Beğen

Gaziantep Arkeoloji Müzesi

Gaziantep şehir merkezinde bulunan bu müzede, bölgede yer alan tarihi eserlere ve fosillere yer verilmektedir. Gaziantep Arkeoloji Müzesi içerisinde Jeolojik Dönemi kapsayan fosillere yer verilmektedir. Aynı zamanda da Paleolitik Dönemi içeren bazı eserler de bu müzede yer almaktadır. En fazla dikkat çeken fosil ise nesli binlerce yıl önce tükenmiş olan Maraş Fili’nin el iskeletleri olarak adlandırılmaktadır. Gaziantep çevresindeki arkeolojik çalışmalar sonrasında ortaya çıkarılan ve Geç Hitit dönemini kapsayan eserlere de yer verilmiştir. Karkamış Antik Kenti kazısına dayalı olan eserlerin yanı sıra Klasik Dönem ve Roma dönemlerine ait olan bulgular da sergilenmektedir. Gaziantep’in İslam Dönemi’ne dair tarihi eserler de bu müze içerisinde yer almaktadır. Osmanlı Dönemi’nde de var olan tarihi bulgular Gaziantep Arkeoloji Müzesi içerisinde yer almaktadır.

Arkeoloji Müzesi

Gaziantep’te yer alan Zeugma Antik Kenti’nden çıkarılan mozaikler de ilk olarak Gaziantep Arkeoloji Müzesi içerisinde yer almıştır. Ancak 2011 yılından itibaren Zeugma Mozaik Müzesi’ne taşınma işlemi de gerçekleştirilmiştir.

Gaziantep Arkeoloji Müzesi’ne dair ilk çalışmalar Sabahat Göğüş tarafından 1944 yılına uzanmaktadır. 1969 yılında ise İstasyon Caddesi’nde faaliyete geçen Gaziantep Arkeoloji Müzesi; ilk olarak Nuri Mehmet Paşa Camii’nde ziyaretçilerini ağırlamıştır.

Gaziantep Arkeoloji Müzesi

Gaziantep Arkeoloji Müzesi içerisinde etnografik eserlere de yer verilmiştir. Sonrasında da bu eserler Hasan Süzer Etnografya Müzesi’ne taşınmıştır. Zeugma mozaikleri de bir dönem bu müzede yer alsa da ilk olarak 2005 yılında Gaziantep Arkeoloji Müzesi Ek Binası’na taşındı. Ancak burada yetersiz alanda sergilenmesinden ötürü de 2011 yılında Zeugma Mozaik Müzesi’ne nakli gerçekleştirildi.

Mozaiklerin taşınma işlemlerinin tamamlanmasıyla beraber Gaziantep Arkeoloji Müzesi yeniden ele alınarak restorasyon çalışmalarına tabi tutuldu. Uzun süren bu çalışmalar sonrasında da 18 Mayıs 2017 tarihinden itibaren ziyaretçilere tekrardan açıldı. Gaziantep Arkeoloji Müzesi günümüz halinde ortaya çıkan sergileme faaliyetleri Alt Paleolitik Dönem’den başlayarak Cumhuriyet Dönemi’ne kadar geniş bir çerçevede yer almaktadır. Sergileme alanları zemin kattan başlamakta ve kronolojik olarak üst katlara doğru da ilerlemektedir. Gaziantep Arkeoloji Müzesi doğrultusunda mesai saatlerinde herkesin ziyaret etmesi mümkündür.

İletişim

Adres: İncili Pınar, 27090 Şehitkamil/Gaziantep

Saatler: 10:00 – 17:00

Telefon: (0342) 324 88 09

Web: muze.gov.tr

Kuruluş tarihi: 2005

Açılış: 1969

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri