Beğen

Ankara Etnografya Müzesi

Ankara’nın Altındağ ilçesinde yer alan Ankara Etnografya Müzesi; Namazgah Tepesi olarak bilinen noktada kuruldu. Kurtuluş Savaşları döneminde Cuma namazlarının kılındığı bu alanda inşa edilmesi kararı verildi. İlk olarak Arkeoloji Müzesi olması yönünde karar verilen bu alanın sonrasında da Resim Heykel Müzesi olarak birkaç yıl boyunca faaliyet gösterdiği de ifade edilmektedir. Günümüzde ise Ankara Etnografya Müzesi olarak hizmetlerini ziyaretçilerine sunmaktadır.

Etnografya Müzesi

Ankara Etnografya Müzesi, cumhuriyetin ilk yıllarında önemli mimarlardan olan Arif Hikmet Koyunoğlu tarafından yapılmıştır. Binada mühendis olarak görev alan kişi ise Nafiz Bey’dir Bina tek kubbeli ve dikdörtgen haliyle kendini gösteriyor. Küfeki taşı ve mermer birleşiminden meydana getirilen bir bina olarak kendini gösteriyor.

Binaya küçük bir merdiven çıkarak ulaşılabiliyor. İlk giriş alanında ise kubbe altı holü ve iç avlu yer alıyor. İç avlu kısmında yer alan sütunlar da dikkat çekiyor. Aynı zamanda da mermer bir havuzun açık alanda olduğu da görülebiliyor. Bu iç avlunun zamanında Atatürk’ün geçici mezarı olduğu ifade ediliyor. Bu zamanlarda da iç avlunun kapalı olduğu da ifade ediliyor. İç avlunun etrafında ise simetrik halde birçok oda yer alıyor. İdare kısmı bu bölmenin dışında yer alarak; iki katlı haliyle de dikkat çekiyor.

Görsel

Ankara Etnografya Müzesi

Ankara Etnografya Müzesi önünde 1927 yılında yapılmış olan bronz At Üstünde Duran Atatürk heykeli bulunuyor. Bu heykelin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından İtalyan Pietro Canonica’ya yaptırıldığı ifade ediliyor.

Ankara Etnografya Müzesi içerisinde Selçuklu döneminden günümüze kadar gelen eserlere yer veriliyor. Aynı zamanda da farklı yörelerden kıyafetler ve eşyalar da bu müze içerisinde bulunuyor.

Farklı yörelerden gelen ve değişik teknikleri içeren halı ve kilim koleksiyonları da bu müzede sergileniyor.

Maden sanatının ince eserleri de Ankara etnografya Müzesi içinde sergileniyor. Memlük kazanları, Osmanlı şerbet kazanları ve diğer eşyalar bu müze içerisinde yer alıyor.

Osmanlı döneminden kalan türlü silahlar da Etnografya müzesinde ziyaretçilere açıktır. Aynı zamanda da İkinci Mahmut’un tuğrasının olduğu Osmanlı arması da bu müzede yer almaktadır.

Künye

Kuruluş tarihi: 18 Temmuz 1930
Açılış: 18 Temmuz 1930 (90 yıl önce)
Konum: Opera, Sıhhiye, Ankara
Koleksiyon boyutu: 28.182 (2019)
Adres : Hacettepe, Türkocağı Sk. No:4, 06050 Altındağ/Ankara
Telefon : +903123113007
Web : muze.gov.tr

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri