Beğen

Bandırma Vapuru ve Milli Mücadele Müzesi

Samsun Canik ilçesinde bulunan Bandırma Vapuru ve Milli Mücadele Müzesi, 18 Mayıs 2003 tarihinde açık hava müzesi olarak faaliyetlerini göstererek, ziyaretçilerini beklemektedir.

Bu müzenin ilk olarak 13 Kasım 1999 tarihinde projelendirilmesi ve Bandırma Vapuru’nun var olan haline sadık kalınarak yeniden meydana getirilmesi amaçlanmıştır. 1960 yılından beridir İstanbul Deniz Müzesi’nde yer alan Bandırma Vapuru’nun bire bir aynı olan versiyonu bu müzede yerini almış ve bu işlemler 15 Nisan 2001 tarihinde tamamlanarak; Bandırma Vapuru ve Milli Mücadele Müzesi içerisinde de sergilenmeye başlamıştır. Bu müzenin açılışı 18 Mayıs 2003 tarihinde resmen yapılmıştır. Müzenin iç çalışmaları konusunda Abdi Güzel devreye girmiştir. Öte yandan 2001 ve 2002 yıllarında Samsun Belediyesi de müze hakkında çalışmalarda bulunmuştur.

Samsun Büyükşehir Belediyesi; 2002 yılı içerisinde Kurtuluş Savaşı hakkında var olan belgeleri de burada toplamıştır. Aynı zamanda da Milli Kurtuluş Anıtı da burada sergilenmeye başlamıştır. Türkiye’nin bölgelerini sembolize eden bu anıtın 7 farklı figürü de yer almaktadır.

Bandırma Vapuru ve Milli Mücadele Müzesi

Bandırma Vapuru ve Milli Mücadele Müzesi

Bandırma Vapuru ve Milli Mücadele Müzesi içerisinde 2005 ile 2008 yılları arasında yenileme faaliyetleri gösterilmiştir. Müze daha da genişletilmiş ve peyzaj çalışmaları da hayata geçirilmiştir. Açık hava kısmında da İzmir’in kurtuluşu hakkında bilgi veren seramik kabartmalar yer almıştır. Samsun genelinden savaşa katılan herkesin isimleri de Şehitler Yazıtı içerisinde yer almıştır.

Bu yenilenme esnasında vapurun da tamirat gördüğü ifade edilmektedir. Kamara düzenlemelerinin yanı sıra 13 heykel de bu alana dahil edilmiştir.

Bandırma Müzesi ve Milli Mücadele Parkı, 6 bölümden oluşmaktadır. Tefriş salonu olarak bilinen kısımda Mustafa Kemal Atatürk dahil toplamda 5 balmumu heykel de yer almaktadır. Aynı zamanda da gemi cihazları da bu odada yerini almaktadır. Öte yandan Mustafa Kemal Atatürk’e ait olan bir radyo da bu odada bulunmaktadır.

Kaptan kısmında ise vapurun kaptanı olan İsmail Hakkı Durusu’ya ait balmumu heykeli yer almaktadır. Aynı zamanda da kaptanın kişisel eşyaları da kaptan köşkünde bulunan detaylar arasında sergilenen unsurlar olarak görülmektedir.

Bulunduğu yer : Doğu Park
Adres : Belediye Evleri, 55080 Canik/Samsun
Suya indirilme tarihi : 1878
Saatler : 10:00 – 16:00
Yapım yeri : paisley, Birleşik Krallık
Telefon : (0362) 238 00 23
Web : http://ktb.gov.tr/

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri