Beğen

Kapadokya Karanlık Kilise

Nevşehir yaklaşık beş bin yıllık bir tarihe sahiptir ve en eski yerleşim yerlerinden bir tanesidir. Yer altı şehirleri, peri bacaları ve daha önce yaşamış olan Hristiyan halkı nedeni ile de ek çok kiliseye ev sahipliği yapmaktadır. Örneğin Göreme’de Açık Hava Müzesi başta bir manastır olarak tasarlanmış ve kayaların oyulması ile oluşan bir yerleşim yeri haline gelmiştir. Karalık Kilise de Göreme Açık Hava Müzesi’nin içinde yer almaktadır. Nevşehir’e geldiyseniz ve değişik kültürlerin tarihlerine meraklıysanız Karanlık Kilise mutlaka gezmeniz gereken yerler arasında yer almalıdır.

Günümüzde Karanlık Kilise

Bugün açık hava müzesi olarak hizmet veren bölgede pek çok kilise, şapel, yerleşim yeri ve yemekhaneler bulunmaktadır. Manastır sisteminin ilk olarak başladığı yer olarak kabul edilen bu bölgede özellikle kiliselerin içinde bulunan ve oldukça eski tarihlere dayan süsleme ve resimler dikkat çekmektedir. Bunun yanı sıra müzesi kültürel ve doğal bir varlık niteliği ile UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de kendine yer bulmuş durumdadır.

Göreme Açık Hava Müzesi’nin içinde Kızlar ve Erkekler Manastırı, Barbara Kilisesi, Aziz Basileus Kilisesi, Yılanlı Kilise, Elmalı Kilise, Tokalı Kilise ve Elmalı Kilise gibi gezip görülmesi gereken pek çok tarihi mekan yer almaktadır. Ancak şüphesiz ki kiliseler arasında en fazla dikkat çekeni Karanlık Kilise olacaktır.

Günümüze kadar yapısı bozulmadan hayatta kalabilmiş olan Karanlık Kilise, güvercinlik için kullanılması nedeni ile güvercinlere ev sahipliği yapmış ve güvercin gübreleri sayesinde oldukça uzun bir süre orijinal görüntüsünü korumayı başarmıştır. Sonrasında ise yenileme çalışmaları ile temizlenerek koruma altına alınmıştır. Bunların yanı sıra kilisede çok küçük bir pencere vardır ve bu nedenle kiliseye çok az ışık girmektedir. Kilisenin ismi de buradan geliyor diyebiliriz.

Karanlık Kilise

Karanlık Kilise’de neler var ?

Kilisenin az ışık alması içeride yıllardır var olan resimlerin de canlılığını korumasını sağlamıştır ve bu görsel şölen varlığını koruyabilmiştir. Resimler her ne kadar canlılığını korumuş olsa da kilise dört milletten 12 kişi tarafından yenilenmiştir.

Kilisenin önceki giriş noktası olan narteks şu anda kullanıma açık durumda değildir. Yukarıya ulaşım ise hemen alt kısımda yer alan tünellerden ahşap merdiven kullanılarak sağlanmaktadır. İç kısmı kubbe ve sütunlardan meydana gelen kilisenin duvarlarında Hristiyanlık için önemli olan pek çok olay resmedilmiş durumdadır.

Üstte bulunan kubbede baba, oğul ve kutsal ruh üçlemesinin sembolü olan Hz. İsa’nın resmi yer almaktadır. Sütunlardaki işaretler ise Hz. İsa’nın isimlerini sembolize etmektedir. Bunların yanı sıra Tevrat’tan alınan pek çok olay da kilisede resmedilmiş durumdadır. Ancak tüm bu tarihi sanat eserlerinin zarar görmemesi amacı ile kilisede fotoğraf çekimi yasaklanmıştır.

Karanlık Kilise ziyaret saatleri ve giriş fiyatı

Göreme Açık Hava Müzesi yaz mevsiminde 08:00-19:00, kış mevsiminde ise 08:00-17:00 saatleri arasında ziyaretçilere açık durumdadır. Müzenin giriş ücreti 30 TL’dir ve aynı zamanda Müze Kart ile giriş yapmak da mümkündür. Bu giriş ücretinin diğer kiliselerin giriş ücretlerinden fazla olmasının nedeni ise yoğunluğu azaltarak kilisenin daha az tahrip olmasını sağlamaktır.

Karanlık Kilise’ye nasıl gidilir?

Göreme’ye 2 km uzaklıkta konumlanmış olan Karanlık Kilise Nevşehir’den de araç ile 20 dakika uzaklıktadır. Dilerseniz sabah 8’den akşam 7’ye kadar her saat başı kalkan Göreme otobüslerini kullanarak Karanlık Kilise’yi ziyaret edebilirsiniz. Şüphesiz ki yaptığınız bu yolculuk, Kapadokya bölgesinin en önemli kiliselerinden bir tanesi olan Karanlık Kilise’de gördüğünüz her şeye değecektir.

>> TAM EKRAN GÖSTER <<

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri