FINDIKLI KÖYÜ

Çanakkale Gelibolu Fındıklı Köyü sayfasında eksik veya hatalı gördüğünüz bilgiler için bildirimde bulunabilirsiniz.

Recep KÜÇÜK
Fındıklı Köyü Muhtarı

Yaş: 55 VE ÜZERİ

Cinsiyet: ERKEK

Eğitim Düzeyi: İLKOKUL

Muhtarlık Süresi: 2 DÖNEM

Nüfus Bilgileri

E-Posta:   Kayıtlı Değil!

Telefon:   0 (286) 596 92 00-92 29

Cep:  0531 233 31 59

Köyün Genel Bilgileri

Kuruluş Yeri: VADİDE

Yerleşim Tipi: TOPLU KÖY

Hane Sayısı: 110

Geçici Nüfus Sayısı: 468

Yaz Kış Nüfusu: Aynı

İle Uzaklığı: 36km
İlçeye Uzaklığı: 12km
Rakım: 150m


Nüfus Bilgileri
Yıl Toplam Kadın Erkek

2012

263

132

131

2011

285

145

140

2000

432

231

201

1990

553

288

265

1985

612

351

261

Yerleşim Birimlerine Uzaklığı
İl İlçe Belde Köy

60km

15km

-km

5km

ÇANAKKALE

GELİBOLU

-

DEĞİRMENDÜZÜ KÖYÜ

ASFALT

ASFALT

---

ASFALT


Yerleşke Konumu Sit Alanındadır.

MUHTARLIĞIMIZ TEK BİR KÖYDEN OLUŞMAKTADIR

Sağlık Evi Yok
Sağlık Ocağı Var / Faal

İlköğretim Okulu Var / Faal Değil
Taşımalı Eğitim Yapılıyor

PTT Şubesi Yok
PTT Acentası Var

Su Şebekesi Var
Kanalizasyon Yok
Su Kontrolü Yapılıyor

Elektrik Var

Tv Yayını Var

Telefon Hattı Var

İnternet Yok

Muhtarın Pc si Yok

Cep Telefonu Çekmiyor

Her Ailede Çamaşır Makinesi Yok

Her Ailede Bulaşık Makinesi Yok

Pazar Kurulmuyor

Güneş Enerjisi Kullanılıyor

GELİBOLU FINDIKLI KÖYÜ

Köy Fotoğrafları


Köyünüze Ait Fotoğraf Gönderebilirsiniz!

Fotoğrafınız JPG Formatında Olmalıdır!
Gönderdiğiniz Fotoğraf İşlendikten Sonra "Köy Fotoğrafları" Albümünde Yayınlanacaktır!

GELİBOLU FINDIKLI KÖYÜ

Köy Tanıtım Bilgileri

FINDIKLI KÖYÜMÜZ;

Kuruluş Tarihi: 1922
Fındıklı köyü, Gelibolu nun batısında 12 km. uzaklıkta, Rumlar tarafından kurulmuştur .Köyün eski ismi ŞEYTAN KÖY dür.
Söylentiye göre; eğlenceyi ve şarabı çok seven Rumlar, köye gelen zamanın Türk devlet adamlarından birisine, şaraplarının çok güzel olduğunu ve içmesini isterler. Teklifi kabul edip hafif çakır olan yetkili, alkolün de tesiri ile Rumlar ile birlikte oynamaya başlar. Daha sonra pişman olur ve `` SİZ ŞEYTAN GİBİ ADAMSINIZ. BENİ DE KENDİNİZE BENZETTİNİZ`` der. Köyün ismi ŞEYTANKÖY kalır.

Mübadele ile, Bulgaristan, Yunanistan ve Romanya dan gelen insanlar yaşamaktadır. Köyde 3 adet kıraathane, 1 adet bakkal ve sağlık ocağı bulunmaktadır.

Fındıklı nın komşuları Değirmendüzü, Kavaklıtepe, Cevizli ve Yeniköy dür.

1990 lı yıllara kadar devamlı göç vermiş olup, Gölet yapıldıktan sonra kısmen sulu tarıma başlanınca, göç yavaşlamıştır.
Köyün geçim kaynakları Tarım, Hayvancılık ve Balıkçılıktır. Gelibolu nun köyleri arasında ekonomik olarak iyiler arasındadır.

TARIM;

Buğday, Ayçiçeği, arpa, nohut yetiştirilmektedir. İkinci ürün olarak ta mısır, domates ve özellikle toprağın, suyun yapısı itibari ile KURU FASULYESİ çok lezzetli yetiştirilmektedir. On beş dakikada pişer. Trakya ve İstanbul un bir çok yerinden özellikle talep edilmektedir. Son yıllarda meyvecilik de gelişmektedir.

HAYVANCILIK;

Modern süt ve besi hayvancılığı yapılmakta olup, sulu tarım sayesinde yem bitkileri de yetiştirilmektedir. Büyük ve Küçük baş hayvancılık yapılmaktadır. Hayvan atıkları da gübre olarak kullanılmaktadır. Özellikle keçi peyniri çok lezzetlidir.

BALIKÇILIK;

Sarosa kıyısı olan köyde ek iş olarak balıkçılık yapılmaktadır.Mevsimine göre her çeşit balık bulunmaktadır. Saros da büyük yerleşim yeri, fabrika ve gemi atıkları yoktur. Onun için burada avlanan balıklar daha lezzetlidir. Özellikle SARDALYA çok ünlüdür. Sardalya balığının ızgarası (boklu kebabı) çok lezzetlidir. Sardalya ızgarası (boklu kebap); Hazırlanan ızgara ateşine taze sardalyalar denizden çıktığı gibi temizlenmeden ızgaraya dizilerek gözleri beyazlaşıncaya kadar pişirilir. Taze balıklar denizden çıktığı gibi iştahlısına sahilde satılmaktadır.

ARICILIK:

Köyümüzde son yıllarda arıcılık ta çok gelişmiştir.Tamamen doğal ortamda yapılan arıcılık ek gelir olarak yapılmaktadır.

KÖMÜR LİMANI

Gelibolu’dan Eceabat yönünde 1 km. gidildikten sonra sapılarak Fındıklı köyü tabelası takip edilir. 12 km. sonra karşınıza köy çıkar. Köy girişindeki Kömür limanı tabelasını takip ederek yaklaşık 6 km. sonra limana varıyorsunuz.Yolun büyük bir bölümü orman olup,yolculuk orman içinden seyir eder .Limanın üstüne vardığınızda sizi denizle ormanın kucaklaştığı doğa harikası bir koy,akvaryum gibi berrak bir deniz,harika bir manzara karşılar. Dünyada kendi kendini temizleyen ender denizlerden biri olan Saroz da ki kömür limanına inmeden yukarıdan denizi seyrettiğinizde taşları, büyük balıkları çıplak gözle seyredebilirsiniz.Aracınız ile kumsala kadar inebilirsiniz.
Kömür limanı, insan eli değmemiş bakir bir koydur. Hiç bir yapılaşma yoktur.gözlerden uzak doğal ortamda bir tatil yapmak için mutlaka burasını görmelisiniz.Buraya gelirken de hazırlık yapmalısınız.konaklamak için çadır ve diğer ihtiyaçlarınızı yanınızda getirmelisiniz.
Ayrıca Gelibolu da ki otellerde konaklayıp günü birlik olarak ta gelebilirsiniz.
Günlük gıdalarınızı fındıklı köyünden temin edebilirsiniz.Limanda dağlardan gelen buz gibi doğal kaynak suları sahile kadar inmektedir.
Kömür limanı sağ tarafında mağara denilen kayaların altında akvaryum gibi bir deniz,solunda ise bazılarının hamile bir kadına benzettiği kel tepe bulunmaktadır.Sağ taraftaki bölüm ise Cem Yılmaz’ın siluetini andırıyor. Son yıllarda özellikle dalış sporlarına meraklı kişilerin akınına uğramaktadır. Olta balıkçılığı için uygun kayalıklar mevcut olup zengin balık yatakları vardır.Akşamları gün batımını seyretmek,denizle güneşin kucaklaştığını görmek insana ayrı bir zevk vermektedir Deniz içinde 150 metre boyunca uzanan taşlardan oluşan bir duvar ve Bu duvarın etrafında yaşayan bir çok deniz canlısı vardır.Su altı fotoğrafçıları için mükemmel bir yerdir.
Doğal ortamı sevenler,doğada kendi kendine yeterim diyenler,bakir bir ortamda kendinle baş başa kalarak modern çağın sıkıcılığını bir an olsun unutmak isteyenler işte size bir alternatif olarak KÖMÜR LİMANI sizleri bekliyor.
Dönüş yolunda sevdiklerinize ve kendinize TAZE BALIK,KÖY EKMEĞİ ve özellikle KURU FASULYE götüre bilirsiniz..

SİZLERİ EVLİYALAR ŞEHRİ GELİBOLU VE DOĞA HARİKASI KÖMÜR LİMANINA BEKLİYORUZ.
Köy Bilgileri

Ahır ve Evin Aynı Binada Olduğu Haneler:

20

Tuvaleti Konut İçinde Olmayan Haneler:

80

Çöp Nereye Dökülüyor?

KURUDERE YATAĞINA

Köylü Yaylasına Çıkıyor mu?

HAYIR

Köye Turist Geliyor mu?

HAYIR

Yabancıya Toprak Satışı Var mı?

HAYIR

Göç Eden Aileler Var mı?

EVET

Onaylı Yerleşim Planı Var mı?

HAYIR

Salma Usulü ile Para Toplandı mı?

HAYIR

Pansiyonculuk Var mı?

HAYIR

Su Tesisini Yapanlar:

KÖY HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

İçme Suyunun Kaynağı:

İÇME SUYU ŞEBEKESİ

Sağlık Hizmeti:

HAFTADA BİR GÜN VB DOKTOR GELİYOR


Başlıca Gelir Kaynakları

TARIM

HAYVANCILIK

BALIKÇILIK


Alışverişte Tercih Sırası

İLÇE 


Kışlık Kullanılan Yakıtlar

ODUN 

KÖMÜR 


Köyün Araç Bilgileri
Araçlar Sayı

MİNİBÜS

3

OTOMOBİL

5

KAMYONET

5

TRAKTÖR

57

BİÇERDÖVER

2


Köydeki Tesisler
Tesisler Sayı

KÖY ODASI

1

KÖY KAHVESİ

1

İLKÖĞRETİM OKULU

1

BİRLİK-DERNEK, KOOPERATİF

1

İBADETHANE

1

SPOR TESİSİ

10


Köy Öğrenci/Çalışan Bilgileri
Öğrenci/Çalışan Sayı

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİSİ

9


Köyün Sorunları ve Yaşanan Felaketler
Sorunlar

İŞSİZLİK 

GELİR YETERSİZLİĞİ 

GÖÇ 

YAYINLAR Kitaplar

BELEDİYELERİN SINIRLARI

TÜRKİYE`DE ULUSAL VE YEREL PLANLAMA İLİŞKİLERİ: MERSİN İLİ ÖRNEĞİ

YEREL YÖNETİMLER İÇİN MAL ALIMI İHALELERİ KILAVUZU

Tüm Yayınlar
TODAİE (Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü) Yerel Yönetimler Merkezi
85. Cadde Yücetepe 06100, ÇANKAYA / ANKARA
"YerelNET - Yerel Yönetimler Portalı" Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü (TODAİE) Yerel Yönetimler Merkezi'ne aittir. YerelNET'in içeriğini oluşturan bilgiler, uzmanların katkılarıyla hazırlanmıştır. Uzmanlar tarafından hazırlanan içeriğin hukuki sorumluluğu tümüyle yazarlarına aittir. İlgili içeriğe istinaden idari ve mali sorumluluk gerektiren iş ve işlemlerin yapılması idarelerin kendi sorumluluğu altındadır. YerelNET'de yayımlanan veritabanının içerikleri, ilgili Kamu Kurumları tarafından sağlanmış ve Merkez tarafından güncelleştirilmiştir / güncelleştirilmektedir. Tüm Veritabanları 5.000'e yakın içerik sağlayıcı kullanıcımız tarafından güncel tutulmaktadır. İçerik sağlayıcı kullanıcılar tarafından (Belediye, İl Özel İdare, İlçe ve Birlik) girilen her türlü bilginin hukuki ve cezai sorumluk kendilerine ait olup TODAİE'ye sorumluluk hiçbir şekilde atfedilemez. Yoğun bir emek ve uzmanlık ürünü olan YerelNET'teki tüm bilgi ve materyal, ilgili yasaların koruması altındadır. YerelNET'e ait her türlü yazılım kodu, veritabanı içeriği ve görsel materyal kesinlikle kopyalanamaz, çoğaltılamaz, yeniden yayınlanamaz ve başka bir bilgisayara yüklenemez. TODAİE Yerel Yönetimler Merkezi, YerelNET içeriğinin kullanımı ile ilgili fikri ya da başka haklarını çiğneyen veya uygulanabilir diğer yasalara aykırı kullanım durumlarına karşı hukuki yollara başvurma hakkını saklı tutar. Yalnızca, ticari olmayan amaçlar için kaynak gösterilerek kullanılabilir. Bu tip kullanımımlarda bilgilerin güvenilirliği ve doğruluğu kaynak gösterilmesine karşın YerelNET'in yükümlülüğünde değildir. TODAİE - Yerel Yönetimler Merkezi her türlü sorumluluğu reddeder.

YerelNET - Yerel Yönetimler Portalı

Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü'nün bir hizmetidir.