Beğen

Afyon Bolvadin Müzesi

Yanık Kışla Belediye Müzesi olarak da bilinen Afyon Bolvadin Müzesi içerisinde hem tarihi hem de kültürel öğeler yer almaktadır. Afyon’un Bolvadin ilçesinin merkezinde bulunan bu müze içerisinde karma öğeleri görebilmek mümkündür. 15 Kasım 1987 tarihinden beridir ziyaretçilere açık olan bu bina; 2008 yılında farklı bir noktaya taşınmıştır. Halk tarafından Yanık Kışla olarak ifade edilen askeri noktaya müze ve eserleri de nakledilmiştir. 2008’den bu yana bu adreste varlık gösteren Afyon Bolvadin Müzesi; içeriğiyle Afyon kültürünü başarılı bir şekilde yansıtmaktadır. Bu sayede de etkin bir müze deneyimi yaşamak isteyenler için önemli bir yapı olarak tabir edilmektedir.

Afyon Bolvadin Müzesi’nin ilk binası açık ve kapalı alanlarına sahip bir noktada yer almaktaydı. İlk olarak Afyon Bolvadin Belediyesi’ne bağlı olarak Işık Sineması olarak kullanılan bu bina, sonrasında da Belediye Kültür Merkezi olarak hizmet vermiştir. 1987 yılında alınan kararla beraber de bu noktanın müze haline getirildiği ifade edilmektedir.

Bolvadin Lisesi bahçesinden ve Alkoloid Fabrikası’ndan toplanan 50 arkeolojik bulgu bu binanın ilk sergilediği eserler olmuştur. Afyon Bolvadin Müzesi’nin kurucusu ve ilk müdürü olarak da Nurettin Özkan ismi öne çıkmıştır. Daha sonradan 2008 yılında Yanık Kışla binasına taşınan Afyon Bolvadin Müzesi’nin eski binası da restorasyon işlemlerine tabi tutulmuştur.

Afyon Bolvadin Müzesi

Afyon Bolvadin Müzesi içerisinde farklı dönemlere ait izlere denk gelebilmek mümkündür. Tunç Çağı’nın yanı sıra Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet döneminden eserler bu müzede yer almaktadır. Tarihi ve kültürel detaylar bu müzede geniş bir yer tutmaktadır.

Bu müzede aynı zamanda da bölgede yapılan tarım faaliyetlerine de yer verilmektedir. Bolvadin bölgesinde haşhaş üretiminde kullanılan eşyalara ve Eber Gölü’ndeki kamış unsurlara da yer verilmektedir. Aynı zamanda da farklı zanaatlara bağlı olarak kullanılan detaylar da burada yer almaktadır. Son olarak da Beylik, Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti dönemlerinde kullanılan eşyalar ve paralara dair koleksiyonlar da bu müzede bulunmaktadır.

Bolvadin Gelin Odası ve Bolvadin Oturma Odası da düzenlenen iki salon olarak görülmektedir.

Web: http://ktb.gov.tr/

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri