Beğen

Alanya Kalesi

Her ne kadar hem kendi halkı tarafından hem de her gelen turist tarafından ilk görülen ve keşfedilen yerler arasında Alanya kalesi olsa da tarihi yerler bakımından zengin içeriği tam olarak bilinmeyebilir. Başta Helenistik olmak üzere roma Bizans Osmanlı ve Selçuklu medeniyetlerine ev sahipliği yapmış Alanya kalesi oldukça güzel korunmuştur. Hala kullanılabilen gezilip görülmeye devamlı açık olan bir yerdir. Turistlerin dikkatini çok çekmesinden dolayı otellerin gezi günlüğünde mutlaka Alanya kalesi gezisi bulunmaktadır. Çok sağlam bir şekilde yapılmış bu kale 6 km uzunluğundadır. Ayrıca 10 hektarlık bir yarımadaya inşa edilmiştir. Geniş alana sahip olan bu kalenin sur kalıntıları Bizans dönemine ait olup her daim dikkat çekmeye devam edecektir.

Eski tarihçilerden Strabon Kilikya’ya batıdan giriş yapıldığında görülen ilk şehir olarak Alanya’yı göstermektedir. Alanya Kalesi de bu harika şehrin simgesi olarak kabul edilebilir. Zapt edilmesi son derece zor olan bir kayanın üzerine kurulmuş olması ve korunaklı limanı sayesinde M.Ö. 2. Yüzyıldan sonraki dönemde korsanların merkezi olmuştur.

Alanya Kalesi Pompeius isimli imparatorun Korakesion Savaşı’nı kazanmasının ardından Romalılara geçiş yapmıştır. Bu dönemde kalenin surları genişletilmiş ve içerisine yeni yapılar da eklenmiştir. Bizans Dönemi’nde Kalonoros ya da Güzel Dağ ismiyle anılan Alanya, dönemin en işlek limanlarından bir tanesi haline gelmiştir.

1221 senesine gelindiğinde ise dönemin Selçuklu hükümdarı 1. Alaaddin Keykubat tarafından kale teslim alınmıştır. Hem kalenin hem de şehrin adı bu dönemde “Alaiye” olarak değiştirilmiştir. Bu dönemde surlar daha sağlam bir hale getirilmiş ve yeni sarnıçlar inşa edilmiştir.

Anadolu’nun Tarihi Tam Karşınızda Olacak

Keykubat’a “İki Denizin Sultanı” unvanını kazandıran ve Selçuklular’ın Sinop Tersanesi’nden sonra ikinci tersanesi olan yapı, sekizgen planlı Kızılkule, İçkale Saray Kompleksi ve Tophane gibi yapılar da aynı dönemlerde inşa edilmiştir. Yukarı Kale bölgesinde yer alan Süleymaniye Camii, arasta, bedesten ve geleneksel Alanya Evleri Osmanlı Dönemi’nde eklenen yapılar olmuştur.

Altı buçuk kilometrelik surları, 140 adet burcu, bazılarının kullanımı hala mümkün olan sarnıçlarıyla Alanya Kalesi Akdeniz kıyısında yükselen ve Anadolu’nun tarihini bünyesinde barındıran muhteşem bir yapı.

Kaleyi ziyaret ettiğinizde Yonca Planlı Bizans Şapeli’ni ve gelen düşmanlara zift dökmek için oluşturulmuş olan peçeli delikleri de kesinlikle incelemeniz gerekli. Kale gezinizin hemen ardından Alanya’nın egzotik meyveler sunan pazarını da ziyaret etme fırsatınız olacak. Daha önce hiç görmediğiniz meyveleri denemek için bu açık hava müzesini ve sonrasında pazarı ziyaret etmeyi tercih edebilirsiniz.

Antik Gemicilerin Gözbebeği

Ulaşılması zor ve korunaklı yapısı sayesinde iyi korunan bu yapı, Helenistik Dönem’den beri varlığını sürdürüyor. Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerine ev sahipliği yapan bir açık hava müzesi.

Korsanların Merkezi

Alanya, ünlü tarihçi Strabon’un anlatımıyla Kilikya’ya batıdan girildiğinde görünen ilk şehir. Zapt edilmesi güç çok dik bir kayaya kurulması ve korunaklı limanı nedeniyle milattan önce 2. yüzyıldan itibaren korsanların merkezi oldu. Pompeius’un Korakesion Savaşı’nı kazanmasıyla Romalılar’ın eline geçti. Kalenin surlarının genişletilip yeni binalar eklenmesi de bu döneme rastlıyor. Bizans Dönemi’nde Kalonoros (Güzel Dağ) adıyla anılan ve Akdeniz’in en işlek limanlarından olan Alanya, 1221 yılında Selçuklu Sultanı 1. Alaaddin Keykubat tarafından teslim alındı. Kale ve şehrin ismi “Alaiye” olarak değiştirildi, surlar sağlamlaştırılarak yeni sur ve sarnıçlar inşa edildi.

Anadolu Tarihini Özetliyor

Selçuklular’ın Sinop’tan sonra ikinci tersanesi olan ve Keykubat’a “İki Denizin Sultanı” unvanını kazandıran tersane, Alanya’nın simgelerinden sekizgen planlı Kızılkule, Tophane ve İçkale Saray Kompleksi gibi yapılar da aynı dönemde inşa edildi. Yukarı Kale’deki Süleymaniye Camii, bedesten, arasta ve geleneksel Alanya evleriyse Osmanlı Dönemi’nde eklendi. Alanya Kalesi; altı buçuk kilometrelik surları, 140 burcu ve kimileri kullanılabilen sayısız sarnıcıyla Akdeniz kıyısında yükselen ve adeta Anadolu tarihini özetleyen bir açık hava müzesi. Yonca planlı Bizans şapeli ve düşmana zift dökmeye yarayan peçeli delikler de yapının ilgi çeken bölümlerinden.

Hazır Gelmişken…

Alanya’nın pazarlarına uğrayıp aralarında ejder meyvesinin de bulunduğu birçok egzotik meyve ve sebze alabilirsiniz. Ayrıca şehrin ağızlara layık dondurmacılarından Konak Dondurma, özellikle yanık sütlü dondurmalarıyla uğramanız gereken adreslerden.

Yaz Dönemi
1 Nisan – 31 Ekim
Açılış Saati: 10:00
Kapanış Saati: 15:30

Kış Dönemi
31 Ekim – 1 Nisan
Açılış Saati: 08:30
Kapanış Saati: 17:30

Gişe Yaz / Kış Kapanış Saatleri
Yaz Dönemi: 16:00
Kış Dönemi: 17:00

Kapalı Günler
Her gün açık

Adres: Hisariçi Mahallesi
E-mail: alanyamuzesi@ktb.gov.tr
Tel 1: 0242 5131228
Tel 2:

Giriş Ücreti: 30 TL – Durum: AÇIK

>> TAM EKRAN GÖSTER <<

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri