı içeriği ve görsel materyal kesinlikle kopyalanamaz, çoğaltılamaz, yeniden yayınlanamaz ve başka bir bilgisayara yüklenemez. TODAİE Yerel Yönetimler Merkezi, YerelNET içeriğinin kullanımı ile ilgili fikri ya da başka haklarını çiğneyen veya uygulanabilir diğer yasalara aykırı kullanım durumlarına karşı hukuki yollara başvurma hakkını saklı tutar. Yalnızca, ticari olmayan amaçlar için kaynak gösterilerek kullanılabilir. Bu tip kullanımımlarda bilgilerin güvenilirliği ve doğruluğu kaynak gösterilmesine karşın YerelNET'in yükümlülüğünde değildir. TODAİE - Yerel Yönetimler Merkezi her türlü sorumluluğu reddeder.

YerelNET - Yerel Yönetimler Portalı

Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü'nün bir hizmetidir.