Beğen

Hattuşaş

Hitit medeniyetinin izlerini taşıyan Hattuşaş Antik Kenti; aynı zamanda da Geç Tunç Çağı döneminde bu medeniyetin başkenti olarak sayılmaktadır. Çorum il sınırları içerisinde yer alan Hattuşaş; il merkezinin 82 km uzağında yer almaktadır. Boğazkale ilçesi sınırları içinde bulunan bu antik kent isteyen herkesin ziyaret edebileceği bir alandır.

Hattuşaş antik kenti ilk olarak MÖ 17 ile 13. Yüzyıllar arasında başkent olarak Hitit İmparatorluğu’na hizmet etmiştir. Halen daha bu bölgede kazı çalışmaları yapılsa da bu antik kentin 1986 yılında UNESCO Dünya Mirasları listesine dahil olduğu da bilinmektedir.

Hattuşaş Antik Kenti

Hattuşaş antik kenti; sanat ve mimarlık konusunda oldukça gelişmiş bir şehirdir. Orijinal adı Addah olan bu kentin çok geniş bir alanda yer aldığı bilinmektedir. Bu bölgede yapılan çalışmalar doğrultusunda beş farklı kültür katına da rastlanılmıştır. Hatti, Asur, Hitit, Frig, Galat, Roma ve Bizans döneminden kalan eserler bu bölgeden çıkarılmıştır. Hattuşaş antik kenti geniş bir bölgeden meydana geldiğinden ötürü kalıntılar farklı bölmelerde ziyaretçilere sunulmaktadır. Aşağı Kent, Yukarı Kent, Kral Kalesi ve Yazılıkaya adı altında var olan bu noktalar herkese açıktır.

Görsel

Hattuşaş

Hattuşaş antik kentinin kuzey kısmı Aşağı Şehir, güney kısmı ise Yukarı Şehir olarak adlandırılmaktadır. İlk olarak Fransız Charles Texier tarafından bulunan bu bölgeye dair kazılar da 1893 yılından itibaren başlamıştır. En büyük keşif ise 1906 yılında bulunan çivi yazısı bir Hitit arşividir. Hitit başkentindeki yerleşim yerleri de genel olarak Büyük Kale civarında yer almıştır. Aşağı Şehir ise daha çok ticaretle uğraşan ve dışarıdan gelen tüccarların kullanımına uygundur. Var olan yazıtlara bağlı olarak MÖ 18. Yüzyılda bu kentin Kuşşara Kralı Anitta tarafından hasara uğratıldığı ifade ediliyor. Bu tarihten 100 yıl sonra yeniden eski haline gelen kentin MÖ 1600 yıllarında da yeniden başkent olduğu ifadeleri yer alıyor. Bu kentin kurucusu ise Birinci Hattuşili olarak ifade ediliyor.

Anadolu’nun en görkemli medeniyet merkezlerinden olan Hattuşaş antik kenti her an kişilerin ziyaretine açık bir halde bulunmaktadır. Burada farklı medeniyetlerin izlerini görmek mümkündür.

Dönem: Tunç Çağı

Bölgesi: Anadolu

Tip: Açık Hava Müzesi

UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı tescili: 1986

Konum: Boğazkale/Çorum/Türkiye

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri