Beğen

Domuztepe Höyüğü

Osmaniye il merkezinden 35 km uzakta olan bir antik yerleşim alanı olan Domuztepe Höyüğü, bir kısmı Aslantaş Barajı altında kalan bir antik yerleşim noktası olarak ifade edilmektedir.

Düziçi ilçesinde yer alan bu höyüğe dair ilk arkeolojik çalışmalar 1947 yılında gerçekleştirilmiştir. Ceyhan Nehri kenarında olan tepelerde bir yerleşim noktası olduğu karara bağlanmıştır. Sonrasında da Prof. Dr. Uluğ Bahadır Akın tarafından yapılan kazı çalışmaları başlamıştır. Ancak kısa bir uzaklıkta yer alan Karatepe Höyüğü nedeniyle Domuztepe Höyüğü geri planda kalmıştır. Öte yandan aynı dönemde Aslantaş Barajı’nın inşasına da karar verilmiş ve 1976 yılında tekrardan çalışmalar gündeme gelmiştir. Bu noktada yamaçta yer alan iki aslan heykeli sudan daha da uzak tutulmuştur. Öte yandan Geç Hitit Dönemi’ne ait olan kapı aslanı heykelleri daha da kapsamlı çalışmaların yapılması gerektiğini ortaya koymuştur.

Tarihçe

Çalışmalar 1983 yılında tekrar başlamış ve sınırlı bir zaman dilimi boyunca gerçekleştirilmiştir. Burada tahminden daha da başarılı sonuçlara ulaşılmış ve bölgenin MÖ 7000 yılına kadar uzandığı ifade edilmiştir. Bölgenin Geç Hitit Dönemi’ne kadar yerleşim yeri olduğu bu kazılar sonrasında ortaya çıkarıldı. Bu bölge genelinde anıtsal binalar ve etkili surlara denk gelinmiştir. Aynı zamanda da oldukça büyük bir antik kentin ilk ayak izlerine bu dönem içerisinde denk gelinmiştir.

Görsel

Domuztepe Höyüğü

Domuztepe Höyüğü yaklaşık olark 45 bin metrekarelik bir alanı kapsamaktadır. Buradaki çalışmaların başlamadan önceki süre zarfında da bölgede yer alan ağaçların ve çalıların kesilmesi durumu söz konusu olmuştur. Giderek temizlenen bu bölgede aktif çalışmalar başlamış ve son derecede etkin bir sonuca ulaşılmıştır. Geç Tunç Çağı’ndan Hitit Dönemi’ne kadar geçen süre zarfındaki bulgulara rastlanılmıştır.

Önasya geneli baz alındığında engebeli bir arazide bu kadar büyük bir yerleşim antik dönemlerde kayda geçmemiştir. Aynı zamanda da bu noktada Neolitik ve Paleolitik Çağ’a dair izlere de rastlanılmıştır. Tunç Çağı içerisinde de sekiz katlı yapılara rastlanılmıştır. Öte yandan daha yüksek bir yerleşimin yapıldığı ve surların da yüksek seviyelerde inşa edildiği ifade edilmekte olan bir durumdur.

Tescil tarihi: 10.10.2000
Adı: Domuztepe Höyüğü (Kahramanmaraş)
Adres : Cennetpınarı, 46700 Türkoğlu/Kahramanmaraş
Web: http://ktb.gov.tr/

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri