İstanbul Kız Kulesi

İstanbul Kız Kulesi: Boğaz manzarasının vazgeçilmez yerlerinden biri de kuşkusuz Kız Kulesi’dir. Salacak açıklarındaki küçücük bir adanın üzerine inşa edilmiş olan kule, pek çok efsaneye konu olmaktadır. Bunlardan biri ve en bilineni, kuleye adını da vermiş olan (Leander’s Tower) Leandros efsanesi’dir. Aralarındaki denize meydan okuyan aşıklar Leondros ve Hero’nun hikayesi trajediyle bitecektir.

Fırtınalı bir gecede, Leondros, kulede ışık yandığını görünce sevgilisi Hero’nun kendisini çağırdığını düşünür ve denize atlar. Oysaki bu kez ışığı yakan Hero değil, aşıkların her gece gizlice buluştuğunu anlayan bir başkasıdır ve ışığı söndürüverir. Leondros, boğazın dalgalarına gömülür; bunun acısına dayanamayan Hero ise kuleden atlayarak hayatına son verir. Efsanenin sonunda aşıklar adına kulenin olduğu yere bir deniz feneri yapılır. Tarihi MÖ 24 yılına dek uzanan Kız Kulesi, uzun tarihi boyunca savunma kalesi, sürgün istasyonu, hapishane, karantina odası, radyo istasyonu, vergi noktası ve deniz feneri olarak kullanılmıştır.

Üsküdar’ın sembolü olan kule, 2000 yılında özel bir şirket tarafından restore edildikten sonra kafe ve restoran olarak hizmete açılmıştır.

>> TAM EKRAN GÖSTER <<

Bu makale 7 Nisan 2020 tarihinde oluşturuldu.
Bu makaledeki yazım hataları ve güncellemeler için Düzenleme önerebilirsiniz.


Bazı yorumlar "Yerel Rehberler" tarafından sağlanabilmektedir.

 1. Avatar
  Sedat Soysal

  Küçük bir adacığın üzerine inşa edilmiş olan kule, yaklaşık 18 metre yüksekliğinde. 5 kattan oluşan yapı, Üsküdar İlçesi’nde kalan son Bizans yapısı konumunda. Kuleye antik zamanlarda Atina Kralı Chares’in eşi olan Damalis’in adı verilmiş.

  Efsaneden esinlenenlerin “Leandros’un Kulesi” adıyla bahsettikleri kule, Bizans döneminde “Arcla” (Küçük Kale) olarak anılmış. Tarihi yapıya günümüzde kullanılan adını verenler, Osmanlılar olmuş.

  Geçmişte yangın ve deprem felaketleri ile defalarca kullanılamayacak duruma gelen kule, yapısal anlamda günümüzdeki şeklini büyük oranda II. Mahmud dönemindeki onarım çalışmaları sonucunda elde etmiş. Hatta bu çalışmalar sırasında padişahın tuğrası, bir kitabeyle birlikte yapının girişine eklenmiş.

 2. Avatar
  Gez gin

  Antik Çağ’da Arkla(küçük kale) ve Damialis(dana yavrusu) adları ile anılan Kule, bir ara da “Tour de Leandros”(Leandros’un kulesi) ismi ile ün yapmış, günümüzde ise Kızkulesi – Maiden’s Tower ismi ile bütünleşmiştir. 1995 yılında Kızkulesi’nin restorasyon süreci başlar. Binlerce yıllık gizemli bir tarihe sahip bu özel mekan, kendine özgü kimliğine ve geleneksel mimarisine bağlı kalarak tamamlanan restorasyon çalışması sonrasında 2000 yılında kapılarını ziyarete açar. Bugün gündüzleri cafe-restaurant, akşamları ise özel restaurant olarak yerli ve yabancı ziyaretçilerine hizmet veren Kızkulesi, düğün, toplantı, lansman, iş yemeği gibi pek çok özel davet ve organizasyona da ev sahipliği yapmaktadır. Ailenizle mutlaka gitmelisiniz.

 3. Avatar
  Muhammed Nabi YILMAZ

  İstanbul’a gelip de Kız kulesine uğramadan gitmek olmaz. Hele birde ilkbaharın serin bir akşamında Kız kulesinin tam karşısında minderlere oturup sıcak çayını ve ya kahveni yudumlarken manzaraya dalıp uzun uzun bakışmak olmazsa olmaz. Deniz havasının en güzel manzarayla buluştuğu bu ortam muhakkak geldiğinizde uğramanız gereken yerlerden biri.
  yazın gelenler için ise önerim içeceklerini çekirdeklerini alıp sahilde bulunan taşlar üzerinde oturup bir yandan sohbet etmek bir yandan manzaranın güzelliğinin tadını çıkarmak olacaktır.
  fakat isteğim şudur;
  çevre kirliliğini önlemek adına, ülkemizin güzelliklerine ve değerlerine sahip çıkma adına çevremizi temiz tutmaya önem göstermeniz olacaktır.
  herkese keyifli günler diliyorum…

 4. Avatar
  Atakan A.

  Geçmişi 2500 yıl öncesine dayanan bu eşsiz yapı, İstanbul`un tarihine eş bir tarih yaşamış ve bu kentin yaşadıklarına görgü şahitliği yapmıştır. Antik çağda başlayan geçmişiyle, Eski Yunan`dan Bizans İmparatorluğu’na, Bizans`dan Osmanlıya, tüm tarihi dönemlerde var olarak günümüze kadar gelmiştir.

  M.Ö. Kızkulesi

  İstanbullu bir Rum olan araştırmacı Evripidis’in anlattığına göre önceleri Asya sahillerinin bir çıkıntısı olan kara parçası zamanla sahilden kopmuş ve Kızkulesi’nin üzerinde bulunduğu adacık oluşmuştur. Kızkulesi’nin üzerinde yer aldığı kayalıktan ilk kez M.Ö. 410’da söz edilir. Bu tarihte Atinalı komutan Alkibiades, Boğaz’a girip çıkan gemileri denetlemek ve vergi almak amacıyla bu küçük ada üzerine bir kule inşa ettirir. Sarayburnu’nun bulunduğu yerden, kulenin bulunduğu adaya zincir gerilir ve kule böylece Boğaz’ın giriş ve çıkışlarını kontrol eden bir gümrük istasyonu halini alır. Bundan yıllar sonra yani M.Ö. 341’de Yunan Komutan Chares, kulenin bulunduğu adacığa eşi için, mermer sütunlar üzerine bir anıt mezar yaptırır.

 5. Avatar
  Ali Can

  Antik Çağ’da Arkla(küçük kale) ve Damialis(dana yavrusu) adları ile anılan Kule, bir ara da “Tour de Leandros”(Leandros’un kulesi) ismi ile ün yapmış, günümüzde ise Kızkulesi – Maiden’s Tower ismi ile bütünleşmiştir. 1995 yılında Kızkulesi’nin restorasyon süreci başlar. Binlerce yıllık gizemli bir tarihe sahip bu özel mekan, kendine özgü kimliğine ve geleneksel mimarisine bağlı kalarak tamamlanan restorasyon çalışması sonrasında 2000 yılında kapılarını ziyarete açar. Bugün gündüzleri cafe-restaurant, akşamları ise özel restaurant olarak yerli ve yabancı ziyaretçilerine hizmet veren Kızkulesi, düğün, toplantı, lansman, iş yemeği gibi pek çok özel davet ve organizasyona da ev sahipliği yapmaktadır. Ailenizle mutlaka gitmelisiniz.

 6. Avatar
  kemal yılmaz

  Hero, Yunan mitolojisinde aşk ve güzellik tanrıçası olarak tanımlanan Afrodit’in rahibelerinden biridir ve Kız Kulesi’nde görev yapmaktadır. Rahibe olması nedeniyle aşka yasaklıdır ve erkeklerle ilişkisi yoktur.Bir gün yıllardır kaldığı kuleden bir tören için karşıya geçer. Orada Leandros adında başka bir rahip ile karşılaşır ve ona ilk görüşte aşık olur. Rahip Leandros da aynı duygulara kapılır. Görüşebilmelerinin tek yolu, Leandros’un boğazın soğuk ve akıntılı sularını geceleri yüzerek aşmasıdır. Bir süre bu şekilde aşk yaşayan çiftin hikayesi, rüzgarlı bir gece Hero’nun sevgilisine yol göstermesi için yaktığı fenerin sönmesiyle son bulur. Karanlıkta yolunu kaybeden Leandros boğularak ölür. Efsaneye göre bu duruma gözleriyle şahit olan Rahibe Hero, yaşadığı acıya dayanamaz ve o da kendini boğazın sularına bırakarak hayatına bir son verir.

 7. Avatar
  Bayram Akyel

  Çok güzel bir yer. Manzarası harika.
  Hikayesi üzücu olsa da harika bir yer. bir çok kez restorasyon gürmüştür.

  İlk efsaneye göre Bizans krallarından birinin kızı olmuş ve kız hakkında bir kehanet ortaya atılmış. Prenses, 18 yaşında bir yılan tarafından sokularak ölecekmiş. Bunu duyan kral, denizin ortasındaki adada bulunan kuleyi restore ettirerek prensesin yaşayabileceği bir alana dönüştürmüş. Prenses 18 yaşına gelince hizmetçilerin getirdiği bir üzüm sepetinin ya da prensese aşık olan genç bir subayın getirdiği çiçek sepetinin içine saklanan yılan adaya ulaşmış ve prensesi sokarak öldürmüş.

  Kız Kulesi’nin tarihi milattan önceki zamanlara kadar uzanıyor. Tarihi kanıtlara baktığımızda kuleden ilk olarak MÖ 410 yılında söz edildiğini görüyoruz. Atinalı Alkibiades tarafından inşa edilen kule, Boğaz’dan geçen gemileri kontrol etmek ve vergi almak amacı ile kullanılıyormuş. İstanbul, Roma hakimiyetine geçtikten sonra Bizans İmparatoru Manuel Komnenos (I. Manuil) yapıyı taşlarla güçlendirip tam bir kule olarak tasarlatmış ve bir savunma binası haline getirmiş. Osmanlı zamanında bir kez daha restore edilen kule, mehter takımının gösterilerine sahne olmuş. Tarihi boyunca birçok kez harap olup tekrar restore edilen bu kule, günümüz itibarıyla Üsküdar’da Salacak açıklarında gidilebilecek bir kafe, müze ve restoran olarak hizmet veriyor.

 8. Avatar
  NaLaN'ın Dünyası

  Üsküdar’a gelip Kız Kulesi karşında çay içmek paha biçilemez….
  Üsküdar Salacak’ta, sahile 200 metre uzaklıkta bulunan adacığın üzerine inşa edilen Kız Kulesi, antik çağda başlayan geçmişiyle günümüze kadar gelmiştir.
  Antik Çağ’da Arkla(küçük kale) ve Damialis(dana yavrusu) adları ile anılan kule, bir zamanlar da Tour de Leandros(Leandros’un kulesi) ismi ile ün yapmış, günümüzde ise Kız Kulesi(Maiden’s Tower) ismi ile bütünleşmiştir. 1995 yılında Kız Kulesi’nin restorasyonuna başlanmış, kendine özgü kimliğine ve geleneksel mimarisine bağlı kalarak tamamlanan restorasyon çalışması sonrasında 2000 yılında kapılarını ziyarete açmıştır. Bugün gündüzleri cafe-restaurant, akşamları ise özel restaurant olarak yerli ve yabancı ziyaretçilerine hizmet veren Kız Kulesi; düğün, toplantı, lansman, iş yemeği gibi pek çok özel davet ve organizasyona da ev sahipliği yapmaktadır.

 9. Avatar
  evrim gür

  Kiz kulesinin tarihi ve detaylarını yorumlarda ve internette bulabilirsiniz. Ancak diğer önemli özelliği müthiş bir ambiansta kahvaltı yapabilmenizdir. Rezervasyon yaptırmak önemlidir. Salacaktan küçük motorlu teknelerle kısa aralıklarla geçebilirsiniz. Hava durumuna göre plan yapmanız orada daha iyi vakit gecirmenizi sağlayacaktır. Özellikle bahar aylarında mutlaka gitmenizi öneririm. Çok kalabalık planlamayın. 4 kişilik masalar idealdir. Rezervasyon yaparken mutlaka kenar masaları isteyin. Böylece dışarıyı izleme şansınız olacaktır. Alan çok geniş değil. Hafta içi daha iyi bir seçimdir.

 10. Avatar
  Furkan Özkan

  Üsküdüra gelip karşısında çay içmek veya oturmak muazzam keyifli birde akşam ise o zaman muazzam bir manzara oluyor. Baştan sona harika bir yapıt kız kulesi bende Üsküdarın hatta İstanbulu sembolüdür. Malum Bizans devrinden kalan tek eserdir kız kulesi Mö 24 yıllarına kadar uzanan bir tarihi var o yüzden harika bir eser bence. Birçok rivayetler okurum hatta okuruz o zaman insana bir kez daha hayran kalıyor o kadar eski yapıtın tarihimize kadar uzaması bence. Büyüleyici bir yer muazzam tarih kokuyor

 11. Avatar
  Melih AZ

  İstanbul’un simgesi bu Tarihi kule alanına ulaşmak ve Restaurant’ında yemek yemek özel bir ilgi ister. Bu ilgiyi İşleten firma gerek ulaşımda gerekse Kule içerisinde sağlamaktadır. Yemek çeşidi yada çeşitliliği açısından zayıf olmakla beraber sadece özel ve romantik zaman geçirmek için idealdir. Yemekler çok çok az olup servis edilmesi hızlı ve kalitelidir. Şarkılar sanırım hep aynı olacak ki 2.5 saat kaldığım esnada şarkılar aynı sırada 2 şer defa çaldı. Yemek lezzetleri güzel olmakla beraber porsiyon azlığı ve aşırı pahalı oluşu burayı özel kılmaktadır. Evet ucuz olmasın ama Porsiyonlar daha doyurucu ve çeşit daha fazla olabilir di. Güzel bir zaman geçirdik.

 12. Avatar
  Zülkarni SEZER

  Hep güzel En Güzel günümüze kadar kalan nadir eserlerden Boğazın olmazsa olmaz mücevheri son yıllarda da kıymetli ve değerli tüm bu tarihi binalarımızın aynı özenle ve itinayla gelecek nesillere ulaşmasını sağlamak hepimize düşen bir görevdir. Bu bilinçle çocuklarımızın bize mirası olan eserleri korumalıyız……….

 13. Avatar
  ipekology

  Üsküdar’ın ve İstanbul’un sembolü haline gelmiş olan tarihi kule. Üsküdar’da Bizans devrinden kalan tek eserdir. MÖ 24 yıllarına kadar uzanan tarihi bir geçmişe sahip olan kule, Karadeniz’in Marmara ile birleştiği yerde küçük bir ada üzerinde kurulmuştur.Bugün görülen kulenin temelleri ve alt katın önemli kısımları II. Mehmed devri yapısıdır. Bazı Avrupalı tarihçiler buraya Leander Kulesi diyor.
  Kız Kulesi 2000 yılında restore edilerek restorant-kafe haline dönüştürülmüştür. Kız kulesine ulaşım Salacak ve Kabataş’tan sandallarla yapılmaktadır.
  2019 itibariyle su 5 TL idi 😉
  Ayrıca pencereleri çok küçük olduğu için içerisinden dışarı bakmak, dışarıdan kuleye bakmak kadar zevkli değil.

 14. Avatar
  Glory Çevre

  Bugün görülen kulenin temelleri ve alt katın önemli kısımları II. Mehmed devri yapısıdır. Kulenin etrafındaki sahanlık geniş kaplanmıştır. Üstündeki madalyon halindeki bir mermer levhada, kuleye şimdiki şeklini veren Sultan II. Mahmud’un, Hattat Rasim’in kaleminden çıkmış 1832 tarihli bir tuğrası vardır. Kulenin Eminönü tarafı daha genişçe olup burada bir de sarnıç vardır.

 15. Avatar
  fatma kaya

  Mekan için söylenecek söz yok zaten. Tarihi bir mekanda bulunmak çok özel hissettiriyor. Kahvaltı için oradaydım. Hem ürünler hem servis hem de fiyatlar beklentimin ötesiydi. Kibar ve her ihtiyaç olduğunda beliren garsonlar, lezzetli ve sıcak gelen ürünler, ben bol sıfırlı rakam beklerken çoğu yere göre daha makul kahvaltı ücreti. Her şey çok güzeldi. Üstüne bir de enfes bir İstanbul manzarası….

 16. Avatar
  ahmet666 tarakçı

  Hüzünlü efsanelere konu olmuş Kız Kulesi İstanbul’un en gözde yerlerinden biridir. Bizans devrinden kalan kulenin geçmişi 2500 yıl öncesine dayanır. İstanbul’un simgesi Kız Kulesi’nin yağlı boya reprodüksiyonu altın renkli çerçeve seçeneği ile oturma odalarına çok yakışıyor. Yurt dışında yaşayan arkadaşlarınıza da harika bir hediye olacak bu kanvas tabloyu 3 parçalı olarak çok beğeneceksiniz.

 17. Avatar
  kado kado

  Evet Istanbulun en güzel yerlerinden.. ki heryeri güzel.. ama böylesine güzel mekanlari kullanip cukka ugruna oralari heba etmeyin.. manzara karsisinda oturursun miss gibi cay yudumlamak isterken cayin tadi aci olur.. e oldumu simdi.. insanin bütün keyfi zay oldu.. o 5 yildizdan biri o insanlar yüzünden eksik.. ah ben olacaktimki oralarda neler yapardim neler.. birde gereginden fazla pahali.. üclagitcilar.. sahtekarlar.. adam 100 mllik cay icti.. sen paketin dörtte birinin fiyatini bir adamdan aliyon.. ayip vallaha.. insani selamlamayi ögrenin.. müsteriye güler yüz göstermeyi ögrenin.. gelenleri geldiklerine pisman etmeyin.. onlara degerli olduklarini hissettirin.. ki sizde haklisiniz.. deger gördnüzmüki hissettiresiniz..

 18. Avatar
  Mustafa Erkan

  İstanbula gelip görülmeden gidilmemesi gereken bir tarihi manzarası Muhteşem bir sahil.Tekneyle kız kulesine geçip ordan boğazı seyretmek o tarihi yaşamak Tokapı sarayını Galata kulesini seyretmek Hazerefen çelebinin Galata kulesinden uçarak salacak sahiline inişini hayal etmek müthiş hoş bir duygu.İstanbulu kız kulesinden seyretmel müthis güzel.

 19. Avatar
  PaylaşıYorum

  Üsküdar’dan kayıkla kız kulesine geçebiliyorsunuz. Eşsiz manzaraya doyum olmuyor. Rüzgar olmayan bir günde gitmekte fayda var, güzel esiyor. İstanbul’a gelip ziyaret etmeden dönmek olmaz. Müze kart 💳 geçmiyor.
  Geçmişi 2500 yıl öncesine dayanan bu eşsiz yapı, İstanbul`un tarihine eş bir tarih yaşamış ve bu kentin yaşadıklarına görgü şahitliği yapmıştır. Antik çağda başlayan geçmişiyle, Eski Yunan`dan Bizans İmparatorluğu’na, Bizans`dan Osmanlıya, tüm tarihi dönemlerde var olarak günümüze kadar gelmiştir.

 20. Avatar
  Mecit Bayrak

  Kahvaltı için gayet başarılı ve romantik bir mekan. Özellikle çalan müzikler ve mekanın atmosferi gerçekten güzeldi. Kulenin zirvesine dinlene dinlene efsaneleri okuyarak çıkmak ayrı güzel bir deneyim oluyor. Sadece kulenin tepesinden İstanbul’u seyretmek bile harikâ deneyim.

 21. Avatar
  Alptekin Karapınar

  Eski bir yapı, Osmanlı zamanında son şeklini almış. 2.Mahmut zamanında yapılan restorasyon çalışmaları ile günümüze kadar gelmiştir. Uskudarda kız kulesine karşı çay içmekten ziyade kız kulesinin içindeki restoranda yemek yemek daha keyifli ve özeldir. Altta büyük restorant. Kule de ise ufak bir restorant mevcuttur.

 22. Avatar
  Mustafa Donmez

  İlk andan son ana kadar muazzam bir geceydi
  Gidecek olanlara tavsiyem yarım saat kırk dakika önce orda olup ordaki büfeden araçlarına salep söyleyip birazdan içine girecekleri manzarayı seyredip saleplerini veya çaylarını yudumlası kalkış vakti geldiğinde başka birşey düşünmenize gerek yok musazzam kibar bir dille tüm detayına kadar yönlendirme sağlanıyor kendinizi çalışan arkadaşlara gönül rahatlığıyla teslim edebilirsiniz
  Kız kulesi garsonu aşçısı yönetimi ve hatta gişesindeki görevlisine kadar herkese bu güzel geceyi yaşattıkları için sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum

 23. Avatar
  Cihan Şah

  Geçmişi 2500 yıl öncesine dayanan bu eşsiz yapı, İstanbul`un tarihine eş bir tarih yaşamış ve bu kentin yaşadıklarına görgü şahitliği yapmıştır. Antik çağda başlayan geçmişiyle, Eski Yunan`dan Bizans İmparatorluğu’na, Bizans`dan Osmanlıya, tüm tarihi dönemlerde var olarak günümüze kadar gelmiştir.

 24. Avatar
  Muhammet Emin Polat

  Kız Kulesi, İstanbul’un siluetinin ikonik simgelerinden biri olarak sınıflandırılabilir. Kule, dördüncü yüzyıla kadar uzanan eşsiz bir tarihe sahiptir ve onu çevreleyen birçok efsaneye sahiptir. İnşa edilen kule adası yüzyıllar boyunca vergi toplama istasyonu, 1453’te Bizans garnizonu, kolera salgını sırasında karantina hastanesi ve tabii ki bir deniz feneri gibi birçok farklı amaç için kullanılmıştır. Fetihten sonra Osmanlı İmparatorluğu kuleyi tahta bir kule ile değiştirdi, ancak daha sonra ateşle yenildi. Yani Kız Kulesi’nin yeni formu aslında orijinal değil. Ama yine de, büyüleyici değil mi?

 25. Avatar
  Gozde Dokur

  Kız Kulesi neler gördün sen; bir güzel prensese ecel oldun, balıkçılara iskemle, şarapçılara masa oldun, aşıklara samanlık, Ahmet Çelebi uçtu başından, Galata’ya sevdalandın, kaç gemi geçti önünden….

 26. Avatar
  duru karakaş

  manzara harika ben olsam oraya giderdim

 27. Avatar
  lionel messi

  bu sanalmuzenin gorselleri çok kotu oyuncak muzesi gibi olmalı bence

 28. Gezilecek Sanal Müzeler (Türkiye) | Catering Guide

  […] İstanbul Kız Kulesi -> Sanal Müze Gez […]

 29. Avatar
  elif serra şakar

  bece çok güzel birşey yapmışlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir