Beğen

Apollon Tapınağı

Apollon Tapınağı Aydın’ın Didim ilçesinde bulunan günümüze kadar gelmiş en korunaklı tapınaklardan biridir. Bu tapınak 1906 ve 1913 yılları arasında yapılan bilimsel kazılar ile ortaya çıkmış ve restorasyon işlemi yapılarak düzenlenmiştir. Ayrıca bu tapınak İON tarzında yapılmış en büyük üçüncü tapınak olarak tarihe geçmiştir. Günümüzde görülen bu tapınak hiçbir zaman bitirilemeyen yapının inşasına milattan önce 453. Yüzyılda başlamıştır. Milattan önce 6. Yüzyıla ait öncü tapınak olarak çok ün kazanmış ve 5. Yüzyılda Persler’in istilası sonucunda birçok tahribe neden olmuştur. Tekrardan tapınağın inşaası yapılmış fakat hiçbir zaman bitirilememiştir. Günümüzde de tapınağın içerisinde bitirilmemiş birçok yapı olduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda orta avluda yer alan Helenistik döneme ait Naiskos milattan sonra 5 ve 6. Yüzyıllarda sökülüp yerine Hrıstiyan bazilikası inşa edilmiştir. Fakat bu bazilika ise deprem nedeni ile tahribe uğramıştır.

Hikayesi

Apollon Tapınağı zamanında korkan halkın korunması için kullanılmıştır. Görgolar adı verilen üç kız kardeş baktığı herkesi ve her şeyi taşa çevirmektedir. Bu kız kardeşlerin yüzleri korkunç ve saçları yılan olarak tasvir edilir. İçlerinde ölümlü olan ve en çok bilinen ise Medusa’dır. Yunanlılar bu üç kız kardeşten eşyalarını korumak adına tapınağa saklamaktadır. Ayrıca Yunanlılar değerli eşyalarına, kalkanlarına ve tapınağa Medusa’nın suretini işleyerek kendilerini korumaya çalışmıştır.

Apollon Tapınağı

Appollon Tapınağı’nın konum itibari ile gidip görebileceğiniz farklı doğa güzellikleri de bulunmaktadır. Didim ’de bulunan bu tapınağın çevresinde önemli kuş gözleme alanları bulunmaktadır. Aynı zamanda Menderes Deltası ve Dilek Yarımadası Milli Parkı da vardır. Bu sayede hem antik kent gezisi yapabilirsiniz hem de cennet doğayı keşfedebilirsiniz.

Yaz Dönemi
1 Nisan – 1 Ekim
Açılış Saati: 10:00
Kapanış Saati: 17:00

Kış Dönemi
1 Ekim – 1 Nisan
Açılış Saati: 08:30
Kapanış Saati: 17:30

Gişe Yaz / Kış Kapanış Saatleri
Yaz Dönemi: 16:30
Kış Dönemi: 17:00

Kapalı Günler
Her gün açık

Adres: Hisar, Özgürlük Cd. Özgürlük Cad., 09270 Didim/Aydın
E-mail: 
Web : ktb.gov.tr
Tel 1: 0256 875 52 06
Tel 2:

Giriş Ücreti : 25 TL – Durum : AÇIK

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri