Beğen

Ankara Anıtı

Momumentum Ancyranum olarak da bilinen Ankara Anıtı; aynı zamanda da Augustus Tapınağı olarak da adlandırılmaktadır. Tapınak duvarlarında bulunan yazıların en eksiksiz ve hasarsız kopya olduğu ifade edilmektedir. Buradaki yazılarda ilk Roma İmparatoru olan Augustus’un faaliyetlerinden Ankara Anıtı içerisinde bahseder. 14 Ekim 1972 yılında tapınakla beraber öne çıkan bu yazma eserler; kültür varlıkları arasına da girmiştir. Orijinali kayıp olan bu eserin; diğer parçaları da Isparta Antiokheia ve Apollonia antik kentlerinde yer almaktadır.

Tarihi

Ankara Anıtı’nın tarihi 1554 yılına kadar uzanıyor. Roma İmparatoru Ferdinand tarafından Anadolu’ya gönderilen Busbecq, Ankara taraflarında keşif yaptığı esnada tapınak duvarlarında yer alan metni kayıt altına alıyor. Sonrasında da Napolyon döneminde Osmanlı’ya gönderilen Georges Perrot da bu Latince metni not alıyor. Avrupa’ya dönen bu isim metnin basılmasına öncülük ediyor. 1859 yılında ise Berlin Akademisi de yazıtın kopyalama girişiminde yer alsa da bu konuda vazgeçmek durumunda kalıyor. Ancak bu dönemde yazıtın kalıpları çıkarılarak; Almanya’ya götürülüyor. Hamit Dereli ise bu metni Latince dilinden Türkçe’ye çevirerek; Ankara Anıtı adı altında kitaplaştıran isim olmuştur.

Görsel

Ankara Anıtı

Augustus Tapınağı

Diğer adıyla Augustus Tapınağı olarak bilinen Ankara Anıtı, İmparator Augustus tarafından ölmeden önce yazılan bu antik metin MS 14. Yüzyıla ait olarak görülüyor. Vesta Tapınağı sütunlarında yer alan bu yazıların bir vasiyet olduğu da ifade ediliyor. İmparatorun vasiyetinde cenazesinin nasıl yapılması istendiği konusunda bir talimat yer alıyor. Aynı zamanda da kendisinin ağzından hayatı da bu yazıtlar içerisinde yer alıyor. Ölmeden önce Roma İmparatorluğu’nun son durumu ve ordunun hali de bu yazıtlar içerisinde yer almaktadır.

Augustus’un ölümünün hemen ardından bu metnin Ankara Anıtı’na kazıldığı ifade ediliyor. Altı sayfalık bir yazıt olan bu metnin 2700 metre yüksekliğe uzanan bir duvarı kaplayabileceği düşünülüyor. Aynı zamanda da bu yazıtın Yunanca olan kısmı da Güneybatı dış duvarları içerisinde yer alıyor. Ancak bu Yunanca metnin Latince olan kısımlara göre harap olduğu ve çeviri yapılmanın mümkün olmadığı da ifade edilmektedir. Alçı kopyalarının da mümkün olmamasından ötürü bu alanda yer alan yazıtlara herhangi bir işlem de uygulanamamıştır.

Adres : Hacı Bayram, 06030 Altındağ/Ankara
Çalışma saatleri : 10:00 – 18:00
Açılış Tarihi :
Telefon :
Web Sitesi : muze.gov.tr

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri