KÜÇÜKLER MAHALLESİ Köyü 6360 Sayılı Kanunla Mahalleye Dönüştürülmüştür!

KÜÇÜKLER MAHALLESİ KÖYÜ

Balıkesir Dursunbey Küçükler Mahallesi Köyü sayfasında eksik veya hatalı gördüğünüz bilgiler için bildirimde bulunabilirsiniz.

ABDULLAH DEMİR
Küçükler mahallesi Köyü Muhtarı

Nüfus Bilgileri

E-Posta:   Kayıtlı Değil!

Telefon:   Kayıtlı Değil!

Cep:  Kayıtlı Değil!

İle Uzaklığı: 45km
İlçeye Uzaklığı: 35km
Rakım: 235m


Nüfus Bilgileri
Yıl Toplam Kadın Erkek

2012

120

66

54

2011

120

66

54

2000

200

101

99

1990

276

131

145

1985

294

139

155

Sağlık Evi Yok
Sağlık Ocağı Yok

İlköğretim Okulu Var / Faal Değil
Taşımalı Eğitim Yapılıyor

PTT Şubesi Yok
PTT Acentası Yok

Su Şebekesi Var
Kanalizasyon Var
Su Kontrolü Yapılmıyor

DURSUNBEY KÜÇÜKLER MAHALLESİ KÖYÜ

Köy Fotoğrafları


Köyünüze Ait Fotoğraf Gönderebilirsiniz!

Fotoğrafınız JPG Formatında Olmalıdır!
Gönderdiğiniz Fotoğraf İşlendikten Sonra "Köy Fotoğrafları" Albümünde Yayınlanacaktır!

DURSUNBEY KÜÇÜKLER MAHALLESİ KÖYÜ

Köy Tanıtım Bilgileri

Köyümüzün Web Sitesi http://www.kucuklerkoyu.net

Bilgi:Mustafa GÜNDOĞAN

KÜÇÜKLER KÖYÜ TARİHİ

Köyümüzün bulunduğu yerin Türklerin Anadoluya gelmeden önceki yıllarda yerleşim yeri olarak kullanıldığı köyde bazı tarihi kalıntılardan anlaşılmaktadır. Bunlara en iyi örnek; bugün pekmezlik olarak kullanılan Eski Mahalledeki kayalar üzerine oyularak yapılmış ve o günün şartlarına göre mükemmel sayılabilecek şaraphaneleri gösterebiliriz. Aynı şekilde Asar Kalesi ve Gökseki mevkiindeki Granit Mahzenide gösterebiliriz. Köyümüzün en yaşlılarından olan Hasan GÜNDOĞAN`dan köy tarihi ile ilgili olarak alınan şu bilgide köyümüzün yerleşim yeri olarak Türkler`den öncede buranın şehir merkezi olma ihtimalini göstermektedir. İzmir-Ankara demiryolu köyümüzden geçmektedir. Demiryolunun yapımı sırasında demiryolunda çalışanlar ve mühendisler köyümüzde kalmışlardır. Mühendisler Eski Mahalledeki Merhum Mehmet SOLMAZ`a ait evde kalıyorlarmış. Evin duvarında bir taşta yazı olduğunu görmüşler. Yazı Türkçe veya Arap alfabesi ile yazılı olmadığından yazıyı okuyamamışlar. Yazının okunması için taşı İstanbul`a Arkeolojiye göndermişler. İstanbul`dan gelen yazıda taşın üzerinde "CENEVİZ HÜKÜMET KONAĞI" yazılı olduğu tespit edilmiştir.

Köyümüz adının nereden geldiği hakkında iki rivayet mevcuttur. Birincisi ve en mantıklısı İsmail BİLGİÇ`in hazırladığı kitapta da belirtildiği gibi İstiklal Savaşından önce köyümüz nüfusunun 500-600 kişi olduğu, köy erkeklerinin büyük bir bölümünün İstiklal Savaşına katıldıkları ve geriye sadece iki kişinin döndüğü, o sıralarda köyde salgın hastalıkların baş göstermesi sonucu nüfusun 500-600 kişiden 80-100 kişilere düştüğünden dolayı Küçükler Köyü denilmiştir.

COĞRAFİ DURUMU

Küçükler Köyü; Aktepe, Katırlık ve Gökseki dağlarının arasına kurulmuş olup, Dut alanı, Ceviz alanı, İstasyon altı ve Akpınar mevkisine kadar uzanan bir vadi ile devam etmektedir.
Alaçam Dağlarının uzantılarından olan Katırlık, Bağ başı, Sivri, Burgaz, Göçük, Ildirgöğü ve Geyiktepe dağları da köyümüz sınırları içerisindedir.
Arazi engebelidir.
Köyümüzden geçen ve iki mahalleyi birbirinden ayiran Kille Çayı (Küçükler Deresi) yukarıda belirttiğimiz vadilerden geçmektedir.
İklim olarak Dursunbey ilçesinin en sıcak iklimine sahip köylerinin başında gelmektedir.
Etrafının dağlarla çevrili olması ve yerleşim olarak boğazda kalması nedeniyle ılıman bir iklime sahiptir.
Kış aylarında Kille Çayının etkisiyle kuru ayaz olmaktadır.
Kille Çayı ile İğnebe Deresi köyümüzün akarsularını oluşturmaktadır.
Yazın kuruyan, kisin akan Çiğcik ve Zurnalık Dereleri de vardir.
Küçükler Köyü`nde kuru tarımın yanı sıra sulu tarımda yapılmaktadır.
Yetiştirilen ürünlerden bazıları şunlardır.
Tahıllar : Buğday, arpa, mısır, sılaşlık mısır,nohut, yonca, yer fıstığı, günebakan v.b. Meyveler : elma, armut, vişne, kiraz, nar, dut, üzüm, incir, şeftali, erik, ayva, kayısı, çilek, kavun, karpuz. Sebzeler : domates, biber, patlıcan, fasulye, bamya, turp, lahana, bezelye, pırasa, pancar bunlardan bazılarıdır.
Ayrıca kavakçılıkta önemli gelir kaynağını oluşturmaktadır. Genellikle yağışlar yağmur seklindedir.
Köy rakımının düşük olması sebebiyle kar yağışı az olmaktadır.

Bilgi: Mustafa GÜNDOĞAN

YAYINLAR Kitaplar

BELEDİYELERİN SINIRLARI

TÜRKİYE`DE ULUSAL VE YEREL PLANLAMA İLİŞKİLERİ: MERSİN İLİ ÖRNEĞİ

YEREL YÖNETİMLER İÇİN MAL ALIMI İHALELERİ KILAVUZU

Tüm Yayınlar
TODAİE (Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü) Yerel Yönetimler Merkezi
85. Cadde Yücetepe 06100, ÇANKAYA / ANKARA
"YerelNET - Yerel Yönetimler Portalı" Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü (TODAİE) Yerel Yönetimler Merkezi'ne aittir. YerelNET'in içeriğini oluşturan bilgiler, uzmanların katkılarıyla hazırlanmıştır. Uzmanlar tarafından hazırlanan içeriğin hukuki sorumluluğu tümüyle yazarlarına aittir. İlgili içeriğe istinaden idari ve mali sorumluluk gerektiren iş ve işlemlerin yapılması idarelerin kendi sorumluluğu altındadır. YerelNET'de yayımlanan veritabanının içerikleri, ilgili Kamu Kurumları tarafından sağlanmış ve Merkez tarafından güncelleştirilmiştir / güncelleştirilmektedir. Tüm Veritabanları 5.000'e yakın içerik sağlayıcı kullanıcımız tarafından güncel tutulmaktadır. İçerik sağlayıcı kullanıcılar tarafından (Belediye, İl Özel İdare, İlçe ve Birlik) girilen her türlü bilginin hukuki ve cezai sorumluk kendilerine ait olup TODAİE'ye sorumluluk hiçbir şekilde atfedilemez. Yoğun bir emek ve uzmanlık ürünü olan YerelNET'teki tüm bilgi ve materyal, ilgili yasaların koruması altındadır. YerelNET'e ait her türlü yazılım kodu, veritabanı içeriği ve görsel materyal kesinlikle kopyalanamaz, çoğaltılamaz, yeniden yayınlanamaz ve başka bir bilgisayara yüklenemez. TODAİE Yerel Yönetimler Merkezi, YerelNET içeriğinin kullanımı ile ilgili fikri ya da başka haklarını çiğneyen veya uygulanabilir diğer yasalara aykırı kullanım durumlarına karşı hukuki yollara başvurma hakkını saklı tutar. Yalnızca, ticari olmayan amaçlar için kaynak gösterilerek kullanılabilir. Bu tip kullanımımlarda bilgilerin güvenilirliği ve doğruluğu kaynak gösterilmesine karşın YerelNET'in yükümlülüğünde değildir. TODAİE - Yerel Yönetimler Merkezi her türlü sorumluluğu reddeder.

YerelNET - Yerel Yönetimler Portalı

Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü'nün bir hizmetidir.