Kapadokya Karanlık Kilise

Kapadokya Karanlık Kilise: Nevşehir yaklaşık beş bin yıllık bir tarihe sahiptir ve en eski yerleşim yerlerinden bir tanesidir. Yer altı şehirleri, peri bacaları ve daha önce yaşamış olan Hristiyan halkı nedeni ile de ek çok kiliseye ev sahipliği yapmaktadır. Örneğin Göreme’de Açık Hava Müzesi başta bir manastır olarak tasarlanmış ve kayaların oyulması ile oluşan bir yerleşim yeri haline gelmiştir. Karalık Kilise de Göreme Açık Hava Müzesi’nin içinde yer almaktadır. Nevşehir’e geldiyseniz ve değişik kültürlerin tarihlerine meraklıysanız Karanlık Kilise mutlaka gezmeniz gereken yerler arasında yer almalıdır.

Bugün açık hava müzesi olarak hizmet veren bölgede pek çok kilise, şapel, yerleşim yeri ve yemekhaneler bulunmaktadır. Manastır sisteminin ilk olarak başladığı yer olarak kabul edilen bu bölgede özellikle kiliselerin içinde bulunan ve oldukça eski tarihlere dayan süsleme ve resimler dikkat çekmektedir. Bunun yanı sıra müzesi kültürel ve doğal bir varlık niteliği ile UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de kendine yer bulmuş durumdadır.

Göreme Açık Hava Müzesi’nin içinde Kızlar ve Erkekler Manastırı, Barbara Kilisesi, Aziz Basileus Kilisesi, Yılanlı Kilise, Elmalı Kilise, Tokalı Kilise ve Elmalı Kilise gibi gezip görülmesi gereken pek çok tarihi mekan yer almaktadır. Ancak şüphesiz ki kiliseler arasında en fazla dikkat çekeni Karanlık Kilise olacaktır.

Günümüze kadar yapısı bozulmadan hayatta kalabilmiş olan Karanlık Kilise, güvercinlik için kullanılması nedeni ile güvercinlere ev sahipliği yapmış ve güvercin gübreleri sayesinde oldukça uzun bir süre orijinal görüntüsünü korumayı başarmıştır. Sonrasında ise yenileme çalışmaları ile temizlenerek koruma altına alınmıştır. Bunların yanı sıra kilisede çok küçük bir pencere vardır ve bu nedenle kiliseye çok az ışık girmektedir. Kilisenin ismi de buradan geliyor diyebiliriz.

Kilisenin az ışık alması içeride yıllardır var olan resimlerin de canlılığını korumasını sağlamıştır ve bu görsel şölen varlığını koruyabilmiştir. Resimler her ne kadar canlılığını korumuş olsa da kilise dört milletten 12 kişi tarafından yenilenmiştir.

Kilisenin önceki giriş noktası olan narteks şu anda kullanıma açık durumda değildir. Yukarıya ulaşım ise hemen alt kısımda yer alan tünellerden ahşap merdiven kullanılarak sağlanmaktadır. İç kısmı kubbe ve sütunlardan meydana gelen kilisenin duvarlarında Hristiyanlık için önemli olan pek çok olay resmedilmiş durumdadır.

Üstte bulunan kubbede baba, oğul ve kutsal ruh üçlemesinin sembolü olan Hz. İsa’nın resmi yer almaktadır. Sütunlardaki işaretler ise Hz. İsa’nın isimlerini sembolize etmektedir. Bunların yanı sıra Tevrat’tan alınan pek çok olay da kilisede resmedilmiş durumdadır. Ancak tüm bu tarihi sanat eserlerinin zarar görmemesi amacı ile kilisede fotoğraf çekimi yasaklanmıştır.

Karanlık Kilise ziyaret saatleri ve giriş fiyatı

Göreme Açık Hava Müzesi yaz mevsiminde 08:00-19:00, kış mevsiminde ise 08:00-17:00 saatleri arasında ziyaretçilere açık durumdadır. Müzenin giriş ücreti 30 TL’dir ve aynı zamanda Müze Kart ile giriş yapmak da mümkündür. Bu giriş ücretinin diğer kiliselerin giriş ücretlerinden fazla olmasının nedeni ise yoğunluğu azaltarak kilisenin daha az tahrip olmasını sağlamaktır.

Karanlık Kilise’ye nasıl gidilir?

Göreme’ye 2 km uzaklıkta konumlanmış olan Karanlık Kilise Nevşehir’den de araç ile 20 dakika uzaklıktadır. Dilerseniz sabah 8’den akşam 7’ye kadar her saat başı kalkan Göreme otobüslerini kullanarak Karanlık Kilise’yi ziyaret edebilirsiniz. Şüphesiz ki yaptığınız bu yolculuk, Kapadokya bölgesinin en önemli kiliselerinden bir tanesi olan Karanlık Kilise’de gördüğünüz her şeye değecektir.

>> TAM EKRAN GÖSTER <<

Bu makale 7 Nisan 2020 tarihinde oluşturuldu.
Bu makaledeki yazım hataları ve güncellemeler için Düzenleme önerebilirsiniz.


Bazı yorumlar "Yerel Rehberler" tarafından sağlanabilmektedir.

 1. Avatar
  Mehmet KADIPINAR

  Gezilmesi, görülmesi gereken tarihi ve turistik bir yapı..Ancak giriş için ekstra ücret ödemek gerekiyor.Değer mi diye soracak olursanız!!Bunun cevabı sadece kişisel olur.Çünkü bana göre değen, bir başkasına göre deneyebilir.Bu nedenle son kararı herkesin kendisinin vermesi gerekir.Zevkler tartışılmaz.Şimdiden iyi seyirler dilerim.Saygılarımla…👍👍👍

 2. Avatar
  Yusuf Murat

  Bu yer için para alınması dışinda her şey gayet iyi detaylı anlatım ve video için Yusuf Murat youtube kanalını ziyaret edebilirsiniz

 3. Avatar
  Hazal Kahraman

  Fotoğraf çekimi yasak olmasaydı gerçekten muhteşem çekimler yapılabilirdi. İyi korunmuş bir yer. Açık hava müzesini gezerken uğramadan geçmeyin. Kilisenin korunması için daha az kişi girsin diye ayrı giriş ücreti alınıyor.

 4. Avatar
  İsmail Arıkan

  Duvarları Hz. İsa’nın hikayeleriyle dolu kilise. Kesinlikle görülmesi lazım fakat müzeye giriş ücreti yeterli değil buraya girerken de ekstra ücret talep ediliyor ve baya da pahalı

 5. Avatar
  Serkan Kilic

  Yollari gercekten berbat,fiyati normal gelirli bir insana gore oldukca pahali ve giriste para odememize ragmen hemde kisi basina 54 tl.idi galiba birde icerde bir yeri gormek icin bir daha bilet kesiyorlar.bu ne sacmalik.

 6. Avatar
  Barış Şahin

  UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunan Göreme Açık Hava Müzesinin ekstra ücretli bir bölümüdür. Müzekart geçmemektedir. Temmuz 2019 itibariyle kişi başı 18 TL’dır.

  Ayrıca içeride fotoğraf çekmek ve video kaydı yapmak yasaktır.

  En abartısız şekliyle Türkiye’deki Bizans dönemi en güzel mağara oyma kilisedir. İçerisindeki resimler çok iyi durumdadırlar. Erken 11 yüz yıla tarihlendiği düşünülmektedir.

  Görülmeye değer bir ören yeridir.

 7. Avatar
  H AKBLT

  Karanlık klise için giris ucteti hariç ayrıca 18 tl alınmakta ve kapadokya gezisi için yüzde yüz müze kart alın iş bankası artik geçmiyor ayrica açık hava müzelerine girs bir kişi 54 tl olmuş 12 yaşa kadar ücret alınmıyor

 8. Avatar
  Abdullah Şengül

  Göreme açık hava müzesinde en güzel yerlerden birisi.yüksek ve hakim yerde bulunuyor. Manzara harika

 9. Avatar
  Travel Expert X

  Tabiki bu tarz bir kilise görmek isteyen için en iyilerinden biri.

 10. Avatar
  Tuğçe Baytan Gürleyük

  Gerçekten mükemmel. Hiçbir zarar gelmeden korunmuş. Görülmeye değer.

 11. Avatar
  Tarık Buğra Tufan

  18 tl istiyorlar aynı kilise aşşada sadece giriş ücretiyle var sadece resimler daha net. Normalde en fazşa 6 tl vereceğiniz bu kiliseye koreliler yüzünden 18 tl veriyorsunuz. Dedem kore gazisi derseniz koreliler paranızı öder belki.

 12. Avatar
  Emine Aylar

  Hayal kırıklığı. 54TL Open Air Göremeye veriyorsun. ve ayni yerde olduğu halde 18TL buradada isteniyor. 70TL Müze karti almistik. Bu 18TL Müze kartiyla geçerli olmuyor. Çok ayıp. Turistleri mecbur bırakiyorlar. Buraya gelmişken bunuda görelim deniliyor merakdan. Öbür Kiliselere bakarak biraz daha farkli, çünki boyalari çok daha canlı. Hiristiyanlar muhakak görmeli.

 13. Avatar
  Arda SÜAR

  girmek için ekstra 10 tl alıyorlar anlamsız bir şekilde. bölgede en iyi korunmuş kilise bu, çizimlerin çoğu sıfır hasar ile günümüze gelmiş. sanat ve tarih düşmanı hayvanların büyük kısmı yıllarca keşfedemedi herhalde o dönem girişine uzanan bir merdiven olmadığı için.

 14. Avatar
  Cobein As.

  Muhteşem yapılar. Yalnız içerideki görevlilerin o yapılarla ilgili hiç mi bilgisi olmaz!! Ayrıca nazik olmalılar ve görevli kıyafeti giymeliler diye düşünüyorum.

 15. Avatar
  Emin Akbulut

  Geçmişte insanların yaşam tarzı gözlerinizin önünde ve muhteşem zorluklarla yapılmış bir mimarı ve tasarim harikası karsinizda

 16. Avatar
  Emin Kalkan

  Göreme Açık Hava müzesinde gezilmesi gereken bir kilise

 17. Avatar
  SultanChannel

  Bir kiliseler tarihi Göreme, Hristiyanlığın her çağında kendini yenilemiş ve bu dinin tarihi akışını gerek mimari ve gerekse toplumsal gelişimini izleyebildiğimiz bir bölge. Karanlık Kilise de bunlardan bir tanesi. Dinler tarihine ışık tutan antik kenti ziyaret etmelisiniz.

 18. Avatar
  derya soykan

  Duvarlardaki resimlerin canlılığı ve kayaların içinde bir tarih gerçekten çok güzel . ogretmenseniz ücretsiz girebiliyorsunuz ama müze kartı olanlara da 15 lira ek ücret isteniyor

 19. Avatar
  orhan karadag

  Çok güzel korunmuş. Yabancı turistlerin kültürleri açısından gezmesi gerek

 20. Avatar
  mehmet karataş

  Extra 18 tl ücret olmasa gerçekten gezilmesi gereken biryer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir