Beğen

Cafer Höyük

Malatya il merkezine 40 km uzakta olan bu höyüğün bugünlerde Karakaya Baraj Gölü’nün altında kaldığı ifade edilmektedir. Ancak bu bölgenin 9 bin yıllık bir geçmişi olduğu düşünülmektedir. Paleolotik Dönem’e kadar uzanan bu höyüğe dair yerleşim durumunda insanların mağara evresinden çıkarak tarım ve yerleşik yaşama geçtikleri ifade edilmektedir. Neolitik Dönem ile beraber bu durumları görebilmek mümkündür. Ancak Cafer Höyük içerisinde hayvanlara dair bir buluntuya rastlanılmamıştır.

Tarihçe

Cafer Höyük odaklı kazı çalışmaları 1979 ile 1986 yılları arasında Fransızlar tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu bölgenin Neolitik Çağ’da yerleşim noktası olduğu tespit edilse de İlk Tunç Çağı’na dair bazı eşyalar da yer almıştır.

Cafer Höyük, tarım odaklı bir kent olsa da henüz hayvancılığa dair bir iz bulunmamıştır. Aynı zamanda da bölgenin en dikkat çeken yanı da Anadolu bereket tanrıçası olan Kibele’nin yanı sıra erkek heykelleri de bulunmuş olmasıdır. Göbeklitepe’de de bulunan bu idollerin adak olması muhtemeldir.

Bu antik yerleşim yerinin ilk dönemlerinde obsidyenlere rastlanılmıştır. Zaman geçtikçe obsidyen kullanımı da bölge genelinde artış göstermektedir. Aynı zamanda da bölgede yapılan arkeolojik çalışmalar doğrultusunda başsız bir iskelet ve cenin gibi uzanan bir çocuk iskeleti bulunmuştur.

Görsel

Cafer Höyük

Cafer Höyük içerisinde yapılan kazılarda köpek dışında herhangi bir hayvana dair bulgulara rastlanılmamıştır. İlk başlarda tavşan avlanmasının fazlasıyla olduğu ancak sonrasında da azaldığı ifade edilmiştir. Tilki, karaca, yaban domuzu ve sığır avı da ilk başlarda yaygın olsa da ciddi bir azalmaya uğramıştır. Büyük hayvanların da avlanmasından ötürü burada yaşamış olan insanların avlanma teknikleri hususunda bilgi sahibi oldukları da söylenebilmektedir. Kişilerin kendilerini geliştirerek, avlanma imkanını daha da geniş tuttukları bilinmektedir.

Arkeolojik çalışmalar doğrultusunda yabani buğdayın yanı sıra farklı türlerdeki buğdaylara da rastlanılmıştır. Aynı zamanda da mercimek ve bezelyenin de farklı türleri tarım faaliyetlerinde kullanılmıştır. Bu yüzden Cafer Höyük’te yaşamış insanların diğerlerine oranla daha da gelişmiş oldukları tahmini yaygındır. Av ve tarım hususunda çağın ötesinde bir topluluk oldukları da bulgular sonunda ortaya çıkmış olan yorumdur.

Adres : Düztarla, 44370 Kale/Malatya
Açılış tarihi: MÖ 7110
Web: http://ktb.gov.tr/

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri