Beğen

Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi

21 Haziran 1960 tarihinde açılmış olan Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi; Anıtkabir’de Atatürk’ün mozolesinin yer aldığı şeref salonunun altında yer alıyor. Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi; 1960 yılından Kasım 2001’e kadar sadece Atatürk Müzesi olarak hizmet veriyordu. Ancak 2001 tarihinde 9 aylık bir çalışmanın ardından genişletildi. Büyük Taarruz’un 80. Yıl dönemi olan 26 Ağustos 2002 tarihinde de ziyarete açıldı. Bu müzenin o restorasyonları dönemin Genelkurmay Başkanı olan Hüseyin Kıvrıkoğlu tarafından verilen talimatlar doğrultusunda Genelkurmay Başkanlığı sanat danışmanı olan Mehmet Özel kontrolünde gerçekleştirildi.

Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi, dört farklı bölümden kendini gösteriyor. İlk bölümde Atatürk’ün özel eşyaları yer alıyor. İkinci bölümde ise Çanakkale Kara ve Deniz Savaşları hakkındaki eşya ve bilgilendirmelere yer veriliyor. Üçüncü bölümde ise Sakarya Meydan Muharebesi ve Büyük Taarruz hakkında detaylı bilgiler yer alıyor. Son bölümde ise Atatürk inkılaplarının tanıtımı ve tonozlu koridor dikkat çekiyor.

Birinci bölümde Atatürk’ün balmumu ile yapılmış heykeli, köpeği Foks’un doldurulmuş bedeni ve Atatürk’e ait bazı heykeller yer almaktadır.

Görsel

Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi

İkinci bölümde Çanakkale ve Kurtuluş Savaşları’nın ne şekilde yaşandığına dair resimlerle canlandırılması görülebiliyor. Maketlerle savaş alanı düzenlenerek; savaşın etkisi etkin bir şekilde görülebiliyor. Öte yandan burada bulunan panorama ile de savaşın içinde olma gibi bir durum söz konusu olabiliyor.

Üçüncü bölümde de Kurtuluş Savaşı’na katılan tüm komutanların resimlerini görebilmek söz konusu olabiliyor. Ayrıca bu bölümde Kurtuluş Savaşı hakkında büyük boy resimler de bulunmaktadır.

Son bölümde ise panorama bölümünde 18 tonozlu koridor dikkat çekiyor. Atatürk’ün Samsun’a çıkışından ölümüne kadar yaşadıkları tüm olaylardan resimlerle bahsedilmektedir. Öte yandan her bir tonozda farklı bir yeniliğe de yer verilmektedir. Aynı zamanda da bu galeride savaş esnasında kahramanlık göstermiş kişilere de yer veriliyor. Atatürk mozolesinin hemen altında yer alan bu salon; Anıtkabir’in temel duvarları arasında da bulunuyor. Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi; her zaman ziyaretçilere açık olmakla beraber; her an gezilip görülebilir.

Bulunduğu yer: Anıtkabir

Adres: Maltepe, Anıt Cd., 06570 Çankaya/Ankara

Saatler: 09:00 – 17:00

Telefon: (0312) 231 28 05

Tür: Tarih müzesi

Açılış: 21 Haziran 1960

Web: http://muze.gov.tr/

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri