Beğen

Hadrianus Kale Kapısı

Roma İmparatoru Hadrianus’un Antalya’ya gelmesinden ötürü yapılan Hadrian Kale Kapısı Antalya sınırları içerisinde yer almaktadır. Antik liman bölgesinde yer alan bu kalıntılar Kaleiçi girişlerinden bir tanesi olarak da ifade edilmektedir. Bu kapı aynı zamanda da halk arasında Üç Kapılar olarak da kendini göstermektedir. Antalya genelinde en iyi korunarak bu zamana kadar gelmiş olan antik yapılardan bir tanesi olarak tabir edilmektedir. MS 130 yılında yapılmış olan bu eser üzerinde kabartmalar ve Hadrianus’u anlatan detaylara da yer verilmektedir. Bundan dolayı da oldukça ilgi çeken bir tarihi eser olarak da tabir edilmektedir.

Hadrianus Kale Kapısı Hakkında

Hadrianus Kale Kapısı, şehir surlarının günümüze kadar bozulmadan gelen kısımlarından bir tanesidir. Yuvarlak kemerlere sahip olan Hadrianus Kale Kapısı; 3 farklı biçimde de yer almaktadır. Beyaz mermerden meydana getirilen bu kale kapısının içerisinde oyma ve kabartmalara da yer verilmektedir. Aynı zamanda da bu kale kapısının yanında iki farklı kule de kendini göstermektedir. Kuzey kısmında yer alan kulenin alt bölümlerinde antik çağ öğeleri de yer almaktadır. Üst kısımları ise Anadolu Selçukluları dönemine aittir. Dört farklı sütunu içeren ve üç göze sahip olan girişiyle mimari açıdan eşsiz bir eser olarak adlandırılmaktadır. Aynı zamanda da üzerinde de tak bulunmaktadır. bu takın üzerinde dönemin imparatoru ve hanedan mensupları heykelleri olduğu tahmin edilmektedir. Ancak bu heykeller günümüze kadar ulaşamamıştır.

Hadrianus Kale Kapısı

Pamfilya bölgesine ait bir eser olan Hadrianus Kale Kapısı; dönemi hakkında da bilgi vermektedir. Aynı zamanda da bu yörede hangi medeniyetlerin olduğuna dair detayları da içermektedir. Antalya gezileri esnasında muhakkak ziyaret edilmesi gereken alanlar arasında bulunmaktadır. Roma ve Selçuklu detaylarını içeren Hadrianus Kale Kapısı; korunmuş yapısıyla halen daha etkisini göstermektedir. Mimari detaylarıyla bir başyapıt olarak adlandırılmaktadır. En güzel kapılardan bir tanesi olarak antik döneme ışık tutan bir eserdir. Roma döneminde yapılan Hadrianus Kale Kapısı; ziyaretçilerinin de beğenisini kazanan yapıda yer almaktadır. Bu sayede de Antalya turizminin önemli öğelerinden bir tanesidir.

Web: http://ktb.gov.tr/

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri