Beğen

Atatürk Müze Köşkü

Ankara’da yer alan tarihi ev müzesi, Çankaya’daki Çankaya Köşkü’nün hemen yanında yer almaktadır. Atatürk Müze Köşkü, aynı zamanda da 1921 ile 1932 yılları arasında Mustafa Kemal Atatürk’ün ikamet adresi olarak öne çıkan bir noktadır.

Atatürk Müze Köşkü, 19. Yüzyılda bağ evi olması amacıyla inşa edilmiştir. Ancak 1921 yılında ise Bulgurluzade Mehmet ve Rıfat Bey tarafından satın alınmıştır. Sonrasında da Ankara Belediyesi tarafından düzenlenerek Mustafa Kemal Atatürk’ün ikamet adresi olmuştur. Öncesinde ise Ziraat Fakültesi ve Ankara Garı’na takdim edilen bir mesken olarak belirtilmektedir. Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet yeniliklerine dair birçok karar bu köşkte alınmıştır. 1932 yılında Çankaya Köşkü inşaatının bitirilmesiyle beraber, burada gerçekleşecek olan faaliyetlere hizmet verenlerin noktası olmuştur.

Atatürk Müze Köşkü

Atatürk Müze Köşkü 1950 yılından beridir müze olarak faaliyet göstermektedir. Ancak 2002 ile 2007 yılları arasında ciddi bir bakım işlemine tabi tutulmuştur. Bu süreden sonra müze yerine tarihi ev olarak ziyaretçilere açılmıştır. 19 Nisan 2009 tarihinde yeniden açılan bu mekanın Atatürk’ün en fazla kaldığı yer olarak dikkat çekmektedir. Atatürk’ün ölümüyle beraber bina Türk Kara Kuvvetleri’ne kalmış ve Ordu Köşkü olarak da tabir edilmişti.

Atatürk Müze Köşkü, ahşap halde ve geniş bir arazide inşa edilen bir binaydı. Ancak Atatürk’ün Latife Hanım ile evlenmesiyle beraber bu evin yetersiz kaldığı anlaşıldı. 1923 yılında genişletilmeye başlanan bu köşkün orijinal binaya yeni bir kat ve 3 farklı oda eklenmesi durumu ortaya çıktı. Aynı zamanda da rüzgar siperi de binanın kuzey tarafına dahil edildi. Ana salonda çeşmeli havuz, giriş salonunda ise hizmet alanı meydana getirildi. 1926 yılında da bakım çalışmaları yapılarak, binanın ısıtma sistemine sahip olması sağlandı. Aynı zamanda da Atatürk’ün evlatlık çocukları için de servis binasının tepesine odalar dahil edildi. 1930 yılında ise güneybatıda yer alan kuleye Atatürk’ün yeni bir çalışma odası daha dahil edildi. Halen daha Atatürk’ün eşyalarını aynı şekilde içeren bu binada panorama odaları ve fotoğraf sergisi de yer almakta olup; ziyaretçilere de açıktır.

Kuruluş tarihi: 1950

Web: http://ktb.gov.tr/

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri