Beğen

Eskişehir ETİ Arkeoloji Müzesi

Ülkemizde hizmet veren müzelerin büyük bir kısmı Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kurulmuş ve hizmete açılmıştır. ETİ Arkeoloji Müzesi Türkiye’de özel sektör tarafından hayata geçirilmiş olan ilk müze projesi olarak karşımıza çıkar.

Tarihçe

Müzenin inşası 2010 senesinde tamamlanmış ve zaman kaybedilmeden idari bina hizmete girmiştir. Müze yaklaşık 1300 metrekarelik bir alana kurulmuştur. Müze binası üç blok halinde karşımıza çıkarken toplamda 4000 metrekarelik bir kullanım alanına sahiptir.

İdari bloğun bodrum katı laboratuvar ve fotoğrafhane olarak kullanılır. Zemin katı ise yalnızca kafeteryaya ayrılmış olan bölümdür. Binanın 1. ve 2. katları kütüphane ve idari bölüm olarak hizmet verir.

Müzenin bahçe kısmında taşınmak kültür varlıklarımız sergilenir. B Blok zemin katı genellikle konferans ya da sergi gibi etkinliklerde çok amaçlı salon olarak kullanılması için tasarlanmıştır. C Blok zemin katında yarı açık teşhir ve süreli sergi salonu bulunur. Hem B hem de C bloğunun bodrum katları ise depo olarak kullanılmaktadır. Her iki bloğun birinci katları arkeolojik eserlerin sergilendiği alanlardır.

Eskişehir ETİ Arkeoloji Müzesi

Özenle Korunan Kültür Varlıkları

Eskişehir ili ve çevresinde çok eski yıllarda yaşamış olan toplumlardan günümüze kadar ulaşmayı başarmış taşınır ve taşınmaz kültür varlıkları yer alır. Yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen bu varlıklar ilk olarak 1945 senesinde Eskişehir Alaeddin Camii’nde sergilenmeye başlamıştır. Buraya kurulan depo müze ile eserler insanlara ulaştırılır.

1966 senesine gelindiğinde Odunpazarı semtinde yer alan Kurşunlu Camii Külliyesi’nde resmi olarak Eskişehir Müze Müdürlüğü kurulur. Aynı dönemde müdürlük teşhir ve hizmetlerine başlar. 1974 senesinde müdürlük Akarbaşı Mahallesi’nde yer alan Atatürk Bulvarı’na taşınmış ve çalışmalarına burada devam etmiştir.

Müzenin yetersiz kalması ve günümüze uygun bir hale getirilmesi için restorasyon çalışmalarına başlanmasına karar verilmiş ve müze 2001 yılında ziyarete kapatılmıştır. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ETİ Şirketler Grubu Yönetim Kurulu arasında 28 Şubat 2007 tarihinde imzalanan protokol ile müze inşaatının sponsorluğu ETİ Şirketler Grubu tarafından üstlenilmiştir.

Tarihler 2011 senesini gösterdiğinde çalışmaların tamamlanmasının ardından müze Cumhurbaşkanı tarafından resmi olarak hizmete açılmış ve ETİ Arkeoloji Müzesi ismini almıştır. Eskişehir’de gerçekleştirilen kazılarda elde edilen eserlerin tamamı bu müzede sergilenir.

Yaz Dönemi
1 Nisan – 1 Ekim
Açılış Saati: 10:00
Kapanış Saati: 17:00

Kış Dönemi
1 Ekim – 1 Nisan
Açılış Saati: 08:00
Kapanış Saati: 17:00

Gişe Yaz / Kış Kapanış Saatleri
Yaz Dönemi: 16:00
Kış Dönemi: 16:30

Kapalı Günler
Cumartesi, Pazar

Adres: Akarbaşı Mahallesi, Atatürk Bulvarı No: 64 Odunpazarı / Eskişehir
E-mail: muze2603@kulturturizm.gov.tr
Web : www.eskisehirmuze.gov.tr
Tel 1: 0222 230 13 71
Tel 2:

Giriş Ücreti : 10 TL – Durum : AÇIK, Hafta sonu kapalıdır.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri