Beğen

Hisarlar Müzesi

İstanbul’un Fethi hiç kuşkusuz dünya tarihinin en önemli olaylarından bir tanesi. Bir çağın kapanıp yeni bir dönemin başlamasına vesile olan bu olayda Rumeli Hisarı çok önemli bir rol üstleniyor.

Rumeli Hisarı Fatih Sultan Mehmet tarafından boğazdan geçen gemilerin kontrol edilebilmesi için yaptırılmıştır. Yapımına 1452 senesinin mart ayında başlanan hisar ağustos ayında tamamlanmıştır. Yaklaşık 5 aylık bir inşa süresi olan hisar bu kadar kısa sürede inşa edilebilmesiyle de önemli bir eserdir. Hisarın yapımında 300 kadar usta, 700-800 işçi, 200 arabacı, nakliyeci ve kayıkçı çalıştığı kaynaklarda geçer.

İstanbul fethedilmesinin ardından Rumeli Hisarı önemini yitirmiştir. Artık boğazdan geçen gemilerin kontrolüne gerek olmaz. Bu dönemden sonra hisar farklı amaçlarla kullanılmaya başlanmıştır ki 16. yüzyıldan itibaren devlet hapishanesi olarak kullanımı bunların ilkidir.

Hisarlar Müzesi Tarihi

1746 senesinde hisarda bir yangın başlamış ve hisar ciddi şekilde zarar görmüştür. Sultan III. Selim hemen tahribatın giderilmesi talimatını vermiş ve 1789 ile 1807 seneleri arasında yapılan çalışmalar ile hisar tamir edilmiştir.

Hisar bu dönemden sonra yalnız kalmaya başlar. Herhangi bir amaçla kullanılmaz ve adeta kaderine terk edilir. 1953 senesine gelindiğinde ise bu yalnızlık son bulmuştur. 1953 senesinde İstanbul ’un fethinin 500. yılı kutlanırken hisarda kapsamlı bir restorasyon çalışmasına başlanır. Başlayan bu çalışmalar 1968 senesinde tamamlanırken sonrasında Hisarlar Müzesi ismiyle açılmıştır.

Hisarlar Müzesi

Müzeyi Değerli Kılan Özellikler

Ortaçağ’da inşa edilmiş yapılar arasında bulunan Rumeli Hisarı o dönemin en büyük burçlarına sahiptir. Fatih sultan Mehmet’in 3 veziri tarafından yaptırılan Zağanos Paşa Kulesi 21 metre, Çandarlı Halil Paşa Müzesi 22 metre, Saruca Paşa Kulesi ise 28 metre yüksekliğindedir.

Saruca Paşa Kulesi’nin ahşap katları günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Kulenin içerisinde akustiği ile öne çıkan ve sonrasında hapishane olarak kullanılan divanhane odasında dönemden kalan grafit yazılar hala görülebilir. Zağanos Paşa Kulesi’nde iki satırlık nesih kitabe yer almaktadır. Bu kitabe Boğaziçi’nin ilk Türkçe kitabesi olma özelliği taşır.

Müzede mimari kadar bitki örtüsü de önemlidir. Erguvan ağaçları, çam fıstıkları ve yer örtüleri ile birlikte her mevsimde İstanbul Boğazı’nın tipik bitki örtüsü hisarın bahçesinde gözlemlenebilir.

Yaz Dönemi
1 Nisan – 31 Ekim
Açılış Saati: 09:00
Kapanış Saati: 17:30

Kış Dönemi
31 Ekim – 1 Nisan
Açılış Saati: 09:00
Kapanış Saati: 17:30

Gişe Yaz / Kış Kapanış Saatleri
Yaz Dönemi: 16:30
Kış Dönemi: 17:00

Kapalı Günler
Pazartesi

Adres: Yahya Kemal Caddesi No: 42, Rumelihisarı Mahallesi, 34470 Sarıyer İstanbul
E-mail: hisarlarmuzesi@ktb.gov.tr
Web: ktb.gov.tr
Tel 1: 02122635305
Tel 2:

Giriş Ücreti : 25 TL – Durum : AÇIK

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri