Beğen

Ankara Vakıf Eserleri Müzesi

AVEM olarak da bilinen Ankara Vakıf Eserleri Müzesi; Ankara’nın Altındağ ilçesi içerisinde yer almaktadır. 7 Mayıs 2007 tarihinden beridir ziyaretçilere açık olan bu müzenin denetim işlemleri ise Etnografya Müzesi tarafından gerçekleştirilmektedir. Ankara Vakıf Eserleri Müzesi içerisinde Anadolu kültür ve geleneklerine dair detaylar yer alıyor. Bu eşyaların sergilendiği müze herkesin ziyaretine açık halde de bulunuyor. Bu sayede de herkesin geçmişten izler bulacağı ve insanların yaşam tarzları hususunda da bilgi birikimine sahip olmaları durumu da görülebilecektir. Bu müzenin tamamen kültürel amaçlar doğrultusunda meydana getirildiği de ifade edilmektedir. Bu sayede de son derecede işlevsel ve ilgi çeken bir müze olarak tabir edilmektedir.

Ankara Vakıf Eserleri Müzesi’nin binası ele alındığında mimari detaylara ya da geleneksel unsurlara yer verilmediği de görülebilmektedir. 1927 yılında meydana getirilen bu binanın ilk Ulusal Mimarlık Dönemi’ne uygun olarak inşa edildiği söylenebilmektedir. 1928 ile 1941 yılları arasında da bu binanın Hukuk Mektebi olarak kullanıldığı bilinmektedir. Sonrasında da Ankara Kız Sanat Mektebi ve YÖK’e bağlı kız öğrenci yurdu olarak kullanılmıştır. 2004 yılına kadar da Ankara Müftülüğü bu binada hizmet vermiştir. Nisan 2004 ise bu binanın boşaltıldığı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün kullanımına sunulmuştur. Sonrasında yapılan restorasyon çalışmalarıyla beraber Ankara Vakıf Eserleri Müzesi adı altında ziyaretçilere açılmıştır.

Ankara Vakıf Eserleri Müzesi

Ankara Vakıf Eserleri Müzesi içerisinde uzun yıllar boyunca Vakıflar Genel Müdürlüğü bünyesinde yer alan farklı eserlere yer verilmiştir. Anadolu’nun farklı coğrafyalarından toplanarak oluşturulmuş olan koleksiyon, Ankara Vakıf Eserleri Müzesi içerisinde toplanmıştır. Burada el yazması eserlerin yanı sıra hat eserleri, çiniler ve Kuran-Kerim’ler de yer almaktadır. Aynı zamanda da 13. Yüzyıla dayanan Ahi Evran Cami eşyalarının yanı sıra Divriği Ulu Cami kapılarının da burada yer alan nadir eserler arasında yer aldığı da ifade edilmektedir. Öte yandan daha önceki yıllar içerisinde yurtdışına giden ve sonrasında da geri getirilen eşyaların da bu müze içerisinde yer aldığı da bilinmektedir. Ankara Vakıf Eserler Müzesi her zaman farklı tarihi öğelere de yer veriyor.

Adres: Anafartalar, Atatürk Blv No:23, 06050 Altındağ/Ankara

Saatler: 10:00 – 18:00

Telefon: (0312) 311 49 25

Kuruluş tarihi: 2007

Tür: Tarih müzesi

Web: http://ktb.gov.tr/

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri