KARAPINAR KÖYÜ

Zonguldak Merkez Karapınar Köyü sayfasında eksik veya hatalı gördüğünüz bilgiler için bildirimde bulunabilirsiniz.

M.ALİ AYYILDIZ
Karapınar Köyü Muhtarı

Nüfus Bilgileri

E-Posta:   Kayıtlı Değil!

Telefon:   Kayıtlı Değil!

Cep:  Kayıtlı Değil!

Köyün Genel Bilgileri

Kuruluş Tarihi: 1962

Hane Sayısı: 400

İle Uzaklığı: 38km
İlçeye Uzaklığı: 0km
Rakım: 1200m


Nüfus Bilgileri
Yıl Toplam Kadın Erkek

2012

378

196

182

2011

396

197

199

2000

733

376

357

1990

1.201

656

545

1985

1.238

644

594

Yerleşim Birimlerine Uzaklığı
İl İlçe Belde Köy

43km

63km

11km

---

ZONGULDAK

EREĞLİ

BEYCUMA

---

---

---

---

---


Sağlık Evi Var / Faal
Sağlık Ocağı Var / Faal

İlköğretim Okulu Var / Faal Taşımalı Eğitim Yapılıyor

PTT Şubesi Yok
PTT Acentası Yok

Su Şebekesi Yok
Kanalizasyon Yok
Su Kontrolü Yapılmıyor

MERKEZ KARAPINAR KÖYÜ

Köy Fotoğrafları


Köyünüze Ait Fotoğraf Gönderebilirsiniz!

Fotoğrafınız JPG Formatında Olmalıdır!
Gönderdiğiniz Fotoğraf İşlendikten Sonra "Köy Fotoğrafları" Albümünde Yayınlanacaktır!

MERKEZ KARAPINAR KÖYÜ

Köy Tanıtım Bilgileri

Köyümüz ismini, köyün ortasına yakın bir yerde köyün genelinin su ihtiyacını karşılayan ve şuan cami suyunun temin edildiği bir pınardan almaktadır. Eskiden bu pınarın etrafında bulunan ve şuan da görünen kalın kararmış  ağaçlar  varmış.  Kimi  rivayetlere göre köy ismini  bu  bahsettiğim kara ağaçlarla oluşan görünümü  ‘Kara Pınar’ olarak  adlandırmış.  Bazı  rivayetlere  göre  ise bu pınara  düşen  ve  boğulan  bir çocuğun arkasından annenin  pınara olan  feryadı ile bu pınarın adını  ‘Kara Pınar’ olduğu söylenmektedir.

      Rahmetli Hacı Mahmut’un anlattığına göre, köyümüz önceleri 6 hane ile kurulmuştur.1962 yılına kadar köyden merkeze patika yol sayesinde insanlar  ulaşabiliyordu.  İlk dozer bu yılda çalışma yapmış ve köye arazi jip’leri ile ulaşım sağlanmaya başlamıştır.  

       Köyümüz 5 mahalleden oluşup, 2 mahalle  arası  uzaklık 8 km.(Taşağıl-Eskitam) Köy  sakinleri genelde  TTK  emeklilerinden  oluşmaktadır.  Yaz tatili ile birlikte köyün güzelliği, gurbetçilerimizi köye akın akın gelmelerini sağlamakta ve buda köye ayrı bir hareketlilik, canlılık katmaktadır.

 

Köydeki Tesisler
Tesisler Sayı

İBADETHANE

4


YAYINLAR Kitaplar

BELEDİYELERİN SINIRLARI

TÜRKİYE`DE ULUSAL VE YEREL PLANLAMA İLİŞKİLERİ: MERSİN İLİ ÖRNEĞİ

YEREL YÖNETİMLER İÇİN MAL ALIMI İHALELERİ KILAVUZU

Tüm Yayınlar
TODAİE (Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü) Yerel Yönetimler Merkezi
85. Cadde Yücetepe 06100, ÇANKAYA / ANKARA
"YerelNET - Yerel Yönetimler Portalı" Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü (TODAİE) Yerel Yönetimler Merkezi'ne aittir. YerelNET'in içeriğini oluşturan bilgiler, uzmanların katkılarıyla hazırlanmıştır. Uzmanlar tarafından hazırlanan içeriğin hukuki sorumluluğu tümüyle yazarlarına aittir. İlgili içeriğe istinaden idari ve mali sorumluluk gerektiren iş ve işlemlerin yapılması idarelerin kendi sorumluluğu altındadır. YerelNET'de yayımlanan veritabanının içerikleri, ilgili Kamu Kurumları tarafından sağlanmış ve Merkez tarafından güncelleştirilmiştir / güncelleştirilmektedir. Tüm Veritabanları 5.000'e yakın içerik sağlayıcı kullanıcımız tarafından güncel tutulmaktadır. İçerik sağlayıcı kullanıcılar tarafından (Belediye, İl Özel İdare, İlçe ve Birlik) girilen her türlü bilginin hukuki ve cezai sorumluk kendilerine ait olup TODAİE'ye sorumluluk hiçbir şekilde atfedilemez. Yoğun bir emek ve uzmanlık ürünü olan YerelNET'teki tüm bilgi ve materyal, ilgili yasaların koruması altındadır. YerelNET'e ait her türlü yazılım kodu, veritabanı içeriği ve görsel materyal kesinlikle kopyalanamaz, çoğaltılamaz, yeniden yayınlanamaz ve başka bir bilgisayara yüklenemez. TODAİE Yerel Yönetimler Merkezi, YerelNET içeriğinin kullanımı ile ilgili fikri ya da başka haklarını çiğneyen veya uygulanabilir diğer yasalara aykırı kullanım durumlarına karşı hukuki yollara başvurma hakkını saklı tutar. Yalnızca, ticari olmayan amaçlar için kaynak gösterilerek kullanılabilir. Bu tip kullanımımlarda bilgilerin güvenilirliği ve doğruluğu kaynak gösterilmesine karşın YerelNET'in yükümlülüğünde değildir. TODAİE - Yerel Yönetimler Merkezi her türlü sorumluluğu reddeder.

YerelNET - Yerel Yönetimler Portalı

Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü'nün bir hizmetidir.