YALNIZDAMLAR KÖYÜ

Elazığ Alacakaya Yalnızdamlar Köyü sayfasında eksik veya hatalı gördüğünüz bilgiler için bildirimde bulunabilirsiniz.

REŞİT AYTEKİN
Yalnızdamlar Köyü Muhtarı

Nüfus Bilgileri

E-Posta:   Kayıtlı Değil!

Telefon:   Kayıtlı Değil!

Cep:  Kayıtlı Değil!

İle Uzaklığı: 102km
İlçeye Uzaklığı: 18km
Rakım: 1250m


Nüfus Bilgileri
Yıl Toplam Kadın Erkek

2012

540

259

281

2011

549

261

288

2000

515

273

242

1990

654

331

323

Sağlık Evi Yok
Sağlık Ocağı Yok

İlköğretim Okulu Var / Faal Taşımalı Eğitim Yapılmıyor

PTT Şubesi Yok
PTT Acentası Yok

Su Şebekesi Var
Kanalizasyon Var
Su Kontrolü Yapılmıyor

ALACAKAYA YALNIZDAMLAR KÖYÜ

Köy Fotoğrafları


Köyünüze Ait Fotoğraf Gönderebilirsiniz!

Fotoğrafınız JPG Formatında Olmalıdır!
Gönderdiğiniz Fotoğraf İşlendikten Sonra "Köy Fotoğrafları" Albümünde Yayınlanacaktır!

ALACAKAYA YALNIZDAMLAR KÖYÜ

Köy Tanıtım Bilgileri

YALNIZDAMLAR KÖYÜNÜN TARİHÇESİ

Yalnızdamlar Köyü yaklaşık 250 yıl önce Erimli Beldesinden ( VEŞİN) gelen HALEF AĞA ve 4 oğlu(ALİ AĞA, İSMAİL AĞA, DIRBAZ AĞA ve HASAN AĞA ) tarafından şimdiki yerleşim yerinin 2 km Kuzeyinde bulunan “GOMA CORİN” denilen yerde kurulmuştur.
“GOMA” Yerel dilde hayvan barınağı anlamına gelmektedir.Yüzyılın başında hayvancılığın önemini yitirmesi ve tarımın önem kazanması nedeniyle araziye yakın şimdiki yer mesken tutulmuştur.

Yalnızdamlar köyünün ovasında tarih öncesine ait MIŞRAK denilen bir yerleşim yeri bulunmaktadır. Söz konusu döneme ait bir çok yerde bolca çanak-çömlek ve ROMA dönemini sembolize eden Para,Ok vb. araçlar bulunmuştur.
Ayrıca ACEM TEPESİ denilen mıntıkada ise PERSLER ‘e ait ÇİFT KATLI mezarlar bulunmaktadır. Çoğu mezar define avcıları tarafından yıkılmıştır.
Köyün yaklaşık 4-5 km Kuzey-Batısında URARTU UYGARLIĞI’ na ait sert kayalıklar üzerinde savunma amacı ile kurulmuş bir kale bulunmaktadır.Bu kale de define avcıları tarafında yıkılarak tarihi dokusunu kaybetmiştir.
Birde ASOLNEK mıntıkasında doğal bir MAĞARA bulunmaktadır.

Köye bağlı birde BAĞİN Mezrası bulunmaktadır.

Köy, KROM MADENİ ve MANGANEZ yönü ile zengin rezervlere sahiptir.

Birde köy mezarlığının bulunduğu yerde SABE denilen yerde bir evliya mezarı bulunmaktadır.Bayramlarda bu mezar yüzlerce insan tarafından ziyaret edilmektedir.

Köy su havzaları yönünden zengindir.Kuzeybatıda bulunan Sütlü Çeşme ve Bağın yaylasının serin sularını ve doğasını görmeye değer.Köy ahalisi son yılarda buralarda piknik yapmaktadır.

Köylünün temel geçim kaynağı Tarım ve Hayvancılıktır.Çevre köylere nazaran sebze ve meyve bolca yetiştirilmektedir.
Köy özellikle Domates ve Fasulye üretiminde söz sahibidir.

Geleneksel olarak 60 yıldır Cumhuriyet Bayramında tüm köylü ( 29 Ekim) KAVURMA yapmaktadır.Bu gelenek yörede belkide Türkiye de sadece Yalnızdamlar köyüne özgüdür.
İnşallah önümüzdeki yıllarda Elazığ’ da ilk kez KAVURMA ve DOMATES Festivali bu köyde yapılacaktır.

Köyün yeri Coğrafi olarak dağlık olması nedeniyle Terörden çok etkilenmiştir.1994 yılında köyün okulu güvenlik nedeniyle kapalı tutulmuştur.Buna rağmen okuma-yazma oranı çevre köylere nazaran yüksektir.Türkiye’nin bir çok Üniversitesine öğrenci gönderilmiştir.

Köyün yarısı Elazığ’da ikamet etmektedir.
Elazığ’da bulunan köylüler Yalnızdamlar Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği kurma faaliyetine devam etmektedirler.

Bilgi: MUSTAFA ERGÜVEN

YAYINLAR Kitaplar

BELEDİYELERİN SINIRLARI

TÜRKİYE`DE ULUSAL VE YEREL PLANLAMA İLİŞKİLERİ: MERSİN İLİ ÖRNEĞİ

YEREL YÖNETİMLER İÇİN MAL ALIMI İHALELERİ KILAVUZU

Tüm Yayınlar
TODAİE (Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü) Yerel Yönetimler Merkezi
85. Cadde Yücetepe 06100, ÇANKAYA / ANKARA
"YerelNET - Yerel Yönetimler Portalı" Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü (TODAİE) Yerel Yönetimler Merkezi'ne aittir. YerelNET'in içeriğini oluşturan bilgiler, uzmanların katkılarıyla hazırlanmıştır. Uzmanlar tarafından hazırlanan içeriğin hukuki sorumluluğu tümüyle yazarlarına aittir. İlgili içeriğe istinaden idari ve mali sorumluluk gerektiren iş ve işlemlerin yapılması idarelerin kendi sorumluluğu altındadır. YerelNET'de yayımlanan veritabanının içerikleri, ilgili Kamu Kurumları tarafından sağlanmış ve Merkez tarafından güncelleştirilmiştir / güncelleştirilmektedir. Tüm Veritabanları 5.000'e yakın içerik sağlayıcı kullanıcımız tarafından güncel tutulmaktadır. İçerik sağlayıcı kullanıcılar tarafından (Belediye, İl Özel İdare, İlçe ve Birlik) girilen her türlü bilginin hukuki ve cezai sorumluk kendilerine ait olup TODAİE'ye sorumluluk hiçbir şekilde atfedilemez. Yoğun bir emek ve uzmanlık ürünü olan YerelNET'teki tüm bilgi ve materyal, ilgili yasaların koruması altındadır. YerelNET'e ait her türlü yazılım kodu, veritabanı içeriği ve görsel materyal kesinlikle kopyalanamaz, çoğaltılamaz, yeniden yayınlanamaz ve başka bir bilgisayara yüklenemez. TODAİE Yerel Yönetimler Merkezi, YerelNET içeriğinin kullanımı ile ilgili fikri ya da başka haklarını çiğneyen veya uygulanabilir diğer yasalara aykırı kullanım durumlarına karşı hukuki yollara başvurma hakkını saklı tutar. Yalnızca, ticari olmayan amaçlar için kaynak gösterilerek kullanılabilir. Bu tip kullanımımlarda bilgilerin güvenilirliği ve doğruluğu kaynak gösterilmesine karşın YerelNET'in yükümlülüğünde değildir. TODAİE - Yerel Yönetimler Merkezi her türlü sorumluluğu reddeder.

YerelNET - Yerel Yönetimler Portalı

Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü'nün bir hizmetidir.