Beğen

Datça Knidos Örenyeri

Knidos Antik Kenti Muğla’nın Datça ilçesinde, Reşadiye Yarımadası’nın en uç kısmında, Akdeniz ve Ege’nin birleştiği noktadaki Tekir Burun üzerinde yer almaktadır. Yüzlerce yıl önce batı Anadolu kıyı kentlerinin en önemli merkezlerinden bir tanesi olmuştur.

Antik şehir iki farklı bölümden oluşurken bu bölümler anakara ve “Kap Krio” şeklinde isimlendirilen ada kısmıdır. Knidos Antik Kenti çifte kent görünüme sahip yapılardan bir tanesidir. Kara parçası ile ada arasında yer alan deniz normal şartlarda liman olmak için fazla derindir. Ancak sonrasında bu kısım doldurularak bir limana çevrilmiştir. Yapılan işlemler sonrasında kentin iki farklı limanı ortaya çıkmıştır.

Knidos Örenyeri

Kentin çok fazla tercih edildiği dönemlerde kuzey tarafında yer alan liman askeri amaçla kullanılmıştır. Kuzey Limanı olarak isimlendirilir ve diğerine göre daha küçük bir limandır. Güney Limanı ticaret gemileri için ayrılan kısımdır. Geçmiş yıllarda her gün onlarca ticaret gemisini ağırlayan limanda mendirek kalıntıları görülürken Kuzey Limanı’nda yer alan kule hala varlığını sürdürmektedir.

Datça Knidos Örenyeri

Anakarada Görülmesi Gereken Onlarca Yapı

Knidos kentinin liman bölümü kadar anakara kısmı da heyecan vericidir. Şehir planlaması ızgara düzeninde yapılmıştır. Birbirine paralel çok sayıda cadde kullanılmış ve bu caddeler belirli noktalarda onlara dik olarak gelen caddeler ile kesilmiştir.

Anakarada sur duvarları ve akropol yer almaktadır. Doğu bölümünde Demeter Kutsal Alanı ve Büyük Tiyatro bulunur. Kentin çeşitli noktalarında toplamda 7 adet kilise vardır. Ayrıca Helenistik dönemden günümüze ulaşmayı başarmış olan bir villa da dikkatleri çeker. Kuzey bölgesinde de Musalar Kutsal Alanı bulunmaktadır.

Anakaranın kuzeydoğu bölgesinde Korinth düzende bir tapınak bulunmaktadır. Batısında Yuvarlak Tapınak Terası bulunurken hemen alt kısmında Apollon Terası yer alır. Şehrin aktif olarak kullanıldığı dönemde şenlikler bu terasta yapılırken insanlar terasın doğu ve batı yönlerinde bulunan sıralara oturarak buradan şenlikleri takip ediyordu.

Yapılan araştırmalar kentin M.Ö. 6. yüzyıldan itibaren dünya tarihinde önemli bir yer oynadığını göstermektedir. Şehrin popülerliğinin M.S. 5. yüzyıla kadar devam ettiği tahmin edilir. Günümüze ulaşmayı başaran eserlerin büyük bir kısmı bu döneme ait olan eserlerdir.

Yaz Dönemi
1 Nisan – 1 Ekim
Açılış Saati: 10:00
Kapanış Saati: 16:00

Kış Dönemi
1 Ekim – 1 Nisan
Açılış Saati: 10:00
Kapanış Saati: 16:00

Gişe Yaz / Kış Kapanış Saatleri
Yaz Dönemi: 15:30
Kış Dönemi: 15:30

Kapalı Günler
Cumartesi, Pazar

Adres: Yazı Mahallesi, Tekirburun Mevkii,
E-mail:
Web: muze.gov.tr
Tel 1: 02524121459
Tel 2:

Giriş Ücreti : 14 TL – Durum : AÇIK, Hafta sonu kapalıdır.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri