Beğen

İstanbul Modern Sanat Müzesi

İstanbul’un ilk modern sanat müzesi olan bu kuruluş; Eczacıbaşı firmasının öncülük etmesiyle kurulmuştur. Aynı zamanda da İstanbul Modern Sanat Müzesi’nin kurulmasında İstanbul Kültür Sanat Vakfı da destekte bulunmuştur. 11 Aralık 2004 yılından itibaren ziyaretçilerine odaklanan hizmet vermeye başlamıştır.

Sanat Müzesi

İstanbul Modern Sanat Müzesi; Karaköy limanında yer almaktadır. Aynı zamanda da Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ile Tophane-i Amire arasında yer alan kısımda bulunmaktadır. İlk olarak Denizcilik İşletmeleri için depo olarak meydana getirilen binanın restore edilmesi ve müzeye dönüştürülmesi süreciyle beraber müze olarak hayata geçirildi.

İstanbul Modern Sanat Müzesi, 2003 yılında 8. Uluslar arası İstanbul Bienali’ye de ev sahipliği yaparak, organizasyon burada gerçekleştirildi. Başbakanlık tarafınca müze olarak düzenlenen ve sonrasında da Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılım süreci için gerekli bir tarih olan 17 Aralık gününden önce hizmete girmesi planlanıldı. Böylelikle de 11 Aralık 2004 tarihinde ziyaretçilere açılarak, modern sanat eserlerini herkese sundu. Önceki yıllarda var olan Galataport nedeniyle geçici olarak Karaköy’deki Paket Postanesi binasında hizmet vermeye devam etti.

Tarihçe

20. yüzyıl genelinde yaşanan çağdaş sanat gelişmelerini İstanbul Modern Sanat Müzesiiçerisinde görebilmek mümkün olabiliyor. Gerek Türkiye gerekse de Dünya genelinde sanatçıların çalışmalarının izleyicilerle buluşmasını Yeni Yapıtlar Yeni Ufuklar sloganıyla gösteriyor.

Görsel

İstanbul Modern Sanat Müzesi

İstanbul Modern Sanat Müzesi içerisinde yer alan İstanbul Modern Koleksiyonu içerisinde resim ve heykel gibi farklı sanatçıların elinden çıkmış eserlere de yer veriliyor.

İstanbul Modern Sanat Müzesi’nin hayata geçirilmesiyle beraber İstanbul Modern Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı yurtdışından da ödül aldı. Legion d’Honneur nişanına layık görülen Oya Eczacıbaşı, sanata verdiği değerle de bilinen bir isim olarak kamuoyunda öne çıkıyor.

Ödüller

2009 yılında tertip edilen ve Bursa’da gerçekleştirilen Avrupa Müzeler Forumu doğrultusundaki değerlendirmeler sonrasında da İstanbul Modern Sanat Müzesi ödüle layık görüldü. Özel ödül alan İstanbul Modern Sanat Müzesi; sanatı ele alışı, yenilikçi tavrı ve ziyaretçilerine sunduğu önemden ötürü bu ödülü aldı. Her geçen gün yeni eserleri eklemeye devam eden İstanbul Modern Sanat Müzesi; ziyaretçilerini beklemeyi de sürdürüyor.

Sanal Olarak Gez

2018-2020 yılları arasında ziyaretçiyle buluşan koleksiyon sergimiz “Şimdinin Peşinde”yi sanal tur ile keşfedebilirsiniz. 33 sanatçının 42 çalışmasına yer veren, insanın kentle, doğayla, fiziki çevresiyle ve kendi benliğiyle olan ilişkisini; tarihsel, toplumsal ve kişisel bağlamda irdeleyen yapıtları bir araya getiren sergimize sanal ortamda ulaşmak için tıklayın.

Adres: Asmalı Mescit, Meşrutiyet Cd. No:99, 34430 Beyoğlu/İstanbul

Saatler: 09:00 – 17:00

Telefon: (0212) 334 73 00

Web: istanbulmodern.org

Kurucusu: Oya Eczacıbaşı

Kuruluş tarihi: 11 Aralık 2004

Başkanı: Oya Eczacıbaşı

Tür: Çağdaş Sanat Müzesi

Konum: Beyoğlu, İstanbul, Türkiye

>> TAM EKRAN GÖSTER <<

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri