Dolmabahçe Sarayı

Evliya Çelebi; Dolmabahçe Sarayı’nın bugünkü yerinde Yavuz Sultan Selim’in bir köşk yaptırdığını yazar. I Ahmet zamanında, mekân taşla doldurulur ve köşk büyütülür. Sarayın ve yerleşimin adı buradan gelir. 19 yy.da II. Mahmut aynı yerde yeni bir saray bina eder. Bugünkü yapı ise; 1842 yılında I. Abdülmecit tarafından, Karabet Balyan’a inşa ettirilir. Yapımı 1853 senesine kadar devam eden Saray; Abdülmecit’in İkamet ettiği yer olmasının yanı sıra, resmi işleri de gördüğü mekândır. Abdülmecit’ten sonra kardeşi Abdülaziz’de bu Saray’da yaşamıştır. Cumhuriyet’in ilanından sonra Atatürk’ün İstanbul’daki Cumhurbaşkanlığı Konutu olan Dolmabahçe Sarayı, 10 Kasım 1938 tarihinde Atatürk’ün öldüğü yer olması münasebetiyle, Cumhuriyet tarihinde ayrı bir öneme sahiptir. Dolmabahçe Sarayı’nın ana yapıları; Harem, Mabeyn, Saat Kulesi ve Dolmabahçe Camiidir.

Saray’da 285 oda ve 46 adet salon, 6 hamam ve 68 tuvalet vardır. Saray 110 bin metrekare alana kurulmuş ve 1910’larda elektrik ve kalorifer sistemine geçmiştir. Mabeyn merdivenlerinin korkulukları, kristallerle süslenmiş harikulade bir görünümde olup; Mabeyndeki Taht Salonu’nda bulunan 36 metrelik kubbeden sarkan dört tonluk ve yedi yüz elli ampullü kristal avize, salona Avrupai bir hava katmaktadır. Bu avize Kraliçe Victoria’nın hediyesidir. Bu Taht Salonu 19 Mart 1877 tarihinde, II Abdülhamit’in Osmanlı meclisini açılışına ev sahipliği de yapmıştır.

Dolmabahçe Sarayı

Ayrıca; Haremde, Taht Salonu’nun izlenebileceği bir koridor vardır. Harem, törenlerin yapıldığı Mavi Salon, kadınların eğlendiği Pembe Salon, Atatürk’ün kaldığı odalar, Valide Sultan odaları gibi farkı mekânları barındırır. Saray’ın girişinde yer alan 30 metre yüksekliğindeki saat kulesininse 1895 yılında tamamlandığı söylenir. Saray’ın yanındaki Dolmabahçe Camii, Osmanlı mimarisine damgasını vuran; Balyanlardan, Nikoğos Balyan tarafından 1853 yılında tamamlanmıştır. Dolmabahçe Sarayı’nın arka kısmında Sultan’ın kuşları için 19 yy.da inşa edilmiş ufak bir köşk yer alır. Yapıda o dönem farklı türden, birçok kuş barındırılmıştır. Günümüzde müzeye dönüştürülen Dolmabahçe Sarayı, Milli Saraylar Daire Başkanlığına bağlıdır.

Ulaşım: 

Beşiktaş’tan İETT otobüsleri veya dolmuşlarla Anadolu ;;Yakasından gelenler Üsküdar-Kabataş Kadıköy-Kabataş Deniz yolu ile gelebilirler.Bağcılar-Kabataş Tramvay hattı ilede Dolmabahçe Sarayına ulaşılabilir.

>> TAM EKRAN GÖSTER <<

Bu makale 4 Nisan 2020 tarihinde oluşturuldu.
Bu makaledeki yazım hataları ve güncellemeler için Düzenleme önerebilirsiniz.


Bazı yorumlar "Yerel Rehberler" tarafından sağlanabilmektedir.

 1. Avatar
  Çok Amaçlı Kanal

  İstanbul’un incisi… Daha saraya girmeden, sarayın kapıları tarafından büyüleneceksiniz. Saat kulesiyle, haremiyle, selamlığıyla ve de en önemlisi boğaza sıfır göz kamaştıran odalarıyla insanı derinden etkiliyor.
  Bilet fiyatları değişkenlik gösterebiliyor.
  Ben iki kez gittim. İlk gittiğimde sadece selamlığı gezmek için 10 TL vermiştim. Son gittiğimde ise 10 TLye hem haremliği hem de selamlığı gezdim.
  Haftasonları çok kalabalık oluyor.
  Hafta içi erken saatlerde gitmenizi tavsiye ediyorum.
  Kapanış 16.00 ancak son giren olmayı istemezsiniz çünkü görevliler tarafından alelacele gezdiriliyorsunuz.
  İçeriden sarayın her yerini anlatan kulaklıkları temin edebilirsiniz.

 2. Avatar
  Mehmet GÜNAYDIN

  Evet, bir tarihi yer olarak çok ihtişamlı bir yer. Giris ücreti 60 tl. Olunca turkiye cumhuriyeti vatandasi olunca, iceri girmek imkansiz. Döviz cinsi karşısında paramızın 6 kat değersiz olduğunda içeri girişlerin yabancılar icin 90 tl. Değil, 350 tl.civarinda olmasi gerekir.Türk olan kısıta iceri girus pahalı, yabancı turist için 90 tl. Sizin yönettiğiniz belediyenin….

 3. Avatar
  Emrah Cenik

  Bir insanın hayatında 1 kez bile olsa görmesi gereken bir şaheser. Dünyada tek olan tarihi avize ve onun bulunduğu salon sizi tarihin en şatafatlı dönemine götürecek. Tabii ki Atamızın son uykusuna eşlik eden o mütevazı odayı. Bir yanda Osmanlının şatafatı, diğer yanda genç Türkiye Cumhuriyetinin mütevazılığı iç içe.

 4. Avatar
  CHMedya

  Mustafa Kemal Atatürk’ün yattığı yatağı yataktan tutun, kullandığı ilaçlara kadar her şey korunmuş. Salı günleri mehter takımı oluyor.

 5. Avatar
  Sukriye Caliskan

  cok degerli bir tarihi eser, ancak cok bakımsız… inanamadım, danteller pislikten renkleri gorunmuyor…. birçoğu alenen yırtık… içim acıdı… 20 sene önceki halinden eser yok… acil uzman ellerin bakım ve restorasyonu gerekiyor

 6. Avatar
  Kutay Sezer

  Kesinlikle görülmesi gereken bir yer. Odalar mobilyalar, hepsi ayrı güzel. Ortam havası zaten değişik sizi o zamanlara götürüyor.

 7. Avatar
  Mustafa Güçlü

  Haremlik ve Selamlık olarak iyi ayrı bölümden oluşuyor, her ikisini de ziyaret ederek o devirde ne kadar ihtişamlı ve lüks içinde yaşandığı görebilirsiniz. Üstelik yapımı için dış devletlerden dünya kadar borç para alarak inşa edilmiş. Fotoğraf ve video çekimine izil verilmiyor !

 8. Avatar
  Mustafa KAYA

  Istanbulda vaktiniz var ve gezilecek yer ariyosaniz degerlendirin derim. Bogaza sifir cafesinde cay icmeden de ayrilmayin.

 9. Avatar
  Özer Boztuna

  Tarihçesini ve özelliklerini hayranlıkla dinledim ama benim için tek anlamlı ve önemli noktası vardı, görünce gözyaşına boğulduğum.

 10. Avatar
  ankaralı ooz

  Atamızın odasını gezin mutlaka. Saat 4 de kapanması kötü. Biraz daha ileri bir saate çekilse iyi olur.

 11. Avatar
  Fatih Kaya

  İçeri girince tarih kokusu sizi hemen sarıyor. Görmeyenler için söylüyorum ivedilikle gidin.

 12. Avatar
  nesrin belet

  Saraya giremediğimiz için bişey diyemiyorum yalandan müze kart aldırıp sonra sarayları kendi içlerinde bölümlere ayırıp burası müze kartla burası paralı diyerek nitelikli insan tokatlamayıda bizlere öğrettikleri için teşekkürler..para ile gireceksem niye bu alınmaya zorlanıyor hadi aldım o zaman niye sürekli aynı yerin bi başka odasına para ödüyorum.. Yazıklar olsun müze kartı sokun bi tarafınıza

 13. Avatar
  semra teker

  Tarihi ile kendine hayran bırakan bir ecdad, gerçek değerlerin bulunduğu bir saray her bir detayı muazzam bir işçilikle ve düşünceyle yapılmış, mutlaka gidilip görülmesi gereken yerlerden bir tanesi .

 14. Avatar
  İbrahim Aydın

  Beşiktaş’ta bulunan bu saray oldukça zengin bi yapıya sahip denize sıfır bi konumda içeri girmek için ücret veriliyor ve ziyaretçileri oldukça çok. Saraya girmeden önce sizi tarihi bi saat kulesi karşılıyor. İstanbul’da gidilmesi gereken tarihi yerlerden.

 15. Avatar
  Fatih Adiyaman

  Muhteşem bir mekan. Ama iç mekanda fotoğrafın çekilmiyor olması kötü. En azından bir kaç mekân fotoğraf çekilmesi için serbest olabilir.

 16. Avatar
  Ismail Eyvaz

  Çok güzel bir yer ama Osmanlı’nın çöküş zamanında yapılması iyi olmamış bence yinede şimdi o maliyeti çıkarmaya çalışan bir yer içerisinde bulunan yerleri tarifi zor ama şöyle söyleyeyim ki bir halı var bir köşesi 15 metreye yakındı herhalde daha fazlada olabilir çok değerli benim gözümde içerisinde buram buram tarih kokusu var ben çok beğendim İstanbul’a giden herkesin mutlaka gelip gezmesi gereken bir yer sesli rehber almayı unutmayın ki merak ettiğiniz yerin numarasını girince size anlatsın ben uzun uzun dinledim içeride fotoğraf çekmek yasak nede olsa tarihi bir yer

 17. Avatar
  Beke Ok

  Osmanlı tarihine fazla meraklı değilseniz tavsiye etmem zaten sıra uzun oluyor genelde ama giderseniz atatürkün yatağını görmenizi tavsiye ederim harem kısmının orada

 18. Avatar
  Tarık Miroğlu

  Cumhuriyetimizin kurucusu büyük komutan Mustafa Kemal ATATÜRK burada vefat etmiştir.O dönem ve öncesinden kalma bir çok tarihi eserler mevcuttur her türk vatandaşının görmesi gereken aynı zamanda çocuklarına gezdirmesi gereken bir yerdir.

 19. Avatar
  İlkim Özbahçeci

  Harika bir tarih fakat giriş ücretleri ve girmek için sıra beklemek insanı yoruyor

 20. Avatar
  isa dikeç

  Otuz birinci osmanlı padişahı sultan abdulmecid (1839-1861) tarafından yaptırılmıştır. 285 odası, 43 salonu, 68 tuvaleti ve 6 hamamı vardır. Mustafa kemal Atatürk burada vefat etmiştir. Saray 1984 yılından itibaren “müze-saray” olarak geziye açılmıştır. Gerçekten İnanılmaz bir yer her bir yanı tarih kokuyor! Büyük bir yer 2 saat gezdim içinde çok güzeldi. Amma velakin yahut gayrı… ücret biraz pahlı öğrenci bile 10 tl. Ve müze kartla giriş olmuyor maalesef.

 21. Avatar
  Kemal

  Mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir mekan. Bununla beraber burada müze kartın geçmediğini bilmekte de fayda var. Yaz dönemleri çok kalabalık oluyor ayrıca park yeri de problem. Kendi arabanız ile gitmektense toplu taşıma araçlarını tercih edebilirsiniz. İçeriyi gezerken biraz bilgi sahibi olmak güzelliklerin daha da iyi anlaşılmasını sağlıyor.

 22. Avatar
  hazal artuvan

  Sesli kılavuz alıp her odayı dinlemek baya vakit kaybettiriyor. Akılda kalan sadece ingiliz firmasından alınan pahalı avizeler ve kaliteli kumaşlar olduğu bir de çok fazla odasının olduğu… Tarih öğrenirim diye ümit etmeyin gezi sırasında. Bahçesindeki saat müzesi çok güzel ama havasız ve sıcaktı. Tümüne Giriş 90tl idi. tc vatandaşına indirimli yarısını ödüyorsunuz. Öğrenci ve öğretmen indirimi var ama bilet kesilmeden belirtin yoksa geri düzeltmek zor oluyor epey azarlandık memur tarafından. Sadece selamlık veya harem i gezmek de mümkün. Birini seçecekseniz haremi tavsiye ederim. Atatürk ün gözlerini yumduğu oda da harem bölümünde. Harem yaşam sürdükleri salonlar odalar ve banyoları içeriyor. Selamlık yönetimle ilgili. Görecek daha az şey var. Kantin ve tuvalet binanın dışında mevcut. İçerisi çok kalabalık havasız ve oturacak dinlenecek bir yer yok.

 23. Avatar
  Elmas Yavuz

  Tek kelimeyle gezip ziyaret edilecek bir yer herkeze tavsiye ederim ulu onder atamizin yattgi yatak beni cok duygulandirdi oraya tekrar ziyarete gidicem oradan ayrilmak istemedim

 24. Avatar
  Nagehan Arıcı

  Haremlik bölümü gezdik sayısız odası olmasi neteden girip nereden çıktığınızi anlayamadığımız odalarla dolu sabah 9 gelmenizini tavsiye ederim

 25. Avatar
  Özge Diker

  Tarihi bir yer olmasının yanında hala çok güzel bir şekilde ayakta tutulan bir yer süs havuzlarında yüzen balıklar, odunlardan yapılmış masa ve sandalyeler, birçok farklı ağaç çiçek vs. Mimarisi ve daha bir sürü şey çok güzel bir yer kesinlikle gidilmeli 10/10

 26. Avatar
  Remzi T

  Yüzyıldan daha uzun bir zamandır boğazın manzarasını şenlendiren tarihî yapısı ve ihtişamlı görüntüsüyle Osmanlı yadigârı muhteşem bir saray. Arkasında Çınar ağaçları gölgesinde yürüyüş yapabilecek geniş bir yol hepinizi bekliyor.

 27. Avatar
  neslihan polat

  Kesinlikle gidilmesi gereken bi yer, tarihimiz hakkında insanı hayretler içinde bırakabilen o ihtişamlı saraylarda neler yaşandığı, atatürk ün öldügü oda, gözunde canlandırabileceğin çok şey var biz çok etkilendik ..

 28. Avatar
  derya kaya

  Fazla söze gerek yok. Mükemmel. Amma girişler çok pahalı. Bu kadar da olmaz. İnsanlar gelmesin diye fiyatları abartmışlar sanki. Kişi aşı 90 kaat yıl 2019

 29. Avatar
  Emel Cihangir

  Eşsiz bir mimari, çok incelikli ve zevkli bir tasarımla oluşturulmuş. Eşyalar öyle zarif ki bugün niçin bu sadelik ve seçkinliğe ulaşamıyoruz? Ata’mızın odasını görmek en büyük mutluluktu, onun sade ve zarif zevkinin bir yansıması. Yaklaşık 300 odaya sahip bir saray özellikle çıkışta yer alan balo salonuna hayran kaldık. Milli Saraylar’a bağlı olduğu için müze kart geçerli değil, gişeden bilet alarak ziyaret edebilirsiniz.

 30. Avatar
  Yavuz Ersin

  Öğretmen ve öğrenciler için fiyatı oldukça uygun ancak Normal vatandaş için çok çok pahalı
  çok fazla Arap turist var biraz rahatsız edici ve onların gelip buraları rahat rahat gezerken bizim vatandaşımızın gezememesi üzücü
  Çok büyük bir alan Gez gez bitmiyor İhtişam İhtişam bir daha gider miyim Hiç zannetmiyorum

 31. Avatar
  Serhat Öğretmen

  Muhteşem. Öğretmen 10 tl öğrenci 20 tl sivil 90 tl Bu fiyatlar haremlik ve selamlık Öğretmen ve öğrenci de haremlik-selamlık 20 TL Ama sivil haremli ayrı selamlar ayrı alabilir selamlıque 50 lira haremlik ileride 50 TL ikisini birden alınca 90 TL

 32. Avatar
  Hasan hasan

  1 saat kadar sıra bekledikten sonra ümidimizi kesip ayrıldık. Lakin daha dış kapıdan girerken mimarisi büyülüyor… Manevi olarakta etkikenmeye açıksanız sabah erken gidip en azından sırada makul bir yer kapın.

 33. Avatar
  Elmas Dede

  Tarihi bu kadar önemli bir mekanda TURİSTLERİN duyarsız (ayaklarındaki galoslari sağa sola atmaları) ve sadece selfie meraklari,, bu konudada önlem alınmalı Ve bizim tarihimize saygı duymaları gerekir!

 34. Avatar
  Tayyibe ARICI

  Dolmabahçe sarayı son dönem osmanlı saraylarından Avrupa yakasında ihtişamlı yapısı, bol miktarda odaları ile boğaza nazır buram buram tarih…dijital kulaklıkla her bölüm için ayrı bilgi alınması başarılı…mutlaka gezilip görülmeli

 35. Avatar
  Ömer

  Dolmabahçe Sarayı İstanbul da.Ankara yanlış yazılmış İstanbul da olacak

 36. Gezilecek Sanal Müzeler (Türkiye) | Catering Guide

  […] Dolmabahçe Sarayı -> Sanal Müze Gez […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir