Beğen

Eğit-Der Eğitim Müzesi

Ankara Çankaya’da yer alan bu müze Kültür Bakanlığı talimatları doğrultusunda hizmete açılmıştır. 7 Ekim 1994 yılından itibaren ilk projeleri ortaya konulan Eğit-Der Eğitim Müzesi; 17 Nisan 1995 yılından itibaren faaliyet göstermektedir. İçerisinde farklı odalar olan bu müzenin her bir noktasında ziyaretçilerin farklı araçları görebilmeleri de mümkün olarak görülebilmektedir.

Eğit-Der Eğitim Müzesi içerisinde yer alan Eğitim Araçları Odası içerisinde geçmişten günümüze kadar gelen her türdeki eğitim araçları bulunmaktadır. Bu araçların sergilenmesi ve işlevleri hakkında bilgilendirmeler de yapılmaktadır.

Eğit-Der Eğitim Müzesi Eğitim Belgeleri Odası ise Osmanlı Devleti döneminde olan Arap ve Türk alfabeleriyle yazılan eserlere yer verilmektedir. Kitap, dergi, gazete, kimlik, sağlık karnesi ve memur mazbataları bu odada yer almaktadır. Aynı zamanda da önceki zamanlarda verdiği eserlerle tanınan isimlerin bazı eşyaları da bu alanda yer almaktadır. Burada en fazla dikkat çeken belge ise 22 Şubat 1894 tarihinde basılan Aydın Vilayet Gazetesi’nin orijinal nüshasıdır. Öte yandan eski milli eğitim bakanları olan Mustafa Necati, Saffet Arıkan, Reşit Galip ve Rüştü Uzel gibi isimlerin büstleri de yer almaktadır.

Eğit-Der Eğitim Müzesi

Eğit-Der Eğitim Müzesi Öğretmen Örgütlenmesi Odası içerisinde de öğretmenlerin örgütlü bir biçimde çalışmasına dair verilere yer verilmektedir. Haber kaynakları, kitap, dergi ve gazeteler de burada yer almaktadır. Resimlerle de bu durum hakkında bilgi verilmiş ve ziyaretçilere açık haline de getirilmiştir.

Eğit-Der Eğitim Müzesi Eğitim Belgeselleri Odası doğrultusunda da cumhuriyet tarihinde dikkat çeken öğretmenlerin geleceğe dair videoları yer almaktadır. Aynı zamanda da 1940lı yıllara ait taş plaklar ve resimler de bu oda içerisinde bulunmaktadır.

Kitaplık Odası içerisinde de her türlü kitabı görebilmek mümkündür. Buradaki kitaplardan herkesin talep etmesi durumunda yararlanması da söz konusudur. Aynı zamanda da kitap bağışı yapmak isteyenler de bu bölümden kabul edilmekte ve belli sayıda kitap yardımı yapanların kendi adlarına dair bir alan oluşturulmaktadır.

Eğit-Der Eğitim Müzesi Salonu da okul, kurs ve köy enstitülerine dair fotoğrafların yer aldığı bir yerdir. Burada Hasan Ali Yücel ve İsmail Hakkı Tonguç’un büstleri de bulunmaktadır.

Adres : Kızılay, Sümer-1 Sk. 10/1, 06420 Çankaya/Buca/Ankara
Saatler: 09:00 – 17:00
Telefon : (0312) 417 97 19
Web : http://ktb.gov.tr/

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri