KÜLEF KÖYÜ KÖYÜ

Bolu Gerede Külef Köyü Köyü sayfasında eksik veya hatalı gördüğünüz bilgiler için bildirimde bulunabilirsiniz.

Halil ÇAY
Külef köyü Köyü Muhtarı

Nüfus Bilgileri

E-Posta:   Kayıtlı Değil!

Telefon:   03743165431

Cep:  05434604946

İle Uzaklığı: 69km
İlçeye Uzaklığı: 18km
Rakım: m


Nüfus Bilgileri
Yıl Toplam Kadın Erkek

Sağlık Evi Yok
Sağlık Ocağı Yok

İlköğretim Okulu Yok
Taşımalı Eğitim Yapılıyor

PTT Şubesi Yok
PTT Acentası Yok

Su Şebekesi Var
Kanalizasyon Var
Su Kontrolü Yapılmıyor

GEREDE KÜLEF KÖYÜ KÖYÜ

Köy Fotoğrafları

 
Kayıtlı Fotoğraf Bulunamadı...
 


Köyünüze Ait Fotoğraf Gönderebilirsiniz!

Fotoğrafınız JPG Formatında Olmalıdır!
Gönderdiğiniz Fotoğraf İşlendikten Sonra "Köy Fotoğrafları" Albümünde Yayınlanacaktır!

GEREDE KÜLEF KÖYÜ KÖYÜ

Köy Tanıtım Bilgileri

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.Aşagıda edineceğiniz bilgilerin büyük çoğunluğu Fatih Muhammed ÇAKMAK tarafından derlenmiş, düzenlenmiştir.Yeni bir bilgi paylaşımı gerek bu sayfa üzerinden gerekse de Facebookdaki Gerede-Külef Köyü grubumuzdan yapılabilir. "Sahipsiz olan köyün batması haktır.Siz köyümüze sahip olursanız bu köy batmayacaktır"

Kültür

Külef Köyü iki mahalleden oluşmaktadır. Köyün muhtarlığının bulunduğu merkez 1.ci Külef Mahallesi'dir.Köy Muhtarı HALİL ÇAY 'dır.Köyde hemen her yıl "yayla şenlikleri" düzenlenmektedir.Gençler arasında "felfene" olarak bilinen eğlenceler düzenlenmektedir.Örf ve adetlerin korunması açısından çeşitli il ve ilçelerde vefat eden insanların defin işleri ve yemek masrafları köy gençliği tarafından karşılanmaktadır.Mevlid,düğün ve buna benzer sosyal faaliyetler; özellikle köylülerin bir araya gelerek yaptıkları işlerdir.

Coğrafya

Bolu iline 69 km, Gerede ilçesine 18 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. ayrıca karasal iklim özelliğide ağır basmaktadır.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım, hayvancılık ve ormancılığa dayalıdır.
Nüfus 1960'lardan sonra göç vermiş ve yarıdan fazla nüfus kaybına uğramıştır. Göç eden nüfusun çoğunluğu Gerede'ye göç edenler tabakhane işletmekte ve çeşitli sektörlerde faaliyet göstermektedirler. Ankara'ya göç edenlerden ise; özellikle Ankara-Siteler bölgesinde çok değerli iş adamları yetişmiştir.Yetişen bu nesildekiler mobilya ve orman ürünleri alanında faaliyet gösteren büyük kuruluşlar kurmuşlardır.Yetişen genç nesil içerisinde üniversite mezunu sayısı hızla artmakta ve bu genç nesil,çeşitli branşlarda ülke menfaatleri için gayret sarf etmektedirler.Ayrıca 2004-2009 yılları arasındaki dönemde köy eşrafından "İSMAİL ÇAKMAK" Ankara İl Genel Meclisi Üyeliği (encümenlik) yapmıştır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Halil Çay
2004 - Halil Çay
1999 - Yusuf candan
1994 - Yusuf candan
1989 - Yusuf candan
1984 -

Muhtar HALİL ÇAY Kimdir?

Muhtarın öz geçmişi
03.03.1961 Bolu Gerede doğumludur.İlkokul mezunudur 1972 yılında ilkokulu bitirdi. 2 yıl Kur'an ve din bilgisi egitimi gördükten sonra 1975 yılında zanaate atıldı.Ankara sitelerde çıraklık, kalfalık egitimi gördükten sonra mobilya ustası oldu. 1981 yılında askere gitti. Askerlik dönüşü 1983 mart ayında Ankara sitelerde kendine ait iş yerini kurdu. Aynı yıl içerisinde 29 ekim 1983 de evlendi. 1994 yılına kadar kendi işiyle ugraştı. 1994'te köy de cenaze merasimlerinde veya çeşitli hizmetlerde bulunmak için kurulan "Külef Köyü Derneği"nde dernek hizmetlerinde bulundu. Yakın arkdaşlarından olan çalışma ekibiyle bu hizmeti 6 yıl devam ettirdi. 2002 yılına kadar mobilyacılık işini devam ettirdikten sonra 2002'de memleketi olan Gerede Külef Köyü'ne döndü.Burada 2004 yılında köylüden aldığı yetki ile muhtarlık görevine başladı.Halen muhtarlık görevini sürdürmektedir.Ayrıca muhtar,tarım ve hayvancılıkla da uğraşmaktadır.
Muhtarlık bünyesinde yapılan hizmetler 1994 yılndan 1999 yılına kadar köyde yaptıgımız hizmetler:
Yemekhane mutfak düzenlemesi
140 tonluk su deposu ve içme suyu şebekesi
Cami dekorasyonu bahçe düzenlemesi ve minare yapımı
2004'ten bugüne kadar muhtarlık bünyesinde yapılan hizmetler:
Köy odası dekorasyonu
Abdesthane düzenlemesi

Dış bağlantılar

Yerelnet
Gerede-Külef Köyü Facebook
Köyümüz Facebook da....
http://www.facebook.com/home.php?#/group.php?gid=88941867675&ref=ts

Bilgi:Halil ÇAY

YAYINLAR Kitaplar

BELEDİYELERİN SINIRLARI

TÜRKİYE`DE ULUSAL VE YEREL PLANLAMA İLİŞKİLERİ: MERSİN İLİ ÖRNEĞİ

YEREL YÖNETİMLER İÇİN MAL ALIMI İHALELERİ KILAVUZU

Tüm Yayınlar
TODAİE (Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü) Yerel Yönetimler Merkezi
85. Cadde Yücetepe 06100, ÇANKAYA / ANKARA
"YerelNET - Yerel Yönetimler Portalı" Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü (TODAİE) Yerel Yönetimler Merkezi'ne aittir. YerelNET'in içeriğini oluşturan bilgiler, uzmanların katkılarıyla hazırlanmıştır. Uzmanlar tarafından hazırlanan içeriğin hukuki sorumluluğu tümüyle yazarlarına aittir. İlgili içeriğe istinaden idari ve mali sorumluluk gerektiren iş ve işlemlerin yapılması idarelerin kendi sorumluluğu altındadır. YerelNET'de yayımlanan veritabanının içerikleri, ilgili Kamu Kurumları tarafından sağlanmış ve Merkez tarafından güncelleştirilmiştir / güncelleştirilmektedir. Tüm Veritabanları 5.000'e yakın içerik sağlayıcı kullanıcımız tarafından güncel tutulmaktadır. İçerik sağlayıcı kullanıcılar tarafından (Belediye, İl Özel İdare, İlçe ve Birlik) girilen her türlü bilginin hukuki ve cezai sorumluk kendilerine ait olup TODAİE'ye sorumluluk hiçbir şekilde atfedilemez. Yoğun bir emek ve uzmanlık ürünü olan YerelNET'teki tüm bilgi ve materyal, ilgili yasaların koruması altındadır. YerelNET'e ait her türlü yazılım kodu, veritabanı içeriği ve görsel materyal kesinlikle kopyalanamaz, çoğaltılamaz, yeniden yayınlanamaz ve başka bir bilgisayara yüklenemez. TODAİE Yerel Yönetimler Merkezi, YerelNET içeriğinin kullanımı ile ilgili fikri ya da başka haklarını çiğneyen veya uygulanabilir diğer yasalara aykırı kullanım durumlarına karşı hukuki yollara başvurma hakkını saklı tutar. Yalnızca, ticari olmayan amaçlar için kaynak gösterilerek kullanılabilir. Bu tip kullanımımlarda bilgilerin güvenilirliği ve doğruluğu kaynak gösterilmesine karşın YerelNET'in yükümlülüğünde değildir. TODAİE - Yerel Yönetimler Merkezi her türlü sorumluluğu reddeder.

YerelNET - Yerel Yönetimler Portalı

Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü'nün bir hizmetidir.