Beğen

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi

İstanbul geçmişte Doğu Roma İmparatorluğu’na başkentlik yaptığı dönemden birçok farklı eser ve yapı barındırır. Doğu Roma Büyük Sarayı da bu harika yapılardan bir tanesi. Saray günümüze kadar ulaşmayı başaramamış olsa da hala sarayın kalıntılarına ulaşılabiliyor.

Tarihçe

1935 senesinde sarayın bulunduğu bölgede yapılan kazılar muhteşem mozaiklerin ortaya çıkmasını sağladı. Ortaya çıkan mozaiklerin sanatsal açıdan ve sahnelerin betimlenmesi açısından çok değerli olduğunu söylememiz gerekli.

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi’nde sergilenmeye başlayan bu mozaikler M.S. 450-550 senelerini kapsıyor. Genellikle geçmiş dönemlere ait mozaikler dini konuları kapsarken bu sarayda keşfedilen mozaikler bu yönüyle de biraz ayrılmakta. Mozaiklerde günlük yaşam, mitoloji ve doğadan alınan tasvirlere yer verilmiş.

Müzenin konumu da oldukça önemli. Büyük Saray Mozaikleri Müzesi Sultanahmet Camii’nin külliyesinde yer alan Arasta Pazarı’nın içerisinde bulunuyor. Müze alanı oluşturulurken Doğu Roma Dönemi’nden olan Büyük Saray’ın revaklı avlusunun kuzeydoğu kısmında sağlam kalmayı başaran mozaik taban döşemesini içermesine dikkat edildi. Mozaikli olan kısmın yalnızca 180 metrekarelik bir kısmı günümüze kadar ulaşmış durumda.

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi takvimler 1953 senesini gösterirken Arkeoloji Müzesi’ne bağlandı. 1979 senesinden itibaren ise Ayasofya Müzesi Müdürlüğü’ne bağlı olan bir birim haline geldi. 1982 senesinde müzenin restorasyon işlemlerine başlandı. Bu işlemler Kültür Bakanlığı Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile Avusturya Bilimler Akademisi ortak çalışması olarak hayata geçirildi. Restorasyon çalışmaları yaklaşık olarak 15 yıl sürdü ve 1997 senesinde tamamlandı.

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi

Mozaiklerde Yer Alan Muhteşem Figürler

Mozaik tanelerinin her biri yaklaşık 5 milimetre boyunda. Bu mozaiklerin üretiminde pişmiş toprak, kireç taşı ve renkli taşlar kullanılmış. Fonda yer alan beyaz mermer bölümünde “balık pulu” tekniğinin uygulandığını görmek mümkün. Mermer parçalarının arasında “Opus Vermikülatun” tarzındaki tasvirler bulunuyor. Bu tasvirlerin etrafı da konturlarla sınırlandırılmış.

Müzede en dikkat çekici olan figürler ise fil ve aslan mücadelesi, kertenkele yiyen grifon, bir kısrağın tayını emzirmesi, keçi sağan adam, kaz güden çocuklar, testi taşıyan genç kız, eşeğine yem veren çocuk, avcı kaplan mücadelesi ve elma yiyen ayılar olarak sıralanabilir.

Yaz Dönemi
1 Nisan – 1 Ekim
Açılış Saati: 09:30
Kapanış Saati: 17:30

Kış Dönemi
1 Ekim – 1 Nisan
Açılış Saati: 09:00
Kapanış Saati: 17:30

Gişe Yaz / Kış Kapanış Saatleri
Yaz Dönemi: 17:00
Kış Dönemi: 17:00

Kapalı Günler
Her gün açık

Adres: Sultanahmet Mahallesi Kabasakal Cad. Arasta Çarşısı Sok. No. 53, 34122 Fatih/İstanbul
E-mail: ayasofyamuzesi@ktb.gov.tr
Web : ktb.gov.tr
Tel 1: 02125181205
Tel 2:

Giriş Ücreti : 30 TL – Durum : AÇIK

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri