NARLIDERE KÖYÜ

Adıyaman Kahta Narlıdere Köyü sayfasında eksik veya hatalı gördüğünüz bilgiler için bildirimde bulunabilirsiniz.

ZEKİ KAZAN
Narlıdere Köyü Muhtarı

Nüfus Bilgileri

E-Posta:   Kayıtlı Değil!

Telefon:   4167312221

Cep:  0535 961 76 28

İle Uzaklığı: 65km
İlçeye Uzaklığı: 30km
Rakım: m


Nüfus Bilgileri
Yıl Toplam Kadın Erkek

Sağlık Evi Var / Faal Değil
Sağlık Ocağı Yok

İlköğretim Okulu Var / Faal Taşımalı Eğitim Yapılmıyor

PTT Şubesi Yok
PTT Acentası Yok

Su Şebekesi Var
Kanalizasyon Yok
Su Kontrolü Yapılmıyor

KAHTA NARLIDERE KÖYÜ

Köy Fotoğrafları

 
Kayıtlı Fotoğraf Bulunamadı...
 


Köyünüze Ait Fotoğraf Gönderebilirsiniz!

Fotoğrafınız JPG Formatında Olmalıdır!
Gönderdiğiniz Fotoğraf İşlendikten Sonra "Köy Fotoğrafları" Albümünde Yayınlanacaktır!

KAHTA NARLIDERE KÖYÜ

Köy Tanıtım Bilgileri

NARLIDERE KÖYÜ

 

Kâhta İlçe Merkezine 30 km. mesafede bulunan Narlıdere köyü toplam 60 haneli yaklaşık 500 nüfusludur. Yerleşim yeri kısmen yamaç şeklindedir. Köy Atatürk Baraj gölüne 7 km mesafede yerleşmiştir. Köyün doğusunda Eski Gerger yolu, batısında Kahta Çayı, Kuzeyinde Nemrut Dağı ve güneyinde Atatürk Barajı yer almaktadır.

Eski adı Bidos olan Narlıdere köyünde; ADIYAMAN, YAZAN, ORDU, ÇELEBİ, GÜNEL, YARDIM, ÇELİK, KILIÇ, DÜNDAR, KAYA, DENİZ ve DAĞDEVİREN, aileleri bulunmaktadır. Köyün başlıca geçim kaynağı çiftçilik ve mevsimlik işçiliktir. Önceleri köy ekonomisinde büyük yeri olan tütüne kota getirilmesinden sonra köyde alternatif ürün yetiştiriciliği faaliyetleri yaygınlaşmıştır. Bu kapsamda köyde bağcılık, kuru hububat (nohut, buğday, mercimek vb) yetiştiriciliğine başlanmıştır. Köy halkının bir kısmı mevsimlik işçi olarak il dışına çalışmaya gitmektedir. Köyde hayvancılık sadece kendi ihtiyaçlarını karşılamak üzere yapılmaktadır.

Akdoğan Köyüne bağlı bir mezra iken Haziran 2010 ayında bağımsız köy haline getirilen Narlıdere Köyüne bağlı Ulukaya isimli bir mezra bulunmaktadır. Ulukaya Mezrası Narlıdare Köyüne 3 km ve İlçe merkezine 27 km mesafededir.

Bir rivayete göre, Cumhuriyet öncesi dönemde köy adının Bindiros olarak anıldığı, alışverişin para yerine altın ile yapıldığı dönemlerde köyün eski yerleşim yerinde gömülü çoğunluğu altından oluşan hazine kaldığı söylenmektedir.

Narlıdere Köyünde ve Uludere Mezrasında 1’er derslikli ve 1’er lojmanlı İlköğretim Okulu bulunmaktadır. Okullarda Bilgi teknolojisi sınıfları ve internet bağlantısı bulunmaktadır. 2. Kademe öğrenciler taşımalı eğitim sistemi kapsamında Narince İlköğretim Okuluna (8 km) taşınmaktadır.

Köy yolu asfalttır. İçme suyu; sondaj suretiyle şebekeli olarak sağlanmaktadır. Sondaj suretiyle sağlanan su depoya alınmakta şebeke ile köye dağıtılmaktadır. İçme suyu yeterlidir. Köyde Kanalizasyon şebekesi bulunmamaktadır.

Köyde Sağlık tesisi bulunmaktadır. Narince Köyünde bulunan Sağlık Ocağında görevli aile hekimleri tarafından sağlık takipleri yapılmaktadır.

Köyde özel ağaçlandırma bulunmamaktadır. Köylülerin kendi imkanları ile kurdukları nar ve zeytin bahçeleri bulunmaktadır.

YAYINLAR Kitaplar

BELEDİYELERİN SINIRLARI

TÜRKİYE`DE ULUSAL VE YEREL PLANLAMA İLİŞKİLERİ: MERSİN İLİ ÖRNEĞİ

YEREL YÖNETİMLER İÇİN MAL ALIMI İHALELERİ KILAVUZU

Tüm Yayınlar
TODAİE (Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü) Yerel Yönetimler Merkezi
85. Cadde Yücetepe 06100, ÇANKAYA / ANKARA
"YerelNET - Yerel Yönetimler Portalı" Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü (TODAİE) Yerel Yönetimler Merkezi'ne aittir. YerelNET'in içeriğini oluşturan bilgiler, uzmanların katkılarıyla hazırlanmıştır. Uzmanlar tarafından hazırlanan içeriğin hukuki sorumluluğu tümüyle yazarlarına aittir. İlgili içeriğe istinaden idari ve mali sorumluluk gerektiren iş ve işlemlerin yapılması idarelerin kendi sorumluluğu altındadır. YerelNET'de yayımlanan veritabanının içerikleri, ilgili Kamu Kurumları tarafından sağlanmış ve Merkez tarafından güncelleştirilmiştir / güncelleştirilmektedir. Tüm Veritabanları 5.000'e yakın içerik sağlayıcı kullanıcımız tarafından güncel tutulmaktadır. İçerik sağlayıcı kullanıcılar tarafından (Belediye, İl Özel İdare, İlçe ve Birlik) girilen her türlü bilginin hukuki ve cezai sorumluk kendilerine ait olup TODAİE'ye sorumluluk hiçbir şekilde atfedilemez. Yoğun bir emek ve uzmanlık ürünü olan YerelNET'teki tüm bilgi ve materyal, ilgili yasaların koruması altındadır. YerelNET'e ait her türlü yazılım kodu, veritabanı içeriği ve görsel materyal kesinlikle kopyalanamaz, çoğaltılamaz, yeniden yayınlanamaz ve başka bir bilgisayara yüklenemez. TODAİE Yerel Yönetimler Merkezi, YerelNET içeriğinin kullanımı ile ilgili fikri ya da başka haklarını çiğneyen veya uygulanabilir diğer yasalara aykırı kullanım durumlarına karşı hukuki yollara başvurma hakkını saklı tutar. Yalnızca, ticari olmayan amaçlar için kaynak gösterilerek kullanılabilir. Bu tip kullanımımlarda bilgilerin güvenilirliği ve doğruluğu kaynak gösterilmesine karşın YerelNET'in yükümlülüğünde değildir. TODAİE - Yerel Yönetimler Merkezi her türlü sorumluluğu reddeder.

YerelNET - Yerel Yönetimler Portalı

Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü'nün bir hizmetidir.