Beğen

Antalya Oyuncak Müzesi

Antalya Oyuncak Müzesi, Antalya il merkezinde yer almaktadır. 23 Nisan 2011 tarihinde açılan bu müzenin Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından işletildiği de bilinmektedir.

Antalya Oyuncak Müzesi’nin meydana getirilmesinde şair ve yazar Sunay Akın’ın önemi büyüktür. Ülke genelinde ilk oyuncak müzesi olarak bilinen Antalya Oyuncak Müzesi; içerisinde 3 bin antika oyuncağı da içermektedir. Aynı zamanda da kurucu olan Sunay Akın’ın bu müzenin gelişimine katkı sağlamak adına danışmanlık yaptığı da bilinmektedir. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli projeleri arasında da gündeme gelmektedir.

Antalya Oyuncak Müzesi Nerede?

Antalya Oyuncak Müzesi, Antalya il sınırları içerisinde yer alan Kaleiçi mevkisinde bulunmaktadır. Aynı zamanda da bu müzeden sonra benzerleri İstanbul ve İzmir’de de açılmıştır. En eski oyuncakların 1890 yıllarına ait olduğu bu müze geniş bir yelpazeye sahiptir. 1890 ile 1980 yılları arasında üretilmiş olan oyuncakları içerisinde barındıran bir müze olarak adından söz ettirmektedir. Öte yandan yerli ya da yabancı pek çok oyuncak seçeneği de bu müze içerisinde ziyaretçilerini beklemektedir.

İngiltere’de ortaya çıkan Sanayi Devrimi sonrasında yapılmış olan ilk oyuncakların yanı sıra oyuncak tarihi için önem arz eden kaliteli parçalar da bu müze içerisinde sergilenmektedir. Oldukça nadir bulunan oyuncakları görebilmek bu müze içerisinde mümkün olarak adlandırılmaktadır.

Antalya Oyuncak Müzesi

Antalya denildiğinde gezilecek noktalar arasında yer alan Antalya Oyuncak Müzesi, Kaleiçi Yat Limanı içerisinde yer almaktadır. Bahçede üç adet palmiye ağacının yanından geçerek kağıttan bir gemiyle beraber müzeye giriş yapmak mümkündür. Aynı zamanda da devasa bu kağıt geminin Antalya Oyuncak Müzesi’nin sembolü olduğu da ifade edilmektedir. Öte yandan bu geminin medeniyetin ve denizin göstergesi olduğu da ziyaretçilere aktarılmak istenmiştir.

Antalya Oyuncak Müzesi’nin tasarım ve dekorasyon işlemleri sanatçı Ayhan Doğan tarafından gerçekleştirilmiştir. Öte yandan bu müze içerisinde çizgi film karakterleri de kendine yer bulmuştur. Mickey Mouse, Red Kit, Şirinler, Keloğlan, Kül Kedisi, Nasreddin Hoca, Şirinler ve Temel Reis gibi figürlerin heykelleri de Antalya Oyuncak Müzesi içerisinde yer alan detaylar olarak da ilgi görmektedir.

Web: http://ktb.gov.tr/

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri