Beğen

Ankara Roma Tiyatrosu

Ankara’nın Altındağ ilçesinin Ulus semtinde yer alan Antik Roma Tiyatrosu, yapım tarihi kesin olarak bilinmeyen bir antik yapımdır. Ancak yapılan araştırmalar sonrasında MS 2. Yüzyıl içerisinde yapıldığı da tahminler arasında yer almaktadır.

Tarihçe

1982 yılında inşaat kazısı esnasında ortaya çıkan bulgular doğrultusunda kazı çalışmaları başlamıştır. İlk kazı çalışmaları 1982 ile 1986 yılları arasında Anadolu Medeniyetler Müzesi öncülüğünde gerçekleşmiştir. Sonrasında ise 25 Şubat 1992 tarihinde sit alanı olarak tescillenen Ankara Roma Tiyatrosu içerisinde parados binaları, seyirci oturma alanları ve sahne odası yer almıştır. Bunun yanında pek çok heykel ve eşyalar da kazı içerisinde ortaya çıkarılan bulgular olarak ifade edilmektedir.

Ankara Roma Tiyatrosu odaklı kazılar içerisinde 1982-1986 yılları arasında bu döneme ait pek çok eşya ortaya çıkarılmıştır. Bu eşyaların hepsinin tiyatro icra edenlerin kullandığı plastik bulgular oldukları da ifade edilmektedir.

Görsel

Ankara Roma Tiyatrosu

2009 ile 2021 yılında ise daha çok Ankara Roma Tiyatrosu’nun Roma döneminden sonraki evrede ne amaçlarla kullanıldığına dair bulgulara erişilmiştir. Selçuklu ve Osmanlı dönemleri içerisinde bu bölgenin seramik ve cam üretim merkezi olduğu saptanmıştır. Alanda yer alan hatalı seramik eşyalar, lüleler ve okunamayacak halde yer alan sikkeler bu durumu destekleyen unsurlar olarak görülmüştür. Bu eserlerin hepsi şu anda Anadolu Medeniyetler Müzesi’nin alt katında ziyaretçilere sergilenmektedir.

Son yapılan kazı çalışmalarından sonra Ankara Roma Tiyatrosu Ankara Büyükşehir Belediyesi kontrolüne verildi. Bundan sonraki zaman diliminde de bu tiyatronun restorasyon çalışmalarına tabi tutulması kararı verildi. Üç boyutlu modellemeler yapılmasına karşın restorasyon çalışmaları büyük tartışmalara yol açtı. Eserin orijinalinde Ankara mermeri kullanılsa da restorasyon çalışmalarında beyaz mermerin tercih edilmesi çoğu kişinin tepkisine neden oldu. Restorasyonun gerekli uygunluğa göre gerçekleştirilmediğinden ve yeni bir tiyatronun meydana getirildiğinden bahsedildi.

Antik Tiyatro

Antik tiyatroya dair son restorasyon çalışmaları da Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatıldı. 5 Ağustos 2020 tarihinden itibaren devam eden bu çalışmalar sonrasında aslına uygun bir Ankara Roma Tiyatrosu görünümü elde edileceği ve ziyaretçilere açılacağı da gelen değerlendirmeler arasında yerini alıyor.

Adres: Merkez, Altındağ Merkez, Altındağ, Ankara
Web: http://ktb.gov.tr/

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri