Beğen

Cumhuriyet Müzesi

29 Ekim 1923 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna en iyi noktadan şahitlik eden 2. Türkiye Büyük Millet Meclisi binası artık bir müze olarak hizmet veriyor. Atatürk’ün ilke ve inkılaplarının doğuşuna tanıklık eden bu yapı genç neslin bu anı yaşaması ve hissetmesi için bir müze haline getirildi. Çok partili sisteme geçişin de merkezi olan bu binayı ziyaret etmeniz, cumhuriyeti anlamanız ve hissetmeniz açısından çok önemli.

Müze 1923 senesinde Vedat Tek tarafından Cumhuriyet Halk Partisi binası olarak inşa edildi. Birinci Ulusal Mimarlık Akımı’nın öncülerinden olan Vedat Tek son derece başarılı bir işe imza atınca Atatürk Büyük Millet Meclisi’ni bu binaya taşımaya karar verdi. İlk meclisin artık yetersiz kalmasının ardından bu harika yapı 18 Ekim 1924 tarihinde Büyük Millet Meclisi olarak hizmet vermeye başladı.

Müzenin tarihteki yeri son derece önemliyken mimari açıdan birçok özel etmen yer alıyor. Tavanda yer alan Selçuklu ve Osmanlı bezeme motifleri oldukça değerli. Bunun yanı sıra yapıda yer alan saçak, kemer ve çiniler de o dönemin mimarisine ait muhteşem izler taşıyor. 1960 senesine kadar kullanılan bu yapıyı kesinlikle ziyaret etmeniz gerekli.

İlk Çocuk Dostu Müze

Yapı 1981 senesinden itibaren Cumhuriyet Müzesi olarak hizmet vermeye başladı. İçerisinde birçok önemli olaya dair resimler ve eşyalar yer alıyor. İlk üç cumhurbaşkanlığı döneminde yaşanan önemli olaylara tanıklık etmek için bu müze ziyaret edilebilir.

Müze içerisinde sergilenen eşyalar arasında Atatürk’ün 10. Yıl Nutku’nu okuduğu mikrofon da yer almaktadır. Böylesine önemli tarihi öğeleri barındıran müze her yaştan insan için muhteşem bir tecrübe olabilir.

Cumhuriyet Müzesi

Türkiye’nin ilk çocuk dostu müzesi olarak karşımıza çıkan Cumhuriyet Müzesi çocukların olayları daha iyi anlaması ve dikkatlerini sunulan bilgilere verilebilmesi için özel bir dille tanıtılmaktadır. Çocuklar için farklı bir konuşma üslubu takınarak yapılan anlatımlar çocuklar üzerinde çok daha güzel etkiler bırakmayı başarmaktadır.

Müzenin hemen yanında Kurtuluş Savaşı Müzesi de yer alır. Ayrıca karşısında da Ankara Palas yer alıyor. Büyün bu harika müzeleri aynı gün içerisinde gezebilir ve tarihe tanıklık etmenin keyfini sürebilirsiniz.

Detaylar

Yaz Dönemi
1 Nisan – 1 Kasım
Açılış Saati: 10:00
Kapanış Saati: 16:00

Kış Dönemi
1 Kasım – 1 Nisan
Açılış Saati: 08:30
Kapanış Saati: 17:30

Gişe Yaz / Kış Kapanış Saatleri
Yaz Dönemi: 15:30
Kış Dönemi: 17:00

Kapalı Günler
Cumartesi, Pazar

Adres: Doğanbey, Cumhuriyet Cd. No:7, 06050 Altındağ/Ankara
E-mail: kurtulussavasicumhuriyetmuzesi@kultur.gov.tr
Web: www.cumhuriyetmuzesi.gov.tr
Tel 1: 03123105361
Tel 2:

Giriş Ücreti: 15 TL – Durum: AÇIK

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri