Beğen

Ani Harabeleri

Ülkenin en uç noktası olan Kars’ta var olan Ani Harabeleri de antik medeniyetler hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için etkili bir yer olarak görülüyor. Kars’ta gezilecek olan yerlerin belirlenmesinde de ilk sırada Ani Harabeleri yer alıyor. Bu noktanın ülkemizin en önemli antik yerleşim yerlerinden bir tanesi olduğu da söylenebiliyor. Farklı medeniyetlerin bulunduğu ve geçiş noktası olarak tabir edilen Ani Harabeleri; genel olarak kişilerin muhakkak ziyaret etmeleri gereken noktalar arasında da yer alıyor.

Giriş

Kars sınırları içerisinde yer alan Ani Harabeleri, binlerce yıllık insanlık tarihinin en önemli miraslarından bir tanesi olarak görülüyor. Anadolu genelinde yer alan ilk Türk camisi de bu bölgede yer alıyor. Bu antik kentin son derecede büyük olması ve içerisinde incelenmesi gereken çok sayıda eser barındırması nedeniyle planlarda bir günden fazla bir zamanın ayrılması gerektiği de ifade ediliyor.

Tarih ile doğanın buluştuğu bir noktada yer alan Ani Harabeleri; Çıldır Gölü’ne oldukça yakın bir noktada yer alıyor. Ani Harabeleri’ni dolaşmak isteyenler için rehber hizmetleri de veriliyor. Bu yöndeki ziyaretlerin en etkili açık hava müzelerinden bir tanesi olan Ani Harabeleri odaklı olarak gerçekleşmesi de tarihin doya doya hissedileceği bir alanda yer alabiliyor. Ziyaretçilerin tarihe doyacakları ve farklı medeniyetlerin izlerini görebilecekleri Ani Harabeleri, Kars genelinde ne kadar önemli bir yer tuttuğunu da gösterecektir.

Görsel

Ani Harabeleri

Ani Harabeleri, antik kentinin Milattan Önce 3000 yılına kadar dayanan köklü bir geçmişe sahiptir. 3600 yıldan beridir insanlığa hizmet eden bu tarihi nokta; aynı zamanda da İpek Yolu’nun geçiş noktasında da yer alıyor. Bundan dolayı da uzun bir süre boyunca sadece yerleşim yeri olmadığını ve en önemli ticaret noktalarından bir tanesi olarak görüldüğü de söylenebiliyor. Zaman içerisinde Bargatlı, Bizans, Selçuklu, Gürcü, Harzemşah, Moğol, Karakoyunlu, Akkoyunlu, Afşar Türkleri ve Osmanlı toprakları içerisinde yer alan bu nokta, zaman içerisinde önemini de kaybetti. Son olarak ülkemiz topraklarında yer alan bu bölgenin 93 Harbi esnasında tamamen boşalarak; terk edildiği de ifade ediliyor.

Dönem: Orta Çağ

Bölgesi: Ermeni Yaylası

Dünya mirası sit alanı olarak belirtilmiş: 2016

Adres : Şehitler, Şehitlik Caddesi No:87, 36000 Ocaklı/Kars Merkez/Kars

Web : http://www.aniharabeleri.org/

Telefon : 444 6 893

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri