KIRMACI KÖYÜ

Kastamonu Azdavay Kırmacı Köyü sayfasında eksik veya hatalı gördüğünüz bilgiler için bildirimde bulunabilirsiniz.

HASAN GÜRSAN
Kırmacı Köyü Muhtarı

Yaş: 45-54

Cinsiyet: ERKEK

Eğitim Düzeyi: ORTA OKUL

Muhtarlık Süresi: 1 DÖNEM

Nüfus Bilgileri

E-Posta:   Kayıtlı Değil!

Telefon:   0 (366) 717 17 70

Cep:  0 (544) 245 97 79

Köyün Genel Bilgileri

Kuruluş Tarihi: 1946

Kuruluş Yeri: VADİDE

Yerleşim Tipi: DAĞINIK KÖY

Hane Sayısı: 70

Yaz Kış Nüfusu: Farklı

İle Uzaklığı: 95km
İlçeye Uzaklığı: 20km
Rakım: 875m


Nüfus Bilgileri
Yıl Toplam Kadın Erkek

2012

45

23

22

2011

45

22

23

2000

65

33

32

1990

188

104

84

1985

261

153

108

Yerleşim Birimlerine Uzaklığı
İl İlçe Belde Köy

100km

15km

---

1km

KASTAMONU

AZDAVAY

---

---

---

---

---

---


Yerleşke Konumu Kara Yoluna Yakındır.

DÖRT VE DAHA FAZLA KÖY BİRLEŞEREK MUHTARLIK TESİS EDİLDİ

Sağlık Evi Var / Faal Değil
Sağlık Ocağı Var / Faal Değil

İlköğretim Okulu Var / Faal Değil
Taşımalı Eğitim Yapılmıyor

PTT Şubesi Yok
PTT Acentası Yok

Su Şebekesi Var
Kanalizasyon Yok
Su Kontrolü Yapılıyor

Elektrik Var

Tv Yayını Yok

Telefon Hattı Var

İnternet Yok

Muhtarın Pc si Yok

Cep Telefonu Çekmiyor

Her Ailede Çamaşır Makinesi Yok

Her Ailede Bulaşık Makinesi Yok

Pazar Kurulmuyor

Güneş Enerjisi Kullanılmıyor

AZDAVAY KIRMACI KÖYÜ

Köy Fotoğrafları

 
Kayıtlı Fotoğraf Bulunamadı...
 


Köyünüze Ait Fotoğraf Gönderebilirsiniz!

Fotoğrafınız JPG Formatında Olmalıdır!
Gönderdiğiniz Fotoğraf İşlendikten Sonra "Köy Fotoğrafları" Albümünde Yayınlanacaktır!

AZDAVAY KIRMACI KÖYÜ

Köy Tanıtım Bilgileri

Köyümüzün Derneğinin Web Sitesi http://www.kirmaci.org

Kırmacı köyü ilçeye 20 km uzaklıkta kömür madeni, şifalı içmeceleriyle, tarihi okulu, camisiyle bilinir.
Halkımız tarım ve hayvancılıkla uğraşır ne kadar tarımla uğraşsa da tarımdan bir ticaret yoktur. Hayvancılık ticarete uygundur. 1973 de açılan kömür madenleri köylere canlılık kazandırmıştır. .
Köyümüzdeki bazı boş evler bile kiralanmıştır. Köyümüzün en iyi yıllarıdır.1998 de maden ocaklarının kapanmasıyla nüfus hızlı bir şekilde göç etmiştir. .
Orda çalışan komşularımız Bartın ve Zonguldak daki madenlere gönderildi. Bu nedenle köyümüzde bulunan iki ilkokul ve sağlık ocağı nüfus azlığı nedeniyle kapandı. .

Büyük şehirlere göçün önlenmesi köylere ilçelere iş alanları açmak gerekirken hükümetimiz bunun tam tersini yapıp büyük şehirlere göçü kendisi Teşvik ediyor. Bu iş alanlarının bazıları zarar edebilir ama ileriye dönük avantajları çok var.
Köyümüzün camisinin yapımı 1880 olup. imamı var 2000 nüfus sayımına göre 50 nüfusu olup bu nüfusun çoğunluğu yaşlıdır ve emeklidir. Camiye cumadan cumaya gelmektedir bu durumda camimizin imamı olması büyük bir hizmettir.
Köyümüzün iki ilkokulu kapandı derken aslında üç okul var. Birincisi 1945 de yapılan bölge okulu niteliğindeki bu okul mahsut ve kayabaşı köylerine hizmet vermiştir. Bu bina köyün demir başıdır. Bu okulumuz. Çok sayıda devlet memuru çıkarmış tır. Başta öğretmen olarak. Bu binanın ayakta sağlam kalmasında emekli öğretmen avukat Sayın Ahmet incenin katkısı çoktur. Ve başka emeği geçenler ede teşekkürler.
Köyümüzde bulunan içmeceler bakımı ve tanıtımı iyi yapılmadığı halde Kastamonu il haritasında şifalı su olarak gösteriliyor köyümüz eko turizme elverişlidir. Kışın av imkânı vardır. Hatip mahallesinde bulunan orman binaları yenilenip içmeceler yaz turizmi kışın domuz avı yapılabilir. Kömür madenlerinin kapanmasından sonra zaman zaman bu madenleri özel şirketler çalıştırdı iş makineleriyle ormanları söküp kömürü yüzeyden çıkardılar ve orman çirkin bir görünüm aldı tahrip edildi.
Küre milli park alanında olan bir yerde balık tutmak bile yasakken kömürden daha kıymetli olan orman tahrip edilmekte ilçemizde başka büyük iş alanı olmadığından ilçemiz yetkilileri bu yanlışa katlanmışlar dır. Maksut ve kırmacı köyü alanında bulunan bu madenleri takip etmekte bize düşer.
Köyümüz mahalleri çok dağınık olduğundan hizmet almakta zor olmakta. Kuz ve kuruoğlu mahallerimizde evlere su bağlandı ve camimize de bu hizmet geldi bundan dolayı muhtarımız sayın ramazan çömlek`e çalışmaları nedeniyle teşekkürler.
Sayın emekli öğretmen İzzet demirci de köyümüze bir köprü yapımını 2006 da başlatmış ve başarıyla tamamlamıştır. Ona bu önderliği için minnettarız ve katkıda bulunanlara teşekkürler.
Köyümüzün memleketimiz için Özgürlüğümüz için Çanakkale’de kurtuluş savaşında şehit ve gazileri vardır. Ulu önderimiz Atatürk’ü ve şehit, gazilerimizi minnetle anıyoruz. Köyümüz şehitlerini araştırıyoruz ve Gazilerimizi şerefle taktım ederim.1. Mehmet Pürtaş,2. Ali Osman kuru,3. Ahmet şafak,4. Ali şafak,5. Hasan Şafak,6. Kamil Kuru,7. Mehmet Yılmaz,8. Ömer Demirci,9. Mehmet Kuş.
Köyümüz için maddi ve manevi desteğe ihtiyacımız var. Biraz vefalı olun bir araya gelelim köyümüz için bir şeyler yapalım. sizi de bekliyoruz her işimiz güle güle olsun.

Bilgiler
Posta Kodu 37740
Alan Kodu 0366
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi

Konu başlıkları

1. Tarihi
2 .Kültür
3 .Coğrafya
4 .İklim
5 .Ekonomi

Tarihi :

Köyün adının körük adı verilen demir işleme işi olan işyerleri köyümüzde 1915 ve 1950 seneleri arasında yaygın bir sanat türü idi körüklerde demirden eşyalar aletler yapılırdı ve kırma denilen uzun borulu silah da yapılırmış köy adını bu kırma denilen tüfek ten kırmacı diye almış olabilir.
köyümüzde ayrıca şifalı su vardır bu yer içmeceler olarak adlandırılır termal turizme ve çamur banyosuna elverişlidir ve Kastamonu il haritasında şifalı sular olarak gösterilmektedir.köyümüzde kömür madenleri de olup daha önce devlet şimdi özel sektör alıştırmaktadır.

Kültür yemek :

olarak en yaygın yapılan deli oğlan sarısıdır.bu yemek tatlı olarak yenir . yufkalar açılır.ceviz havanda dövülür.ezilmiş cevizin üstüne şeker ve yağ eklenir ve karıştırılır.açılan yufkalar yağlanır.cevizli karışım dökülür.yufka rulo haline getirilir ve gül böreği şeklinde tepsiye döşenir.orta karar ısıdaki fırına verilir.yufkalar kızarınca şerbet dökülür.şerbetin yapımı için 2 kilo şeker 1.5 kilo su kaynatılır.şerbet kıvamına geldiği zaman .şerbet soğuyunca fırından yeni çıkarılan yufkaların üstüne dökülür.15 dakika dinlenmeye bırakılır daha sonra servis yapılır.ve bir yöresel yemeği de ıslamadır.
Kastamonu`nun yöresel yemeğidir ne üzücü ki bazı yörelerde adını değiştirmişlerdir banak ve bandırma gibi gerçek adı ıslamadır aşağıda tarihçesini açıkladığım gibi..özel olarak hazırlanan yufkalar özel şekille kesilerek tereyağına bandırılır büyükçe bir saç tepsinin içine özenle sırayla dizilir aralarına tercihe göre tavuk eti ceviz mantar serpilir tepsinin altına bulgur pilavı da konur hazırlama bitince kızartılmış tereyağı yeniden üzerine dökülür soba veya odun koru üzerinde 10 dakika bekledikten sonra yenir.
Islamanın tarihçesi memleketimizin yoksulluk zamanlarında fedakar,cefakar analarımız kuru ekmekleri bir kaba koyar üzerine sıcak su döküp ailesini doyururmuş ve bu öz veri unutulmayarak bu yemek zenginleştirilerek yaşatılmaktadır kültürünü geçmişini unutmayan vatanı için her zaman fedakarlık yapmaya hazır bir toplum
Kastamonu dur.unutulmuş bir tatlı çeşidimiz de telemedir ilk bahar aylarında yapılan meyveli yoğurda benzeyen çok hoş kokulu nefis bir tatlıdır şahsen ben çok özlüyorum yapılması artık çok zor ve bunu bilenlerde azalıyor çünkü ham maddelerini bulmak zor en önemli maddesi teleme otu ilk baharda ekinlerin arasında biterdi toplanıp havanda dövülür suyu alınır çok hoş bir kokusu vardır ve özellikle koyun sütü gereklidir kaynamış süte karıştırarak tabaklara konur iki saat soğumaya bırakılır sonra üzerine toz şeker serpilir ve olsa da yesek şimdi rahmetli nenemi anamı o rahmetli çok kıymetli büyüklerimizi rahmetle anıyorum duygulanmamak elde değil Keban hanımın şiiri gibi o büyüklerimizin emanetini koruyamıyoruz .yani tadı tuzu kalmamış memleketimin.

Coğrafya :

Kastamonu iline 95 km, Azdavay ilçesine 20 km uzaklıktadır.Cide sahil 50 km. İstanbul 500 km .Ankara 300.km

İklim :

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.bölgemiz aslında bir doğa harikası dır her mevsim özelliğine göre yaşanır .örneğin yaz ayı ilimiz sahil şeridinde olduğundan hareketli geçer gündüzleri sıcak akşamları ve geceler serin geçer nem den sıcaktan uzakta rahat yorganla uyursunuz.size yaşanmış bir anıyı aktarayım
Azdavay da görev yapan adana lığ bir kişi babasına adamaya akşam telefon açmış konuşurken şimdi karpuz yiyorum sobayı da yaktım diye söyleyince Adamadakiler biz burada sıcaktan bunaldık orası cennetimi diye sormuşlar.sizde bu cenneti arıyorsanız sizi Azdavay bekliyoruz..

Ekonomi :

Köyün ekonomisi .tarım,hayvancılık,orman işçiliği,ve köy sınırları içinde bulunan kömür madeninde çalışarak sağlanır.1970..1990..yılları arasında bölgemizdeki kömür madenleri devlet tarafından işletilirken Azdavay ve köylerde büyük bir canlılık ekonomi ve buna bağlı ticaret ve iş imkanı vardı madenler kapatıldı ve göç başladı okular sağlık ocakları bir anda kapandı.devletimiz köylere yatırım yapmadığından halkı büyük şehirlere göçe teşvik etmiştir ve büyük şehirler zor yaşanır hale gelmiştir .devletimiz hala hata yapıp örneğin İstanbul tüp geçit,merkez
bankası,büyük iş merkezleri üçüncü köprüyü yaparak,yaptırarak İstanbul göçe imkan veriyor ve çare arıyor.oysa Anadolu’ya yatırım yapılsa köylerimiz ilçelerimiz yok olmaktan kurtulur ekonomimiz çok çabuk canlanır tek çare köy kent projesi.

Bilgi: ZEKİ PÜRTAŞ
Köy Bilgileri

Ahır ve Evin Aynı Binada Olduğu Haneler:

60

Tuvaleti Konut İçinde Olmayan Haneler:

HAYİR

Çöp Nereye Dökülüyor?

BOŞ ARAZİLERE

Köylü Yaylasına Çıkıyor mu?

HAYIR

Köye Turist Geliyor mu?

HAYIR

Yabancıya Toprak Satışı Var mı?

HAYIR

Göç Eden Aileler Var mı?

EVET

Onaylı Yerleşim Planı Var mı?

EVET

Salma Usulü ile Para Toplandı mı?

EVET

Pansiyonculuk Var mı?

HAYIR

Su Tesisini Yapanlar:

İL ÖZEL İDARESİ

İçme Suyunun Kaynağı:

İÇME SUYU ŞEBEKESİ

Sağlık Hizmeti:

İLÇEYE GİDİLİYOR


Başlıca Gelir Kaynakları

HAYVANCILIK

ODUNCULUK


Alışverişte Tercih Sırası

İLÇE 


Kışlık Kullanılan Yakıtlar

ODUN 


KOYDES Projesi-Yararlanılan Hizmetler

YOL

SU


Köyün Araç Bilgileri
Araçlar Sayı

OTOMOBİL

15

KAMYON

3

KAMYONET

1

TRAKTÖR

6


Köydeki Tesisler
Tesisler Sayı

İLKÖĞRETİM OKULU

2

SAĞLIK EVİ/OCAĞI

1

İBADETHANE

1


Köyün Sorunları ve Yaşanan Felaketler
Sorunlar

GELİR YETERSİZLİĞİ 

KÖTÜ HAVA ŞARTLARI 

GÖÇ 

Yaşanan Felaketler

SEL FELAKETİ

YAYINLAR Kitaplar

BELEDİYELERİN SINIRLARI

TÜRKİYE`DE ULUSAL VE YEREL PLANLAMA İLİŞKİLERİ: MERSİN İLİ ÖRNEĞİ

YEREL YÖNETİMLER İÇİN MAL ALIMI İHALELERİ KILAVUZU

Tüm Yayınlar
TODAİE (Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü) Yerel Yönetimler Merkezi
85. Cadde Yücetepe 06100, ÇANKAYA / ANKARA
"YerelNET - Yerel Yönetimler Portalı" Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü (TODAİE) Yerel Yönetimler Merkezi'ne aittir. YerelNET'in içeriğini oluşturan bilgiler, uzmanların katkılarıyla hazırlanmıştır. Uzmanlar tarafından hazırlanan içeriğin hukuki sorumluluğu tümüyle yazarlarına aittir. İlgili içeriğe istinaden idari ve mali sorumluluk gerektiren iş ve işlemlerin yapılması idarelerin kendi sorumluluğu altındadır. YerelNET'de yayımlanan veritabanının içerikleri, ilgili Kamu Kurumları tarafından sağlanmış ve Merkez tarafından güncelleştirilmiştir / güncelleştirilmektedir. Tüm Veritabanları 5.000'e yakın içerik sağlayıcı kullanıcımız tarafından güncel tutulmaktadır. İçerik sağlayıcı kullanıcılar tarafından (Belediye, İl Özel İdare, İlçe ve Birlik) girilen her türlü bilginin hukuki ve cezai sorumluk kendilerine ait olup TODAİE'ye sorumluluk hiçbir şekilde atfedilemez. Yoğun bir emek ve uzmanlık ürünü olan YerelNET'teki tüm bilgi ve materyal, ilgili yasaların koruması altındadır. YerelNET'e ait her türlü yazılım kodu, veritabanı içeriği ve görsel materyal kesinlikle kopyalanamaz, çoğaltılamaz, yeniden yayınlanamaz ve başka bir bilgisayara yüklenemez. TODAİE Yerel Yönetimler Merkezi, YerelNET içeriğinin kullanımı ile ilgili fikri ya da başka haklarını çiğneyen veya uygulanabilir diğer yasalara aykırı kullanım durumlarına karşı hukuki yollara başvurma hakkını saklı tutar. Yalnızca, ticari olmayan amaçlar için kaynak gösterilerek kullanılabilir. Bu tip kullanımımlarda bilgilerin güvenilirliği ve doğruluğu kaynak gösterilmesine karşın YerelNET'in yükümlülüğünde değildir. TODAİE - Yerel Yönetimler Merkezi her türlü sorumluluğu reddeder.

YerelNET - Yerel Yönetimler Portalı

Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü'nün bir hizmetidir.

Key İnternet