Beğen

Hatay Arkeoloji Müzesi

2014 yılından itibaren Dünya genelinde en büyük mozaik sergileme noktası olan Hatay Arkeoloji Müzesi içerisinde antik dönemden kalan eserlere denk gelebilmek söz konusudur. Hatay coğrafyası farklı medeniyetlere ev sahipliği yaptığından ve birçok farklı büyük uygarlığın tarih boyunca sınırları içerisinde bulunmasından ötürü kapsamlı bir sergi merkezi olarak gösterilmektedir.

İlk olarak Antakya Cumhuriyet Alanı içerisinde yer alan Hatay Arkeoloji Müzesi; bu dönem içerisinde Dünya genelinde en büyük üçüncü mozaik müzesi olarak sayılmaktaydı. Hitit, Helenizm, Roma ve Bizans dönemlerine ait eserlerin Antakya ili sınırları içerisindeki kazılardan çıkarılmış olması üzerine burada sergilenmeleri mümkündü.

Tarih

1934 yılında Hatay Arkeoloji Müzesi konusunda ilk girişimler ortaya çıktı. Ancak 1938 yılında Hatay’ın Türkiye’ye katılmasıyla birlikte 23 Temmuz 1948 tarihinde müze faaliyete geçti. Hatay Arkeoloji Müzesi içerisinde sekiz farklı sergi salonu ve bahçe doğrultusunda ziyaretçilerini kabul etmektedir. Aynı zamanda da bu salonlar bulunulan eserlerin dönemlerine uygun olarak da dizayn edilmiştir.

Görseller

Hatay

Yeni binasıyla beraber Hatay Arkeoloji Müzesi; 28 Aralık 2014 tarihinde ziyaretçilere açılmıştır. Oldukça geniş bir alanda inşa edilen bu müze; aynı zamanda da Dünya’nın en geniş arkeoloji müzesi olmayı da başarmıştır.

4 Mayıs 2015 tarihinden itibaren de restorasyonunda hataların yapıldığı yönünde bilgilendirmelerin bulunmasıyla beraber; bu restorasyonun iptal edildiği ve tekrarlanacağı da belirtilmiştir. Sonradan bu karar da iptal edilerek; Hatay Arkeoloji Müzesi hizmetlerine kaldığı yerden devam etmektedir.

Adres: Küçükdalyan, Antakya Reyhanlı Yolu No:117, 31120 Antakya/Hatay

Saatler: 10:00 – 17:00

Telefon: (0326) 225 10 60

Web: muze.gov.tr

Kuruluş tarihi: 1948

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri