Beğen

Aizonai

Kütahya il merkezine 58 km mesafede ve Çavdarhisar ilçesi içerisinde yer alan Aizonai kenti, son zamanlarda daha da dikkat çeke bir kent olarak ifade ediliyor. Bu antik kentin isminin Zeus’un kızı Erato ile Arkadya’nın önde gelen isimlerinden Arkas’ın oğlundan geldiği de ifade edilmektedir.

Aizonai Antik Yerleşimi

Aizonai antik yerleşim noktasının içerisinde yapılan çalışmalarda ilk olarak Tunç Çağı’na dair kalıntılara denk gelinmiştir. Sonrasında 1970 yılında yapılan kazılar halen daha devam etmektedir. Koca Çay’ın etrafına kurulan bu antik kentin yün, şarap ve tahıl ile giderek daha da zengin bir hal aldığı ifade edilmiştir. MS 7. Yüzyılda ise Çavdar Tatarları bu bölgeye yerleşerek, günümüzdeki isminin ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Aizonai kentinde yer alan tapınak, şehrin kutsal alanı olarak ifade edilmektedir. Bu tapınağın MS 2. Yüzyılda İmparator Hadrianus tarafından yapılmaya başladığı söylenmektedir. Aynı zamanda da tapınağın alt kısmında farklı bir noktanın daha yer aldığı ifade edilmektedir. Tapınağın önünde de kadın büstü yer almakta ve tapınağın Zeus için yapıldığını da göstermektedir. Ancak sonradan yapılan araştırmalara göre tapınağın sadece Zeus’a adanmadığı ve Kibele için de yapıldığı söylenmektedir.

Görsel

Aizanoi

Aizonai’nin dört ana Roma köprüsünden ikisi halen daha kullanılmaktadır. Koca Çay’ın kuzey kısmında yer alan mezarlar da şehrin Roma döneminde de yerleşke alanı olduğunu göstermektedir. Roma döneminde bu alanda 30 bin kadar kişinin yer aldığı da ifade edilmektedir.

Tarihçe

Aizonai MS 2. Yüzyılda döneminin borsa alanı olarak da ifade edilmektedir. Burada yer alan malların standartlarının sağlandığı ve belirli bir ücret karşılığında alım satım işlemlerinin gerçekleştiği söylenmektedir. Bu binanın üzerindeki yazılar Grekçe ve Latince dilinde yazılmıştır. Aynı zamanda da bu borsa binasının 1970 yılında yaşanan Gediz Depremi sonrasında ortaya çıktığı da ifade edilmektedir.

Aizonai bünyesinde tiyatro ve stadyum da bilinen alanlar arasında yer almaktadır. Bu iki kalıntının da MS 2. Yüzyılda yapıldığı ifade edilmekte ve belli aralıklarla tamamlandığı da söylenmektedir. Aynı zamanda da stadyum yolunda yer alan hamam da ilgi çeken bir tarihi alandır.

Adres : Yukarı, Cumhuriyet Cad., 43710 Çavdarhisar/Kütahya
Telefon : +902743512101
Web Sitesi : aizanoi.com

>> SANAL OLARAK GEZ <<

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri