Beğen

Kedrai Antik Kenti

Kedrai Antik Kenti, halk arasında Sedir Adası olarak da bilinmektedir. Aynı zamanda da bu bölgenin eski adının Sideyri olduğu da ifade edilmektedir. Sedir Adası’nın Kesme Körfezi’nde olduğu söylenmektedir. Oldukça güzel bir görüntü sergileyen üç adadan en büyüğü olduğu da belirtilmektedir. Bu antik kentin Muğla ilinin Ula ilçesinin sınırları içinde olduğu da ifade edilmektedir. Antik çağda da Kedrai olarak adlandırılması da öne çıkan bir konudur. Antik çağdan kalan kalıntıları içeren bir yerleşim noktası olarak da ifade edilmektedir.

Kedrai Antik Kenti’ne dair ilk izlenimler MÖ 6. Yüzyıla kadar uzanmakta olan bir konumdadır. Kedrai Antik Kenti hakkındaki ilk söylemler Miletoslu Hekataios tarafından ortaya konulmuştur. Karya topluluğunun en önemli kentlerinden biri olduğu da ifade edilmektedir. Karya hanedanlığının aile bireylerinin yaz aylarını bu adada geçirdiği de rivayetlerden bir tanesidir. Aynı zamanda da Rodos adasının karşı yakasında olması da bu antik kentin önemini daha da arttırmıştır. Sonradan Attik Delos Birliği içerisinde de yer almıştır. Ancak bu kentin Karya bölgesinde olması durumu MÖ 400 yılına kadar sürmüştür. Sparta komutanı Xenophon bu antik kenti fethederek; kendi sınırları içerisine katmıştır.

Kedrai Antik Kenti

Kedrai Antik Kenti Yapısı

Kedrai Antik Kenti bir ada halinde yer almaktadır. Aynı zamanda da geniş bitki çeşitliliğiyle de dikkat çekmektedir. Maki, zeytin ve çam ağaçları bu bölgede yer almaktadır. Aynı zamanda da Kleopatra Adası, Şiir Adası, Aşk Adası ve Balayı Adası gibi isimlerle de bilinmektedir.

Kedrai Antik Kenti içerisinde jeolojik oluşumlar da dikkat çekmekte ve bunlar koruma altında yer almaktadır. Kalker damlaları halinde oluşan bu yapılar kontrol altında tutulmaktadır.

Kedrai Antik Kenti içerisinde kule ve sur duvarlarının yanı sıra Apollon tapınağı, kilise, tiyatro, agora ve antik limana dair kalıntılara denk gelebilmek mümkündür. Tüm bu buluntular günümüze kadar oldukça iyi şartlar altında gelmiştir.

Kedrai Antik Kenti’ne ulaşım da oldukça kolay bir biçimde gerçekleşmektedir. Muğla ve Marmaris arasında yer alan Akyaka beldesinden deniz motorları sayesinde bu kente geçiş mümkündür.

Web : http://ktb.gov.tr/

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri