Beğen

Çinili Köşk Müzesi

Çinili Köşk Müzesi,Sırça Saray olarak da anılan ve erken dönem Osmanlı mimarisini barındıran bir eserdir. Fatih Sultan Mehmet tarafından verilen emirle Sarayburnu’nda 1472 yılında inşa edilen bu müze, Topkapı Saray Suru içerisinde yer almaktadır. Bu sanat eserini meydana getirmek için devreye giren mimar ise bilinmemektedir.

Çinili Köşk

Çinili Köşk; içerisinde Selçuklu esintilerini barındırmakta ve Osmanlı’nın sivil mimarisini yansıtan nadir örneklerden bir tanesi olarak da sayılabilmektedir. Sütunlarla bezenen cephesinin yanı sıra kesme çinilerden ibaret olması da Selçuklu etkisinde olan erken Osmanlı döneminin göstergesi olarak sayılabilir.

İlk başlarda ikamet edilmek adına inşa edilen Çinili Köşk Müzesi’nin 1880 yılından itibaren kaderi değişmiştir. Osmanlı’nın son döneminde imparatorluk eserlerini sergilemek ve İslami unsurları içerisinde barındırmak adına farklı bir göreve geldiği de söylenebilmektedir. Ancak 1939 yılında Topkapı Sarayı’na bağlanmasıyla beraber müzelik görevini geçici olarak tamamlamıştır. Sonrasında da 1981 yılında İstanbul Arkeoloji Müzeleri çatısı altında faaliyetlerini göstermiştir. Günümüzde ise Türk İslam medeniyeti içerisinde çini sanatına dair eserleri sergilemek adına ziyaretçilerini beklemektedir. Bu eserler bölgelere ve tarihlere göre sıralanmıştır.

Çinili Köşk Müzesi

Yeniden Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü çatısı altında ziyaretçilerini beklemeye başlayan Çinili Köşk Müzesi; 11 ile 19. Yüzyıl aralığındaki çini eserleri içermektedir. Arkeolojik kazılarda bulunan ya da tespit edilen bu eserlerin sergilendiği alan olarak tanımlanmaktadır. Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerinden kalan yaklaşık olarak 2 bin eser bu müzede yer almaktadır.

Eserler müze içerisinde medeniyetlere ve bölgelere bağlı olarak farklı bölmeler halinde sergilenmektedir. Girişte Selçuklu döneminden kalan eserlere yer verilse de aynı katta slip teknikli ve Milet işi çini eserleri kendini gösteriyor. Orta salonun olduğu beş çıkıntılı odada ise İznik çini eserleri yer almaktadır. Gülhane Parkı kısmında ise Kütahya çinileri yer almaktadır. Son olarak da dış kısma açılan noktada ise Çanakkale imalatı olan çini eserleri görebilmek mümkündür. Çinili Köşk Müzesi girişi yapıldığı andan itibaren sol taraftan ilerlendiğinde her odayı rahatlıkla gezebilmek söz konusu olacaktır. Bu doğrultuda bir yerleşim düzeni ortaya çıkmakta ve kafa karışıklığı yaratmamaktadır.

Adres: Cankurtaran, Osman Hamdibey Yokuşu, 34122 Fatih/İstanbul

Saatler: 09:00 – 17:00

Telefon: (0212) 520 77 40

Web: muze.gov.tr

Açılış tarihi: 1953

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri