Beğen

Damlataş Mağarası

Damlataş Mağarası Antalya Alanya ilçesinin batısında yer alır. Bu mağara 1948 yılında liman inşaatı için kullanılacak taş ocağın açılması esnasında bulunmuştur. Taş ocağı inşaası yapan görevlilerin patlattığı dinamit sonucu ortaya çıkan bu mağara günümüzde turizm ve tıbbı tedavi olarak kullanılmaktadır. Mağaranın girişinde yaklaşık 50 metre uzunluğunda bir geçit bulunur. Yüksekliği 15 metreyi bulan geçitten sonra ziyaretçilerin karşısına silindirik bir boşluk çıkar. Bu boşluktan aşağı inerek tabana ulaşılır. Mağara ismini sarkıtlardan damlayan su damlalarından dolayı Damlataş adını alır. Bulunan bu mağara hemen koruma altına alınıp araştırmaların başlatılmasına neden olmuştur.

Tıbbi Tedavi Alanında Damlataş Mağarası

Damlataş Mağarası genellikle görüntü için ziyaret edilen mağara olsa da şifa vermesinden dolayı da birçok ziyaretçi çeker. Astım hastalarına iyi gelen havasından dolayı birçok hasta mağaraya girerek bir süre içeride bekler. Bu hastalar doktor kontrolünde mağaraya girerek 21 günlük tedavi uygular. Hastalar mağarayı sabah 06.00 ve 10.00 arasında tedavi için kullanır. Ayrıca hastaların mağara içerisinde 4 saat kalmaları da doktorlar tarafından belirtilmiştir. Astım şikayeti olan kişilerin bu saatlerde mağaraya giriş yapmasının nedeni ise saat 10.00’dan sonra girişlerin turistlere açılmasından dolayıdır. Mağaranın bir diğer ilginç tarafı ise bütün mevsimlerde sabit sıcaklıkta olmasıdır. Mağara içerisindeki değerler; sıcaklık 22 santigrat derece, %95 rutubet, sabit basınç 760 mm’dir. Ayrıca mağara Türkiye’de turizme açılan ilk mağara unvanı ile de bilinir.

Damlataş Mağarası

Mağara Hakkında

Mağaranın oluşumu 15.000 yıl önceye kadar dayandığı düşünülmektedir. Yağmur yağdığı zaman mağaranın tavanında kireçli su akmaya başlar. Bu sular mağaranın sıcaklığı ve nem oranından dolayı mucizevi sarkıtlara neden olur. Aynı zamanda suların tabanda birikmesi ve zamanla da donmasından dolayı dikitler oluşmaktadır. Mağara oluşumu uzun süre önce deniz sularının kayaları aşındırması sonucu ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Mağara ücretleri;

Tedavi amaçla gelen kişiler için, 0,30 kuruştur. Bu fiyatın nedeni sembolik olarak kişilerden alınmasıdır.

Turistik amaç ile ziyaret eden yetişkinler için, 4,50 TL

Turistik amaç ile ziyaret eden öğrenciler için, 2,25 TL

Kış aylarında grup halinde gelen turistlere de indirim vardır.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri