Beğen

İncirliin Mağarası

Muğla ilinin Milas ilçesi içerisinde bulunan bu mağara, ziyaretçilerin fazlasıyla ilgisini çekmektedir. Aynı zamanda da bu noktanın Milas ile Bodrum arasındaki karayolunun 20. Km içerisinde olduğu da ifade edilmektedir. Gökçeler Kanyonu ya da Uyku Vadisi olarak bilinen kısımda da yer almaktadır. Bundan dolayı da ziyaretçilerin hem kanyonu hem de mağarayı gezmesi durumu söz konusu olabilmektedir. Gökçeler Beldesi’ne yakın bir halde bulunarak Uyku Vadisi’ne de oldukça yakın bir pozisyondadır. Burada oldukça hoş bir gezi deneyimi yaşamak da mümkün olmaktadır. İncirliin Mağarası odaklı olarak da etkili bir tatil tecrübesi elde etmek de söz konusudur. Rahatlıkla bu noktayı gezmek ve istenilen türde bir seyahatte bulunmak mümkün olmaktadır.

İncirliin Mağarası Hakkında Bilgi

Ülke genelinde turizme açık mağaralardan bir tanesi olan İncirliin Mağarası, uzunluğuyla dikkat çekiyor. Diğer mağaralar ortalama 150 metre civarındayken İncirliin Mağarası’nın 345 metrelik uzunluğa sahip olması da dikkat çekmektedir.

Bu mağara, yatay vaziyette yer almaktadır. Aynı zamanda da içerisinde çok sayıda fosil de bu mağara içerisinde yer almaktadır. Fay hatlarının etkileşimi sayesinde mağara meydana gelmiştir. Aynı zamanda da karstik bir yapıya da sahip olmasıyla kendini göstermektedir.

İncirliin Mağarası

Mağara içerisinde sarkıt, dikit, sütun ve damlataş havuzu yer almaktadır. Bu detaylar sayesinde de mağaranın pek çok odacıklar halinde olduğu da görülebilmektedir. Bu mağaranın yağışlı dönemlerinde tavanından su damlacıkları da akmaktadır. Aynı zamanda da küçük gölcükler de bu süre zarfında ortaya çıkmaktadır. Halen daha sarkıtların ve sütunların oluşumu da devam etmektedir. Kısmen fosil olarak görülse de mağaranın şekillenmesi sürmektedir.

Mağara yerleşim alanı olarak da antik zamanlarda kullanılmıştır. Antik döneme ait seramik detayları halen daha görülebilmektedir.

İncirliin Mağarası Mekanları

Mağara hakkındaki mekanlar genel olarak Gökçeler Kanyonu civarında yer almaktadır. Aynı zamanda da Uyku Vadisi içerisinde otellerle konaklama gereksinimi de karşılanabilmektedir.

İncirliin Mağarası ziyaretleri için giriş ücreti 15 TL olarak belirlenmiştir. Öte yandan Müze Kart bu giriş esnasında geçerli olmadığı da bilinmesi gereken bir husustur.

Web: http://ktb.gov.tr/

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri